21+

21+

Φιλική εξάρα του Ολυμπιακού στη Μαλίν

8/7/2017 21:38
Εμφατική νίκη με 6-0 απέναντι στην Μαλίν πήρε ο Ολυμπιακός, στο τέταρτο φιλικό της προετοιμασίας του και πρώτο επί ολλανδικού εδάφους. Ομάρ (11’), Μποτία (21’), Φορτούνης (37’), Μάριν (59’), Ελιονούσι (74’) και Ανσαριφάρντ (81’) οι σκόρερ.

Σε… δυνατή προπόνηση μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το φιλικό παιχνίδι με τη βελγική Μαλίν. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και πήραν εμφατική νίκη με 6-0 στο Afas Stadion στέλνοντας πολύ καλά μηνύματα για την συνέχεια.Ο Χάσι παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1 με Καπίνο κάτω από τα δοκάρια και τετράδα της άμυνας τους Ομάρ, Μποτία, Ρέτσο και Κούτρη. Στα χαφ οι Ρομαό και Ταχτσίδης, επιτελικός ο Φορτούνης και στα άκρα οι Πάρντο και Μάριν με φορ τον Μπεν.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Πάρντο, ο Ομάρ πήρε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και «έγραψε» το 1-0. Στο 18’ η Μαλίν θα μπορούσε να ισοφαρίσει, όμως ο Καπίνο απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Ματίς. Τρία λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός έφτασε σε δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Μποτία έπειτα από σέντρα του Φορτούνη.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφορούσαν ωραία τη μπάλα και στο 37’ είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Μπεν για το 3-0. Ωστόσο στο ίδιο λεπτό, οι πρωταθλητές Ελλάδας σκόραραν ένα τρομερό γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο οποίος χειροκροτήθηκε απ’ όλο το γήπεδο.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, οι παίκτες του Χάσι ήταν αρκετά απρόσεκτοι στο ξεκίνημα της επανάληψης ωστόσο δεν το πλήρωσαν χάρη στις αποκρούσεις του Καπίνο σε δύο τετ-α-τετ (47’, 52’), κρατώντας το μηδέν.

Ο Ολυμπιακός γλίτωσε το γκολ και στο 58’ ήταν η σειρά του Μαρίν να σκοράρει, με τον Γερμανό να «γράφει» το 4-0 ύστερα από γύρισμα του Πάρντο. Μετά το 60’ ο Χάσι προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, όμως αυτές δεν έκοψαν το ρυθμό του Ολυμπιακού. Στο 74’ ο Ελιονούσι «έγραψε» το 5-0 μετά από μπαλιά του Ανδρούτσου, ενώ στο 81’ ο Σεμπά έδωσε πάρε-βάλε στον Ανσαριφάρντ για το τελικό 6-0.