21+

21+

Προκριματικά Μουντιάλ: «Σφράγισε» το εισιτήριο η Ελβετία

12/11/2017 21:13
Η Ελβετία κράτησε στο 0-0 την Β. Ιρλανδία στη Βασιλεία και σε συνδυασμό με το 1-0 του Μπέλφαστ, «σφράγισε» την πρόκριση για το Μουντιάλ της Ρωσίας. Σωτήρια επέμβαση του Ροντρίγκες στο 90+1’.

Για τέταρτη σερί φορά και 11η συνολικά στην ιστορία της, η Ελβετία προκρίνεται σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Ελβετοί, έχοντας… προίκα το 1-0 του πρώτου αγώνα στο Μπέλφαστ (σ.σ. με ανύπαρκτο πέναλτι), κράτησαν στο 0-0 την Β. Ιρλανδία στη ρεβάνς της Βασιλείας και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τα τελικά της Ρωσίας.Οι παίκτες του Πέτκοβιτς σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθούν στο πρώτο μέρος, ωστόσο ο γκολκίπερ των Β. Ιρλανδών, ΜακΓκόβερν κράτησε το μηδέν. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά, με εξαίρεση τη φάση στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από λανθασμένη έξοδο του Σόμερ, ο Έβανς έπιασε την κεφαλιά όμως ο Ροντρίγκες απομάκρυνε πάνω στη γραμμή, κρατώντας το 0-0 ως το φινάλε.