21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Ο Σιμόες «λύτρωσε» την ΑΕΚ στο 90+2’

1/9/2019 23:55
Με γκολ του Σιμόες στο 90+2’ η ΑΕΚ κέρδισε με 3-2 τον Αστέρα Τρίπολης εκτός έδρας και πήρε τους πρώτους της βαθμούς μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Ξάνθη.

Ιδανικότερο ξεκίνημα δε γίνονταν για τους γηπεδούχους, αφού στο 3’ ο Ριέρα έβγαλε σε τετ-α-τετ τον Φερνάντεθ και αυτός με άψογο τελείωμα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μπάρκα. Η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε, πήρε την κατοχή και στο 15’ έφερε το σκορ στα ίσια με τον Ολιβέιρα.

Η «Ένωση» πατούσε καλύτερα στο παιχνίδι, πρέσαρε σωστά και έψαχνε το δεύτερο γκολ, το οποίο «άγγιξε» στο 36’ με τον Ολιβέιρα και στο 44’ με τον Βέρντε. Ενδιάμεσα, ο Αστέρας είχε σημαντική στιγμή με σουτ του Ριέρα από τη μικρή περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.Ο τραυματισμός του Ολιβέιρα στο φινάλε του ημιχρόνου δεν επηρέασε την ΑΕΚ, η οποία στο δεύτερο μέρος ήταν ακόμα καλύτερα και έχασε πολλές ευκαιρίες για το 1-2. Αυτό ήρθε τελικά στο 68’ όταν μετά από αντεπίθεση, ο Αλμπάνης βρήκε τον Λιβάγια κι αυτός με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-2. Τρία λεπτά μετά, ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Μπαράλες από τον Μπακάκη και ο Αργεντινός με εύστοχο χτύπημα ισοφάρισε σε 2-2.

Η ΑΕΚ έδειξε να επηρεάζεται από την ισοφάριση, ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 90+2’ ο Παουλίνιο έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά και ο Σιμόες με υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 3-2!