21+

21+

Σέριε Α: Χ-άλια Ρόμα, Μίλαν, τεσσάρα η Ίντερ (video)

15/2/2015 18:55
Την 5η της ισοπαλία στα τελευταία έξι παιχνίδια γνώρισε η Ρόμα, η οποία έμεινε στο 0-0 με τη… διαλυμένη Πάρμα στο Ολίμπικο και αποδοκιμάστηκε από τον κόσμο της. Ισοπαλία και για Μίλαν, 1-1 με Έμπολι στο «Σαν Σίρο», τεσσάρα η Ίντερ (4-1) στην έδρα της Αταλάντα.

Την ευκαιρία να ξεφύγει στο +9 από την 2η θέση έδωσε στη Γιουβέντους η Ρόμα, καθώς οι «τζιαλορόσι» απογοήτευσαν και έμειναν στο 0-0 με την ουραγό Πάρμα στο Ολίμπικο, γνωρίζοντας την 5η ισοπαλία τους στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.Ζερβίνιο και Ντουμπιά (ντεμπούτο) επέστρεψαν από το Κόπα Άφρικα και ξεκίνησαν βασικοί στην επίθεση της Ρόμα, ωστόσο η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Πάρμα στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί και είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 59’, με τον Μιράντα να αποκρούει το σουτ του Ζερβίνιο από το ύψος του πέναλτι. Ο γκολκίπερ της Πάρμα απόκρουσε και το σουτ του Ναινγκολάν στο 64’, ενώ στο 82΄ο Κόουλ σημάδεψε το δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Γκαρσία να αποδοκιμαστούν από τον κόσμο της ομάδας. Σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Μανωλάς, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Τοροσίδης (εκτός αποστολής ο Χολέμπας).

Νέα απώλεια η Μίλαν, τεσσάρα η Ίντερ

Απογοήτευση και για τη Μίλαν, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Έμπολι στο «Σαν Σίρο» και υποχώρησε στην 11η θέση με 30 βαθμούς (μόλις μία νίκη σε 8 παιχνίδια).

Οι «ροσονέρι» πήραν προβάδισμα με γκολ του Ντέστρο (40’), όμως στο 68’ η Έμπολι έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Μακαρόνε.

Η ομάδα του Ιντζάγκι έψαξε στα υπόλοιπα λεπτά το γκολ της νίκης, χωρίς όμως αποτέλεσμα και στο 83’ έχασε με αποβολή τον Λόπες, ο οποίος απόκρουσε έξω από την περιοχή το σουτ του Ταβάνο, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα.

Αντίθετα, εντυπωσιακή ήταν κόντρα στην Αταλάντα η Ίντερ, καθώς η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι έφυγε με εμφατική νίκη (4-1) από το Μπέργκαμο και ανέβηκε στην 9η θέση με 32 βαθμούς.

Ο Σακίρι άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό, και παρότι ο Μοράλες ισοφάρισε στο 27’ για την Αταλάντα, ο Γκουαρίν με δύο προσωπικά γκολ (37’, 63’) έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «νερατζούρι».

Η Αταλάντα έπαιζε από το 52’ με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Μπεναλουάνε και στο 72’ ο Παλάσιο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Σε πορεία 3ης θέσης μπαίνει ξανά η Λάτσιο, η οποία με πέναλτι του Καντρέβα (23’) έφυγε με τη νίκη (1-0) από την έδρα της Ουντινέζε του Καρνέζη (βασικός) και μείωσε στο -5 τη διαφορά της από την 3η Νάπολι.

Δύο βαθμούς πίσω βρίσκεται η Τζένοα. Οι Γενοβέζοι διέλυσαν με 5-2 την Βερόνα που είχε βασικούς τους Μόρα (τραυματίστηκε στο 40’), Ταχτσίδη και Χριστοδουλόπουλο (έπαιξαν σε όλο το ματς).

Τέλος, ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς της Τορίνο με την Κάλιαρι, με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν την πρώτη τους απώλεια μετά από πέντε σερί νίκες.