Προκριματικά Euro: Μοιρασιά για Αυστρία, Σουηδία, βασικός ο Ντουρμάζ

9/9/2014 00:13
Ισόπαλες (1-1) ήρθαν Αυστρία και Σουηδία στη Βιέννη για τα προκριματικά του Euro, με αποτέλεσμα το Μαυροβούνιο με τη νίκη του (2-0) κόντρα στην Μολδαβία να πιάσει τη Ρωσία στην κορυφή του 7ου ομίλου.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Αυστρίας με τη Σουηδία στη Βιέννη, καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1, με τον Ντουρμάζ του Ολυμπιακού να παίζει για 72 λεπτά για την ομάδα του Ερίκ Χαμνέρ.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αλάμπα, ωστόσο ο Ζενγκίν ισοφάρισε στο 11’ για τους Σουηδούς, ενώ ο ίδιος είχε δοκάρι λίγα λεπτά αργότερα για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Στη συνέχεια η Αυστρία πίεσε για να ξαναπάρει προβάδισμα, ωστόσο το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με αποτέλεσμα η Ρωσία, που κέρδισε νωρίτερα το Λίχτενστάιν, να ισοβαθμεί στην κορυφή μόνο με το Μαυροβούνιο που κέρδισε με 2-0 την Μολδαβία.