21+

21+

Κύπελλο Ελλάδας: Έκανε το 3x3 η ΑΕΚ, έλαμψε ο Γιούσης (video)

30/11/2017 22:28
Με δύο γκολ του 18χρονου Γιούση (30’, 77’), η ΑΕΚ κέρδισε με 3-2 την Καλλιθέα στο «Ελ Πάσο» και έκανε το 3x3 στον όμιλο της. Το άλλο γκολ ο Τζανετόπουλος (8’), ισοφάρισαν προσωρινά με Παπαγγέλη (32’) και Ταλέντο (38’ πεν.) οι γηπεδούχοι.

Η ΑΕΚ πέρασε με 3-2 από την Καλλιθέα στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου, με τον 18χρονο Χρήστο Γιούση να κλέβει τις εντυπώσεις, σκοράροντας δύο γκολ στο ντεμπούτο του!

Η «Ένωση» ξεκίνησε ιδανικά το ματς, ανοίγοντας το σκορ στο 8ο λεπτό με κεφαλιά του Τζανετόπουλου. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν καλή στιγμή στο 29’ με τον Γιακουμάκη για το 2-0, το οποίο ήρθε δύο λεπτά αργότερα από τον Γιούση. Ο 18χρονος με υπέροχη ατομική ενέργεια, απέφυγε τον Συριόπουλο, έκανε το σουτ και νίκησε τον Κορονάκη.Η Καλλιθέα δεν πτοήθηκε και επέστρεψε στο μτας με δύο γκολ σ’ ένα επτάλεπτο. Στο 32’ το σουτ του Μήλιου σταμάτησε στο δοκάρι, όμως ο Παπαγγέλης πήρε το… ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ταλέντο κέρδισε πέναλτι από τον Τζανετόπουλο και ο ίδιος το μετουσίωσε σε γκολ, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ κυκλοφορούσε τη μπάλα και είχε δύο καλές στιγμές με τον Γιακουμάκη (53’, 56’) για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Στο 67’ ο άσος της «Ένωσης» σημάδεψε το δοκάρι, ύστερα από γύρισμα του Γιούση, ο οποίος στο 76’ βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ο 18χρονος πήρε την μπάλα εντός περιοχής, έκανε δύο προσποιήσεις και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2!

Καλλιθέα: Κορονάκης, Βαλμάς, Ντιακιτέ, Συριόπουλος, Μπραϊμα, Μίγγος, Ταλέντο (85' Γαρδικιώτης), Μήλιος (78' Κερασίδης), Σμυρλής, Μάκο (46' Μαραθωνίτης), Παπαγγελής.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γιούσης, Λαμπρόπουλος (36' Αϊντάρεβιτς), Τσιγκρίνσκι, Γιαννούτσος, Βινίσιους, Κονέ (46' Γκάλο), Τζανετόπουλος, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης, Βλαχομήτρος (69' Μπακασέτας).