21+

21+

Super League Interwetten: «Διπλό» εξάδας για Άρη στην Τρίπολη!

26/2/2022 19:14
Ο Άρης κέρδισε με 2-0 τον Αστέρα στην Τρίπολη και έκανε το πλέον καθοριστικό βήμα για τα πλει-οφ, ανεβαίνοντας στην 4η θέση μαζί με τον Παναθηναϊκό και στο +1 από τους 6ους Αρκάδες. Καμαρά (41’) και Σάσα (90+7’) τα γκολ, δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους οι γηπεδούχοι και κινδυνεύουν πλέον να μείνουν εκτός εξάδας μιας και στα δύο τελευταία παίζουν εκτός με Ολυμπιακό και ΑΕΚ.

Αγκαλιά με τα πλει-οφ βρίσκεται ο Άρης μετά τη μεγάλη νίκη με 2-0 επί του Αστέρα στην Τρίπολη. Οι «κίτρινοι» έκαναν το 2x2 με τον Χέρμαν Μπούργος στον πάγκο τους και με τους τρεις βαθμούς πέρασαν στην 4η θέση μαζί με τον Παναθηναϊκό και στο +1 από τον 6ο Αστέρα, μια αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Υπενθυμίζεται πως ο Άρης έχει να δώσει εντός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό, ενώ ο Αστέρας, που έχει ένα ματς λιγότερο, θα παίξει εκτός με ΑΕΚ και Ολυμπιακό.Το παιχνίδι δεν είχε μεγάλες φάσεις στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να ήταν αρκετά προσεκτικές και ουσιαστικά να αλληλοεξουδετερώνονται. Ωστόσο λίγο πριν το ημίχρονο (41’) οι Θεσσαλονικείς πήραν το προβάδισμα με ωραίο τελείωμα του Καμαρά από το ύψος της περιοχής. Η φάση ξεκίνησε από κλέψιμο του Ματίγια στον Σόνι στο κέντρο, με τον Αφρικανό να φεύγει στο τρανζίσιον και να βρίσκει δίχτυα, με τη μπάλα στο σουτ του να βρίσκει και στο γόνατο του Ατιένθα, ξεγελώντας έτσι τον Παπαδόπουλο.

Ο Αστέρας μπήκε αρκετά δυνατά στο δεύτερο μέρος στην προσπάθεια του να βρει απάντηση, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 56’ «άγγιξε» το 1-1, με τον Σίτο να βγάζει σε θέση βολής τον Ριέρα όμως ο τελευταίος σημάδεψε το δοκάρι απέναντι από τον Κουέστα. Οι Αρκάδες συνέχιζαν να πιέζουν έχοντας άλλες δύο καλές στιγμές με Κρεσπί (64’), Μπαράλες (72’), όμως ο Άρης αμύνονταν αποτελεσματικά και στις καθυστερήσεις «κλείδωσε» το τρίποντο. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+7’) ο Ματέο Γκαρσία πέρασε τον Παπαδόπουλο και έδωσε πάρε-βάλε στον Σάσα, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0.