Τσιτσιπάς-Σίνερ 3-2: Μεγάλος Στέφανος, στα προημιτελικά του Australian Open! (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
22/1/2023 14:19
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-2 (6-4, 6-4, 3-6, 4-6, ) σε 4 ώρες του Γιάνικ Σίνερ μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Australian Open.

Ο Έλληνας τενίστας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ήταν αρκετά σοβαρός και προηγήθηκε με 2-0 σετ παίρνοντας σοβαρά προβάδισμα για τη νίκη. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Σίνερ έβγαλε αντίδραση, διαχειρίστηκε σωστά τα σερβίς του και εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη συγκέντρωσης του αντιπάλου του φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Στο τελευταίο σετ όμως ο Στέφανος έκανε το break την κατάλληλη στιγμή, κράτησε το σερβίς του έπειτα και έφτασε σε μία μεγάλη νίκη. Πλέον θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον Τσέχο Γίρι Λεχέτσκα

Ο Τσιτσιπάς μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο πρώτο game έκανε break και κράτησε στη συνέχεια το σερβίς του έχοντας το προβάδισμα. Στο 9ο game όμως ο Σίνερ απάντησε με τη σειρά του και έφερε το σετ στα ίσα. Ο Έλληνας τενίστας όμως δείχνοντας σοβαρότητα είχε άμεση απάντηση, πήρε τα άλλα δύο game και έκανε το 1-0.

Η εικόνα στο δεύτερο σετ ήταν παρόμοια αλλά αυτή τη φορά ο Στέφανος έκανε το break στο τρίτο game και πήρε το προβάδισμα. Αυτή τη φορά όμως ήταν η σειρά του Σίνερ να απαντήσει άμεσα να κάνει break back και να κρατήσει το σερβίς του για να βρεθεί μπροστά στο σετ με 3-2.

Από εκεί και έπειτα οι δύο τενίστες ήταν σοβαροί μέχρι το 9ο game όταν ο Τσιτσιπάς έκανε άλλο ένα break σε καθοριστικό σημείο και στη συνέχεια πραγματοποίησε το 6-4 για να κάνει το 2-0 και να πάρει σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Στο τρίτο σετ ο Ιταλός παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος και για πρώτη φορά στο παιχνίδι βρέθηκε μπροστά με διαφορά δύο game κάνοντας break για το 3-1. Έπειτα σε ένα συναρπαστικό πέμπτο game κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του και να βρεθεί πιο κοντά στην κατάκτηση του πρώτου του σετ. Ο Σίνερ είχε πλέον ψυχολογία και έφτασε δίκαια στο 6-3 μειώνοντας σε 2-1 στα σετ.

Οι δύο τενίστες ήταν ακόμα πιο προσεκτικοί στα χτυπήματα τους στο 4ο σετ, o Τσιτσιπάς αν και βρέθηκε με 40-15 μπροστά στο 3ο game είδε τον Σίνερ να κάνει το break. Ο Έλληνας τενίστας έδειχνε να έχει χάσει τη συγκέντρωση του, κρατούσε από τη μία το σερβίς του αλλά δεν μπορούσε να σπάσει αυτό του αντιπάλου του και έτσι έγινε το 2-2.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Τσιτσιπάς φάνηκε να μπαίνει πιο δυνατά, έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει break στο 4o game αν και ήταν μπροστά στο σκορ με 4-0 όμως το κατάφερε λίγο μετά κάνοντας έτσι το 4-2. Το μόνο που είχε να κάνει έπειτα ήταν να κρατήσει το δικό του σερβίς, τα κατάφερε και πήρε μία μεγάλη νίκη.