21+

21+

Γιουρόπα Λιγκ: Προβάδισμα για Ατλέτικο και Λειψία (videos)

6/4/2018 01:07
Η Ατλέτικο επικράτησε με 2-0 της Σπόρτινγκ στη Μαδρίτη και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Σκορ πρόκρισης και για τη Λειψία, 1-0 την Μαρσέιγ.

Αν και τα χρειάστηκε στο φινάλε, η Ατλέτικο κέρδισε με το «καθαρό» 2-0 την Σπόρτινγκ στη Μαδρίτη και πάει με ισχυρό προβάδισμα στη ρεβάνς της Λισαβόνας ώστε να «σφραγίσει» την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «ροχιμπλάνκος» πέτυχαν το πιο γρήγορο γκολ της ιστορίας τους στο θεσμό μόλις στα 22 δευτερόλεπτα, όταν μετά από κακή πάσα του Κόατες, ο Ντιέγκο Κόστα έκλεψε και έδωσε στον Κόκε, ο οποίος με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δεν συνάντησε πρόβλημα και στο 40’ πέτυχε δεύτερο γκολ με εύστοχο πλασέ του Γκριεζμάν.Στην επανάληψη, ο Ρουί Πατρίσιο νίκησε σε τετ-α-τετ τον Ντιέγκο Κόστα και στο φινάλε η Σπόρτινγκ έχασε τεράστια ευκαιρία για να μειώσει. Ο Όμπλακ έδιωξε με δυσκολία το μακρινό σουτ του Ρουίζ και στην επαναφορά ο Μοντέρο αστόχησε ουσιαστικά σε κενή εστία, με το 2-0 να μένει ως το φινάλε.

Με Βέρνερ η Λειψία

Προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά πήρε και η Λειψία, η οποία επικράτησε με 1-0 της Μαρσέιγ στη Γερμανία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 8’, με τον Γκουλάτσι να αποκρούει το πλασέ του Μήτρογλου. Η Λειψία ανέβασε την απόδοση της και πίεσε για το γκολ, όμως στο 41’ η Μαρσέιγ είχε δοκάρι με τον Σαρ για να πάρει αυτή το προβάδισμα.

Οι «ταύροι» γλίτωσαν το γκολ και στις καθυστερήσεις άνοιξαν το σκορ με ωραία ενέργεια και πλασέ του Βέρνερ. Στο δεύτερο μέρος η Μαρσέιγ πίεσε για να ισοφαρίσει, όμως ο Γκουλάτσι κράτησε το μηδέν στις προσπάθειες των Οκάμπος (56’) και Παγιέ (57’) και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.