Wimbledon: Ο Τζόκοβιτς διατήρησε το στέμμα του (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
10/7/2022 19:12
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε τον Νικ Κύργιο με 3-1 σετ (4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3)) και κατέκτησε το έβδομο -και τέταρτο διαδοχικό- Wimbledon της καριέρας του, φτάνοντας παράλληλα τα 21 Γκραν Σλαμ και πλησιάζοντας τον Ράφα Ναδάλ ο οποίος έχει κατακτήσει 22.

Ο Σέρβος αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος από τον Ελληνοαυστραλό αντίπαλό του και κατάφερε να επιστρέψει στους τίτλους μετά από ένα χρόνο. Στον αντίποδα ο 27χρονος φιναλίστ έπαιξε στον πρώτο major τελικό της καριέρας του και μέχρι το σημείο που έχασε την ψυχραιμία του, παρουσίασε ένα πολύ καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο.Πλέον αμφότεροι οι τενίστες θα στρέψουν το βλέμμα τους στη συνέχεια των υποχρεώσεών τους και στο τελευταίο Γκραν Σλαμ της χρονιάς, το US Open που θα ξεκινήσει στα τέλη Αυγούστου στις ΗΠΑ.

Όσον αφορά την εξέλιξη του τελικού, το πρώτο σετ ανήκε στον Κύργιο ο οποίος κατόρθωσε να κάνει το πρώτο «μπρέικ» του αγώνα στο πέμπτο γκέιμ και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του επικρατώντας με 6-4 κι ανοίγοντας το σκορ.

Η αντίδραση του «Τζόκερ» ήταν η... αναμενόμενη. Βελτίωσε το παιχνίδι του αποφεύγοντας τα αβίαστα λάθη κι απάντησε με το ίδιο... νόμισμα στον Ελληνοαυστραλό. «Έσπασε» το σερβίς του Κύργιου στο τέταρτο γκέιμ και χωρίς να κάνει ούτε ένα λάθος στο δικό του, ισοφάρισε σε 1-1 με 6-3.

Το τρίτο σετ του τελικού αποδείχθηκε καθοριστικό. Οι δύο αθλητές συμβάδιζαν μέχρι το 4-4, έχοντας υπερασπιστεί το σερβίς τους εύκολα ή δύσκολα. Σε αυτό το σημείο ο Κύργιος προηγήθηκε 40-0 αλλά εκνευρίστηκε άνευ λόγου και αιτίας και ο Τζόκοβιτς το εκμεταλλεύτηκε κερδίζοντας πέντε σερί πόντους και κάνοντας «μπρέικ». Στη συνέχεια ο Σέρβος κράτησε το σερβίς του και πήρε το σετ και το προβάδισμα με 6-4.

Το τέταρτο κομμάτι του αγώνα βρήκε τους δύο φιναλίστ να κρατούν το σερβίς τους δώδεκα φορές σε ισάριθμα γκέιμς και οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τζόκοβιτς αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και με 7-3 κατέκτησε τον τίτλο μέσα σε αποθέωση.