21+

21+

Σέριε Α: Θρίαμβος της Ρόμα στην Νάπολη

15/10/2016 20:23
Με δύο γκολ του Τζέκο και άλλο ένα του Σαλάχ, η Ρόμα πέρασε με 3-1 από την έδρα της Νάπολι και την προσπέρασε στην 2η θέση, όντας προσωρινά στο -2 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Η Ρόμα ήταν η νικήτρια στο «ντέρμπι του ήλιου» με αντίπαλο την Νάπολι. Οι «τζιαλορόσι» εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και κέρδισαν με 3-1 τους «παρτενοπέι» στο «Σαν Πάολο», ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν ο Έντιν Τζέκο, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Σαλάχ μετά από τραγικό λάθος του Κουλιμπαλί. Ο Βόσνιος επιθετικός «χτύπησε» ξανά στο ξεκίνημα της επανάληψης, (54’) «γράφοντας» το 2-0 με κεφαλιά, έπειτα από λάθος έξοδο του Ρέινα.Η Νάπολι κατάφερε να επιστρέψει στο ματς στο 58’ με γκολ του Κουλιμπαλί, ωστόσο δεν μπόρεσε ποτέ να φτάσει στην ισοφάριση. Οι «παρτενοπέι» πίεσαν ασφυχτικά για το 2-2, όμως η απουσία του Μίλικ ήταν εμφανή. Η Ρόμα κράτησε το 2-1 και στο 85’ «κλείδωσε» τη νίκη με γκολ του Σαλάχ. Μάλιστα στο φινάλε ο Ελ Σαραουί είχε δύο καλές στιγμές για να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, με το 3-1 να μένει τελικά μέχρι το φινάλε.

Σ’ όλο το ματς αγωνίστηκε ο Κώστας Μανωλάς, ο οποίος στο 25’ πραγματοποίησε τριπλό «στοπ» στα σουτ που επιχείρησαν οι ποδοσφαιριστές της Νάπολι.