21+

21+

Σούπερ Λιγκ: «Όρθιος» με Μακέντα στο 90+1’

6/10/2018 22:51
Με εύστοχο πέναλτι του Μακέντα στο 90+1’ ο Παναθηναϊκός απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Αστέρα στην Τρίπολη και διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα. Προηγήθηκαν με Μανιά (47’) οι Αρκάδες, που ήταν καλύτεροι αλλά πληγώθηκαν ξανά στα τελευταία λεπτά.

Ακόμα και στην κακή του μέρα, παραμένει «αλύγιστος»! Ο Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη δεν έκανε το 6x6, αλλά σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν καλός, κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα του Αστέρα Τρίπολης.Ο Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο πρώτο τρίλεπτο είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 1’ ο Διούδης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Καλτσά και στη συνέχεια της φάσης η κεφαλιά του Τόνσο πέρασε άουτ, ενώ στο 3’ ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε το σουτ του Μανιά.

Μετά την αναγκαστική αλλαγή του Στάικου από τον Μπουζούκη, ο Γιώργος Δώνης άλλαξε το σχηματισμό σε 3-4-3 και ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του παιχνιδιού. Ωστόσο με εξαίρεση ένα σουτ του Δώνη (26’) από πλάγια θέση (απέκρουσε ο Αθανασιάδης), οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί και το 0-0 έμεινε ως το ημίχρονο.

Όπως και στο πρώτο μέρος, ο Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 47’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Διούδης πραγματοποίησε αρχικά δύο μεγάλες επεμβάσεις σε προσπάθειες των Μανιά και Κυριακόπουλου όμως ο πρώτος πήρε τη μπάλα από το τακουνάκι του Τόνσο και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ, ο Παναθηναϊκός κέρδισε μέτρα ωστόσο αδυνατούσε να βρει χώρους απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Αστέρα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 2-0 στο 64’ όμως Διούδης και Κολοβέτσιος αρνήθηκαν το γκολ στον Καλτσά.

Οι παίκτες του «τριφυλλιού» δεν έβρισκαν τον τρόπο να πατήσουν περιοχή και να απειλήσουν με αξιώσεις έως το 89’ όταν ο Καμπετσής έπιασε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ινσούα, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά, ο Κυριακόπουλος τράβηξε τον Χατζηγιοβάνη στην περιοχή, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και αποβολή και ο Μακέντα με εύστοχο χτύπημα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.