21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Σόου Σουάρες στο «Άνφιλντ», νίκες για Άρσεναλ, Σίτι και Τότεναμ

5/12/2013 00:14
Με τον Λουίς Σουάρες να πετυχαίνει τέσσερα γκολ (το ένα από τα 40 μέτρα!) η Λίβερπουλ κέρδισε με 5-1 την Νόριτς και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Νέα νίκη για Άρσεναλ, 2-0 τη Χαλ, «διπλά» για Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι.

Πετυχαίνοντας το τρίτο του χατ-τρικ σε παιχνίδι κόντρα στη Νόριτς (μετράει πλέον 11 γκολ σε 4 παιχνίδια κόντρα στα «καναρίνια»!) η Λίβερπουλ διέλυσε το σύνολο του Κρις Χιούτον με 5-1 στο «Άνφιλντ» και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της από τη Χαλ.Ο Ουρουγουανός επιθετικός ήταν απολαυστικός, ανοίγοντας το σκορ στο 15’ με τέρμα σχεδόν από τα 40 μέτρα για να πετύχει ακόμα δύο όμορφα γκολ στο 29’ και στο 35’, «σφραγίζοντας» τη νίκη για τους «κόκκινους» από το ημίχρονο, ενώ ο ίδιος στο 74’ έγραψε το 4-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 83’ ο Τζόνσον μείωσε για τη Νόριτς, ωστόσο στο 88’ ο Στέρλινγκ έπειτα από ασίστ του Σουάρες (!) διαμόρφωσε το τελικό 5-1 το οποίο επιτρέπει στη Λίβερπουλ να ισοβαθμεί στην 3η θέση στους 27 βαθμούς με την Έβερτον.

Νέα νίκη για Άρσεναλ, «διπλό» για Σίτι

Στην κορυφή με 4 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Τσέλσι διατηρήθηκε η Άρσεναλ η οποία κέρδισε με 2-0 την Χαλ στο «Έμιρειτς».

Οι «κανονιέρηδες» συνεχίζουν να οδηγούν με άνεση την κούρσα στην Πρέμιερ Λιγκ, κερδίζοντας εύκολα με 2-0 την Χαλ στο Λονδίνο.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Μπέντνερ ο οποίος επανεμφανίστηκε βασικός μετά από δυόμιση χρόνια (!) και πέτυχε γκολ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ανοίγοντας τον δρόμο προς τη νίκη για την ομάδα του.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 47’ ο Οζίλ έπειτα από ασίστ του Ράμσει, με τους Λονδρέζους να παραμένουν στο +4 από την δεύτερη Τσέλσι.

Από την άλλη, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με σκορ 3-2 από την έδρα της Γουέστ Μπρομ και διατηρήθηκε στην 3η θέση και στο -6 από την Άρσεναλ.

Οι «πολίτες» ξεκίνησαν εντυπωσιακά, καθώς με τέρματα των Αγκουέρο στο 9’ και Τουρέ στο 24’ πήραν ισχυρό προβάδισμα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη, ο Ιβοριανός άσος με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 74’ «σφράγισε» τη νίκη για την Σίτι η οποία ωστόσο παραλίγο να «αυτοκτονήσει» καθώς η Γουέστ Μπρομ κατάφερε να μειώσει σε 3-2!

Αρχικά ο Παντιλιμόν με αυτογκόλ στο 85’ επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 3-1, ενώ ο Ανιτσέμπε στο 90+4’ έκανε το 3-2.

Ωστόσο ο χρόνος δεν επέτρεψε στην ομάδα του Στιβ Κλάρκ να φτάσει σε ένα 3ο γκολ, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι να πάρει την δεύτερη εκτός έδρας νίκης της τη φετινή σεζόν.

Με ανατροπή η Τότεναμ

Μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Τότεναμ η οποία με ανατροπή στο δεύτερο μέρος κέρδισε με 2-1 τη συμπολίτισσα Φούλαμ στο «Κρέιβεν Κότατζ» και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά τις 20 Οκτωβρίου!

Η Φούλαμ με τον Ρενέ Μόλενστιν να κάνει ντεμπούτο ως πρώτος τεχνικός στον πάγκο της και τον Γιώργο Καραγκούνη να ξεκινάει βασικό, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 57ο λεπτό με τον Ντεγιάχα.

Ωστόσο στο 73’ με δυνατό σουτ του Κίρικες, η Τότεναμ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ στο 82’ ο Χόλτμπι ολοκλήρωσε την ανατροπή, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις ο Ρουίζ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχυος, ωστόσο ο Γιορίς απόκρουσε, σώζοντας τη νίκη για την ομάδα του.