21+

21+

Προκριματικά Μουντιάλ: «Όρθια» στην Κοπεγχάγη η Ιρλανδία

11/11/2017 23:57
Δανία και Ιρλανδία αναδείχθηκαν ισόπαλες (0-0) στην Κοπεγχάγη και η πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο θα κριθεί το βράδυ της Τρίτης στο Δουβλίνο.

Χωρίς σκορ έληξε η πρώτη αναμέτρηση της Δανίας με την Ιρλανδία στην Κοπεγχάγη. Οι δύο ομάδες «κόλλησαν» στο 0-0 και η πρόκριση για τα τελικά της Ρωσίας περνάει από το Δουβλίνο.

Οι Σκανδιναβοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς ωστόσο έπεσαν πάνω στον Ράντολφ. Ο Ιρλανδός πορτιέρο πραγματοποίησε διπλή επέμβαση σε προσπάθειες των Λάρσεν και Κορνέλιους στο 11’ ενώ στο 32’ είπε «όχι» σε σουτ του Έρικσεν.Η Ιρλανδία κράτησε το μηδέν και στο φινάλε του ημιχρόνου (43’) «άγγιξε» αυτή το γκολ, όμως ο Κρίστι δεν κατάφερε να κερδίσει σε τετ-α-τετ τον Σμάιχελ. Κακό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Δανούς να είχαν φλύαρη υπεροχή, αδυνατώντας να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία των Ιρλανδών. Η μοναδική μεγάλη τους ευκαιρία ήρθε στο 90’, με τον Ράντολφ να διώχνει σωτήρια την κεφαλιά του Πόουλσεν.

Το 0-0 έμεινε ως το φινάλε και όλα θα κριθούν το βράδυ της Τρίτης (14/11) στη ρεβάνς του Δουβλίνου. Να σημειωθεί ότι η Δανία διεκδικεί την επιστροφή της σε τελική φάση Μουντιάλ μετά από τη διοργάνωση του 2010, ενώ η Ιρλανδία θέλει να επιστρέψει σε Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 2002.