21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Πεντάρα η Άρσεναλ, με Σαλάχ η Λίβερπουλ

30/11/2017 00:30
Με πρωταγωνιστή τον Οζίλ (γκολ και 2 ασίστ) η Άρσεναλ διέλυσε με 5-0 την Χάντερσφιλντ και διατηρήθηκε στην 4η θέση. Μια θέση πιο κάτω η Λίβερπουλ, η οποία ισοπέδωσε με 3-0 την Στόουκ στο «Μπριτάνια» και επέστρεψε στις νίκες.

Σε περίπατο μετέτρεψε η Άρσεναλ το παιχνίδι με την Χάντερσφιλντ στο «Έτιχαντ». Οι «κανονιέρηδες» πήραν εμφατική νίκη με 5-0, «καθαρίζοντας» το ματς μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο.

Ο Λακαζέτ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό ενώ στη συνέχεια ανέλαβε ο Οζίλ. Ο Γερμανός μοίρασε τις ασίστ στα γκολ των Ζιρού (68’) και Σάντσες (69’) ενώ ο ίδιος πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 72ο λεπτό. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Ζιρού (87’), βάζοντας το… κερασάκι στην τούρτα νίκης των Λονδρέζων.Με Σαλάχ οδηγό η Λίβερπουλ

Με τον Σαλάχ να πετυχαίνει δύο γκολ, η Λίβερπουλ πέρασε με 3-0 από την έδρα της Στόουκ και διατηρήθηκε στο -2 από την τετράδα.

Οι Μανέ και Σολάνκε, που παραπονέθηκαν στον Κλοπ για τον χρόνο συμμετοχής τους, ξεκίνησαν βασικοί και από δική τους συνεργασία στο 17’ ήρθε το 1-0 από τον Σενεγαλέζο. Στο 39’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν την αποβολή του Μινιολέ για ανατροπή του Ντιουφ έξω από την περιοχή και τέσσερα λεπτά μετά ο Μανέ «άγγιξε» το 2-0 έχοντας δοκάρι.

Οι «πότερς» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, αλλά ο πρώην «κόκκινος» Αλεν έχασε δυο τεράστιες ευκαιρίες (48’, 69’). Η Λίβερπουλ κράτησε το 1-0 και «καθάρισε» το ματς με δύο γκολ του Σαλάχ σ’ ένα εξάλεπτο (77’, 83’).