Προκριματικά Euro K-21: Αποκλεισμός με απίστευτο τρόπο για την Εθνική Ελπίδων

9/9/2014 22:10
Η Εθνική Ελπίδων κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 κόντρα στη Πολωνία με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει και την πρόκριση για τα τελικά του Euro, καθώς στο 90+2’ η Σουηδία σκόραρε και πήρε τη νίκη (4-3) κόντρα στην Τουρκία, σκορ που της έδωσε το εισιτήριο για τα τελικά της διοργάνωσης!

Πράγματα που δεν γίνονται κάθε μέρα συνέβησαν απόψε στο παιχνίδι της Ελλάδας Κ-21 με τη Πολωνία αλλά και σε αυτό της Σουηδίας με την Τουρκία, με την Εθνική Ελπίδων να παίρνει τη νίκη με 3-1 κόντρα στους Πολωνούς με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να της δώσει την πρόκριση για τα τελικά του Euro, καθώς οι Σουηδοί με γκολ στο 90+2’ κόντρα στους Τούρκους, μας «έκλεψε» το εισιτήριο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήθελε μόνο τη νίκη με δυο γκολ διαφορά και ισοπαλία στην αναμέτρηση της Σουηδίας με την Τουρκία και η πρόκριση φάνταζε απίστευτη μέχρι το 84’ καθώς η Εθνική βρίσκονταν στο 1-1 με την Πολωνία (12’ Καρέλης – 24’ Πριβίλκο) και την ίδια ώρα η Σουηδία νικούσε με 3-1 την Τουρκία με χατ-τρικ του Όλσον.

Ωστόσο, η Ελλάδα με δύο γκολ του Γιαννιώτα (88’ πεν., 90+3’) κατάφερε να πάρει τη νίκη με δύο γκολ διαφορά που χρειαζόταν και την ίδια ώρα η Τουρκία με γκολ των Φρέι (84’) και Ουναλ (86’) ισοφάριζε σε 3-3, συνδιασμός που έδινε την πρόκριση στην Εθνική!

Όμως, η Σουηδία κατάφερε να σκοράρει στο 90+2’ να πάρει τη νίκη με 4-2 με αποτέλεσμα να τερματίσει πρώτη στον όμιλο, αφήνοντας πίσω της την Ελλάδα, η οποία με 15 βαθμούς δεν μπόρεσε να πάρει το εισιτήριο ως καλύτερη δεύτερη…

Η σύνθεση της Ελλάδας: Καπίνο, Μαρινάκης, Μπουγαΐδης, Τριανταφυλλόπουλος, Σταφυλίδης, Μπάλλας (85’ Γιαννιώτας), Λάγος, Μπουχαλάκης (62’ Μπούζας), Μαυρίας (70’ Μπακασέτας), Βέλλιος, Καρέλης