21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Η Έβερτον διέλυσε την Σίτι

15/1/2017 17:31
Η Έβερτον διέλυσε με 4-0 την Μάντσεστερ Σίτι στο «Γκούντισον Παρκ» και άφησε τους «πολίτες» στην 5η θέση και στο -10 από την κορυφή. Γκολ και ασίστ ο Μιραλάς, σκόραραν οι 18χρονοι Ντέιβις και Λούκμαν.

Την δεύτερη ήττα της στα τρία τελευταία ματς πρωταθλήματος γνώρισε η Μάντσεστερ Σίτι. Οι «πολίτες» ηττήθηκαν με το βαρύ 4-0 από την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο από την κορυφή.

Τα «ζαχαρωτά» πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα, όμως στο 12’ η Σίτι είχε την πρώτη σημαντική στιγμή, με τον Μπέινς να κόβει σωτήρια τον Στέρλινγκ πριν αυτός εκτελέσει τον γκολκίπερ της Έβερτον (ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι).Η Σίτι περιορίστηκε σε φλύαρη κατοχή (έφτασε μέχρι το 93%-7%) και το πλήρωσε στο 34’. Μετά από λάθος του Κλισί, ο Μιραλάς μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Λουκάκου και αυτός με πλασέ άνοιξε το σκορ. Η Μάντσεστερ Σίτι προσπάθησε να απαντήσει, όμως ο Αγκουέρο δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα (37’) ενώ στις καθυστερήσεις ο Ντέιβις έδιωξε στη γραμμή την κεφαλιά του Σανιά.

Ότι δεν κατάφεραν οι «πολίτες» στο φινάλε του ημιχρόνου, το πέτυχε η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 47’ έπειτα από λάθος του Μπέινς, ο Μπάρκλει έδωσε στον Μιραλάς και ο Βέλγος με ωραίο πλασέ «έγραψε» το 2-0. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα και στο 79’ πέτυχαν τρίτο γκολ με τον 18χρονο Ντέιβις.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο επίσης 18χρονος Λούκμαν, σκοράροντας το παρθενικό του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ με το πρώτο σουτ στην εστία. Στα αξιοσημείωτα πως αυτή είναι η βαρύτερη ήττα σε επίπεδο πρωταθλήματος στην καριέρα του Πεπ Γκουαρδιόλα.