21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Επέστρεψε στην κορυφή με τεσσάρα η Μπαρτσελόνα

9/2/2014 23:58
Με τον Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνει δύο γκολ και μια ασίστ, η Μπαρτσελόνα πήρε εμφατική νίκη με 4-1 απέναντι στη Σεβίλλη στο «Σάντσες Πιχουάν», παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, και πλέον ισοβαθμεί στην κορυφή του πρωταθλήματος με Ρεάλ και Ατλέτικο!

Μια εβδομάδα μετά την ήττα-σοκ στο «Καμπ Νου» από τη Βαλένθια, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, καθώς κέρδισε με 4-1 την Σεβίλλη στην Ανδαλουσία και ανέβηκε ξανά στην κορυφή, ισοβαθμώντας στους 57 βαθμούς με Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης.Η Σεβίλλη πήρε προβάδισμα στο 15ο λεπτό με τον Μορένο, ωστόσο κάπου εκεί ανάλαβε ο Λιονέλ Μέσι ο οποίος έδωσε την ασίστ στο γκολ του Αλέξις (34’), ενώ ο ίδιος στο 44’ ανέλαβε ρόλο εκτελεστή, ολοκληρώνοντας πριν από το ημίχρονο την ανατροπή για τους «μπλαουγκράνα» με δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Ο Αργεντινός άσος έκανε το 3-1 στο 56’ και ουσιαστικά «καθάρισε» τη νίκη για την Μπαρτσελόνα, με τον Φάμπρεγκας να διαμορφώνει το τελικό 4-1 δύο λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Στα άλλα παιχνίδια, η Οσασούνα κέρδισε με 2-0 την Χετάφε, η Βαγιαδολίδ ήρθε ισόπαλη 2-2 απέναντι στην Έλτσε, ενώ Σοσιεδάδ και Λεβάντε έμειναν στο 0-0, με τους Βύντρα και Καράμπελα να ξεκινάνε βασικοί για τους φιλοξενούμενους.