21+

21+

Τσιτσιπάς: Το σήκωσε στο διπλό μαζί με τον Λόπεθ (video)

27/2/2022 11:58
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το τρόπαιο του διπλού στο Όπεν του Ακαπούλκο μαζί με τον Φελιθιάνο Λόπεθ, νικώντας με 2-0 σετ (7-5, 6-4) τους Μαρσέλο Αρεβάλο και Γιαν Ρόχερ.

Μπορεί στο μονό να μην έχει πάρει ακόμα 500ρι τουρνουά, μετρώντας οχτώ χαμένους τελικούς, ωστόσο ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τον πρώτο τίτλο στο διπλό, κατακτώντας το τρόπαιο στο Όπεν του Ακαπούλκο μαζί με τον 40χρονο Ισπανό Φελιθιάνο Λόπεθ.

Οι δύο τενίστες νίκησαν στον τελικό με 2-0 σετ (7-5, 6-4) τους Μαρσέλο Αρεβάλο και Γιαν Ρόχερ σε αγώνα που διήρκησε 1 ώρα και 33 λεπτά.Τσιτσιπάς και Λόπεθ δυσκολεύτηκαν στον πρώτο σετ και χρειάστηκε να «σβήσουν» 2 σετ πόιντ, αλλά τελικά το κατέκτησαν με 7-5. Στο δεύτερο είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έφτασαν στην κατάκτηση του με 6-4 χάρη σε άσο του έμπειρου Ισπανού.

Ο Τσιτσιπάς κατέκτησε έτσι το πρώτο του τίτλο σε διπλό στο ATP Tour, έχοντας άλλη μια συμμετοχή σε τελικό, το 2019 με παρτενέρ τον Ολλανδό Κούλχοφ, γνωρίζοντας την ήττα με 7-5, 7-6 από τους θρυλικούς Αμερικανούς αδερφούς Μπράιαν, στο Masters του Μαϊάμι.

Για τον Λόπεθ ήταν ο 6ος τίτλος στα διπλά, έχοντας πλέον 6-6 ρεκόρ σε τελικούς στο ATP Tour.