21+

21+

Κύπελλο Ελλάδας: Τσέκαρε το εισιτήριο για τους «16» ο Ολυμπιακός

29/11/2017 19:23
Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΑΟΧ Κισσαμικό και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο. Μόνο ο Τζούρτζεβιτς με γκολ και δύο δοκάρια ξεχώρισε!

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Ολυμπιακός. Χωρίς να πιάσουν καλή απόδοση, οι «ερυθρόλευκοι» ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στα Περιβόλια κόντρα στον ΑΟΧ Κισσαμικό και τερμάτισαν στην 1η θέση του 5ου ομίλου.

Ο Τάκης Λεμονής έδωσε ευκαιρίες σε παίκτες με μικρότερο χρόνο συμμετοχές ωστόσο οι περισσότεροι δεν την εκμεταλλεύτηκαν. Ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Τζούρτζεβιτς, ο οποίος πέτυχε γκολ και είχε δύο δοκάρια. Ο Σέρβος πάντως, όντας εκνευρισμένος από το δεύτερο δοκάρι στις καθυστερήσεις, αγνόησε τον Τάκη Λεμονή, και έφυγε μόνος του για τα αποδυτήρια χωρίς να χαιρετήσει τους φιλάθλους της ομάδας.Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα στο ματς ωστόσο μετά το πρώτο πεντάλεπτο ανέβασε την απόδοση του. Στο 8’ ο Παπαδόπουλος έδιωξε το σουτ του Μπεν, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ανδρούτσος πλασάρει άουτ προ κενής εστίας, μετά από κόντρες σε σουτ των Τζούρτζεβιτς και Καρσελά. Το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 29’. Μετά από σέντρα του Μπεν, ο Ζιλέ έδωσε πάρε-βάλε με το κεφάλι στον Τζούρτζεβιτς και ο Σέρβος με κοντινή προβολή «έγραψε» το 1-0.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Σέρβος φορ θα μπορούσε να «γράψει» το 2-0 όμως η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε στο δοκάρι. Ο ΑΟΧ Κισσαμικός πατούσε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, απείλησε στο 64’ με σουτ του Τόλι και τέσσερα λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση. Ο Αποστολίδης απέφυγε τον Λάμπρου στην περιοχή και με ωραίο σουτ νίκησε τον Καπίνο, που δεν αντέδρασε σωστά.

Οι Πειραιώτες δεν είχαν καλή εμφάνιση, αν και στο τέλος θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, έχοντας νέο δοκάρι με τον Τζούρτζεβιτς. Ο Τάκης Λεμονής στο τέλος του αγώνα εμφανίστηκε ενοχλημένος από την εικόνα της ομάδας του: «Ήταν ένα καλό μάθημα. Δεν νικάς κανέναν εάν δεν κάνεις προσπάθεια...».