21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Πεντάρα η Μπαρτσελόνα, με το… ζόρι η Ατλέτικο

14/1/2017 22:32
Η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 5-0 την Λας Πάλμας στο «Καμπ Νου» και μείωσε στο -2 τη διαφορά από την Ρεάλ, που έχει όμως δύο παιχνίδια λιγότερα. Δύσκολη νίκη για Ατλέτικο, 1-0 την Μπέτις.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Λας Πάλμας. Οι Καταλανοί πήραν εμφατική νίκη με 5-0 στο Καμπ Νου», πετυχαίνοντας τα τέσσερα από τα πέντε γκολ στο δεύτερο μέρος.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα του αγώνα και το πρώτο γκολ ήρθε στο 14’ με εύστοχο πλασέ του Λουίς Σουάρες. Ο Χάβι Βάρας με κάποιες εξαιρετικές επεμβάσεις, κράτησε το 1-0 μέχρι το ημίχρονο, όμως στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα ξέσπασε.Μέσι (52’), Σουάρες (57’) και Αρντά (59’) «καθάρισαν» σε ένα επτάλεπτο την υπόθεση νίκη, με το Αλέιξ Βιντάλ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 80ο λεπτό. Στα αξιοσημείωτα πως η Λας Πάλμας έγινε η 35η διαφορετική ομάδα σε επίπεδο πρωταθλήματος κόντρα στην οποία βρίσκει δίχτυα ο Λιονέλ Μέσι, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Ραούλ.

Από την άλλη, η Ατλέτικο κέρδισε με 1-0 την Μπέτις στο «Βιθέντε Καλντερόν» και ανέβηκε στο +4 από την 5η θέση. Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με γκολ του Γκαιτάν, με το 1-0 να μένει μέχρι το φινάλε, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση.