21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Δύσκολες νίκες για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό

1/9/2019 22:08
Ο ΠΑΟΚ λίγες μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από την Σλόβαν, ζορίστηκε κόντρα στον Πανιώνιο αλλά με γκολ του Ζβιντέρσκι πήρε τη νίκη με 2-1 στην Τούμπα και έκανε το 2x2 στο πρωτάθλημα. Δύσκολη νικη και για Ολυμπιακό, 1-0 την ΑΕΛ στη Λάρισα με πέναλτι του Βαλμπουενά στο 5ο λεπτό.

Έστω και δύσκολα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 τον Πανιώνιο στην Τούμπα και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι είχαν από το ξεκίνημα την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 14’ πήραν το προβάδισμα με ωραίο πλασέ του Άκπομ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Μίσιτς. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον «Δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος με εξαίρεση μια διπλή ευκαιρία με Ζαμπά και Άκπομ στο 23ο λεπτό, δυσκολεύονταν να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες. Η εικόνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της επανάληψης και στο 53’ ο Πανιώνιος κατάφερε να ισοφαρίσει την πρώτη φορά που πάτησε στην αντίπαλη περιοχή. Ο Ρέντζας έκανε τη σέντρα, ο Αραμπούλι γύρισε στον Τσιλούλη και εκείνος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1.

Ωστόσο, στο 74’ μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Σβιντέρσκι κι αυτός αφού πρώτα γύρισε ωραία το σώμα του, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ για το τελικό 2-1.

Ξανά με πέναλτι ο Ολυμπιακός

Στο άλλο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός πέρασε με το υπέρ του 1-0 από την έδρα της ΑΕΛ και έκανε το 2x2 στο πρωτάθλημα.

Όπως και κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν νωρίς με εύστοχο πέναλτι του Βαλμπουενά (7’) το οποίο δόθηκε σωστά μετά από χρήση VAR για ανατροπή του Μπούστου στον Ελ Αραμπί.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και είχαν δύο σημαντικές στιγμές με Ελ Αραμπί (14’) και Ελαμπντελαουί (33’) αλλά ο Κρίστινσον με δύο σπουδαίες επεμβάσεις κράτησε το σκορ στο 0-1. Ακολούθησαν δύο ακυρωμένα γκολ του Ολυμπιακού για οφσάιντ, ενώ η πρώτη ευκαιρία της ΑΕΛ ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Νταουντά βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή αλλά αστόχησε εξ επαφής με την εστία.

Υποτονικός ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός εμφανώς κουρασμένος από το παιχνίδι με την Κράσνονταρ στη Ρωσία, αδυνατούσε να δημιουργήσει αξιόλογες φάσεις για ένα δεύτερο γκολ, ενώ η ΑΕΛ ήταν νευρική και παρότι κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο δεν ανησύχησε τους Πειραιώτες με εξαίρεση τη φάση στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Μπούστος, ο οποίος όμως παρότι ήταν ολομόναχος στο ύψος της περιοχής, κατάφερε να αστοχήσει, με το 0-1 να μένει ως το φινάλε.