21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Επιστροφή στις νίκες με 3αρα η Τσέλσι

7/10/2018 18:44
Με πρωταγωνιστές τους Αζάρ και Μπάρκλεϊ η Τσέλσι κέρδισε με 3-0 την Σαουθάμπτον στο «Σεντ Μέρις» και πέρασε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μετά από δύο σερί ισοπαλίες με Γουέστ Χαμ (0-0) και Λίβερπουλ (1-1) η Τσέλσι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στην Πρέμιερ Λιγκ, επικρατώντας με 3-0 της Σαουθάμπτον στο «Σέντ Μέρις». Οι «μπλε» διατήρησαν το αήττητο και πέρασαν προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς ακολουθεί το ντέρμπι της Λίβερπουλ με την Μάντσεστερ Σίτι.Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ωστόσο η πρώτη μεγάλη φάση άνηκε στην Σαουθάμπτον. Στο 26’, ο Μπέρτραντ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά αλλά ο αμαρκάριστος Ίνγκς αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Η Τσέλσι δεν πλήρωσε την αμυντική αδράνεια του Νταβίντ Λουίζ και στο 30’ πήρε το προβάδισμα. Ο Μπάρκλεϊ που πήρε τη θέση του Κόβατσιτς στο αρχικό σχήμα, έδωσε υπέροχη πάσα για τον Αζάρ κι αυτός με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο και στο 57’ απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Γουίλιαν εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ζιρού έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά και ο Μπάρκλεϊ από κοντά «έγραψε» το 0-2.

Από εκείνο το σημείο οι παίκτες της Τσέλσι χαλάρωσαν και η Σαουθάμπτον είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να επιστρέψει στο ματς. Στο 79’ ο Ρέντμοντ επιχείρησε μακρινό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Κέπα με εντυπωσιακή επέμβαση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά (83’) ο Ισπανός γκολκίπερ πραγματοποίησε ακόμα μια μεγάλη επέμβαση σε μακρινό σουτ του Ίνγκς, κρατώντας το μηδέν.

Ενδιάμεσα (80’) η Τσέλσι σπατάλησε τεράστια ευκαιρία με τον Μοράτα, ο οποίος αστόχησε σε τετ-α-τετ έπειτα από εξαιρετική πάσα του Αζάρ. Οι δύο άσοι συνεργάστηκαν ξανά στις καθυστερήσεις και αυτή τη φορά ο Ισπανός δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.