21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τεσσάρα με Μέσι η Μπαρτσελόνα

15/10/2016 19:35
Με τον Λιονέλ Μέσι να επιστρέφει με γκολ στην ενεργό δράση, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 4-0 την Λα Κορούνια στο «Καμπ Νου» και πλέον ετοιμάζεται για το παιχνίδι με την Μάντσεστερ Σίτι για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Μετά από την ήττα στο Βίγκο, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, διαλύοντας με 4-0 την Λα Κορούνια στο «Καμπ Νου».

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε φρόντισε να «καθαρίσει» από το ημίχρονο την υπόθεση νίκη, πετυχαίνοντας τρία γκολ. Στο 21’ ο Ραφίνια «έγραψε» το 1-0 με δυνατό σουτ και ο ίδιος διπλασίασε το σκορ στο 35’, εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Λουκς σε κεφαλιά του Πικέ. Το 3-0 ήρθε στο 43’ με όμορφο πλασέ του Σουάρες, με τον Ουρουγουανό να είχε δοκάρι στο 45’ για να πετύχει δεύτερο προσωπικό γκολ.Στο ξεκίνημα της επανάληψης (55’) ο Ενρίκε έριξε στο ματς τον Λιονέλ Μέσι και ο Αργεντινός χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να σκοράρει. Μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Νεϊμάρ, ο «Λίο» «κρέμασε» τον Λουκς, σκοράροντας στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την Λα Κορούνια, η οποία έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα στο 65’ λόγω αποβολής του Λάουρε. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Αλκάθερ σπατάλησε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, ο Λουκς είπε «όχι» με τρομερή επέμβαση σε σουτ του Μέσι, ενώ ο διαιτητής ακύρωσε γκολ στον Ματιέ.

Το 3-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, σκορ που επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να βρεθεί στο -1 από την πρωτοπόρο Σεβίλλη, που κέρδισε νωρίτερα με 3-2 την Λεγκανές. Και οι δύο ομάδες έχουν βέβαια παιχνίδι περισσότερο από Ρεάλ και Ατλέτικο