21+

21+

Κύπελλο Αγγλίας: Στους «8» με ανατροπή η Λίβερπουλ (video)

14/2/2015 22:23
Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας εξασφάλισε η Λίβερπουλ, η οποία παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη Κρίσταλ Πάλας, έκανε την ανατροπή (2-1) με γκολ των Στάριτζ και Λαλάνα και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη με 2-1 στο «Σέλχαστ Παρκ» και εξασφάλισε την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι Λονδρέζοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 15ο λεπτό με γκολ του Φρέιζερ Κάμπελ και παρά την πίεση της Λίβερπουλ, το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.Στην επανάληψη, οι «κόκκινοι» αύξησαν ακόμα περισσότερο την πίεση τους και έφτασαν στην ισοφάριση στο 49’ με ωραίο γκολ του Στάριτζ. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 58’, με τον Λαλάνα να στέλνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από ασταθή απόκρουση του Σπερόνι σε εκτέλεση φάουλ του Μπαλοτέλι.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με την Λίβερπουλ να φεύγει με το εισιτήριο της πρόκρισης από το Λονδίνο και τη Δευτέρα αναμένεται να μάθει τον αντίπαλο που καλείται να ξεπεράσει για να βρεθεί στον ημιτελικό του «Γουέμπλει».

Πρόκριση και για τη Γουέστ Μπρομ, καθώς οι «μπάγκις» διέλυσαν με 4-0 την Γουέστ Χαμ και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τους «8» όπως και η Μπλάκμπερν, η οποία κέρδισε με 4-1 τη Στόουκ, με τον Κινγκ να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Τέλος, η Ρέντινγκ με γκολ του Αϊγεγκμπένι στο 82’ κέρδισε με 2-1 τη Ντέρμπι εκτός έδρας και πήρε και αυτή το εισιτήριο για τα προημιτελικά.