Μαραντόνα: «Ο Μέσι δεν άξιζε τη Χρυσή Μπάλα»

Μαραντόνα: «Ο Μέσι δεν άξιζε τη Χρυσή Μπάλα»



Ο Ντιέγκο Μαραντόνα με δηλώσεις του σε τηλεοπτική εκπομπή τόνισε πως ο Λιονέλ Μέσι δεν άξιζε το βραβείο της «Χρυσής Μπάλας», το οποίο χαρακτήρισε προϊόν μάρκετινγκ. «Η καρδιά μου έχει γίνει κομμάτια» δήλωσε για τον χαμένο τελικό.

Απογοητευμένος από την ήττα της Αργεντινής στον τελικό με την Γερμανία εμφανίστηκε σε δηλώσεις του ο Ντιέγκο Μαραντόνα, ο οποίος τόνισε πως ο Μέσι δεν άξιζε το βραβείο της «Χρυσής Μπάλας» του Μουντιάλ:

«Στον Μέσι θα χάριζα και τον ουρανό αλλά είναι άδικο να τον βραβεύουμε για κάτι που δεν άξιζε. Είναι ένα βραβείο προϊόν μάρκετινγκ και μου φαίνεται πως δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα» δήλωσε ο Μαραντόνα, ο οποίος κατηγόρησε τον Σαμπέγια για την αλλαγή του Λαβέτσι με τον Αγκουέρο στο ημίχρονο:

«Δεν κατάλαβα ποτέ την αλλαγή του Λαβέτσι, ο οποίος έπαιζε εξαιρετικά. Ο Αγκουέρο δεν είχε την ίδια εμφάνιση, δεν ήταν σε φόρμα και σίγουρα δεν ήταν το τουρνουά του…».

Όσο για την ήττα στον τελικό, ο Μαραντόνα δήλωσε: «Λυπάμαι πολύ για τη χώρα μου. Η καρδιά μου έχει γίνει κομμάτια από αυτή την ήττα Το γκολ του Γκέτσε μας πόνεσε, αλλά φεύγουμε με ψηλά το κεφάλι. Πιστεύω ότι η Αργεντινή άξιζε τα πέναλτι. Η Γερμανία εκμεταλλεύτηκε μία απροσεξία μας στην άμυνα αλλά καμία στιγμή δεν ήταν ανώτερη από εμάς» δήλωσε μεταξύ άλλων ο «Πίμπε Ντ' Όρο», ο οποίος έκανε αναφορά και για την τραγική εμφάνιση της Βραζιλίας στον ημιτελικό:

«Εμείς κατεβήκαμε στον τελικό έχοντας παίξει πέναλτι και αυτοί προέρχονταν από καρναβάλι... Εμείς χάσαμε τον τελικό δεχόμενοι ένα γκολ ενώ αυτοί αντίθετα δεν θα μπορέσουν να σβήσουν ποτέ τα επτά γκολ που δέχτηκαν»



Ομάδες που αφορά: ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Σχολιασμός

20 σχόλια:

στις 14/07/2014 16:20
συμφώνω, και σαφώς δεν την άξιζε.. και κακός επειδή έχει "ένα όνομα" σημαίνει οτί οπουδήποτε θα'ναι καλός? όχι στο Μουντιάλ 2014 δεν έκανε "πολλά" ώστε να την αξίζει.. περισσότερα και μακράν θα την άξιζε ο Ροντρίγκες και ήταν και πρώτος σκόρερ αλλά και με ένα από τα καλύτερα Γκολ στο Μουντιάλ 2014

στις 14/07/2014 16:22
είναι άδικο να βραβεύονται άτομα επειδή έχουν ένα όνομα.. λες και άλλοι που ήταν μακράν καλύτεροι δεν άξιζαν? υπήρχαν άτομα καλύτερα από το Μέσσι ή τον Ρονάλτο στο Μουντιάλ 2014

στις 14/07/2014 17:02
mexri kai o maradona to lei na doume tha to pistevoun akoma oi barcevromeoi mas;

στις 14/07/2014 17:31
Kakws*tzako

στις 14/07/2014 17:38
Έλα τώρα Μαραντόνα τι ζόρι τραβάς εσύ; Όλη η πίεση πάνω στον Μέσι ήταν μιαν χαρά άξιζε τη χρυσή μπάλα. Δε χρειάζετε να παίξεις ΄τέλεια για να πάρεις τη χρυσή μπάλα. Θα έρθει και η σειρά του Ροντρίγκες επείδη έβαλε 6γκόλ σον και κ΄ αλλά να βραβευτεί κιώλλας. Αφού δεν την πήρε ο Ρονάλντο καλά έκανε και την πήρε ο Μέσι. και όποιος πεί δεν ξέρω μπάλα κάνει λάθος!

στις 14/07/2014 17:44
ο Ροντρίγκες πήρε το χρυσό παπούτσι. (για όσους δεν το γνωρίζουν)

στις 14/07/2014 18:16
http://tvxs.gr/news/athlitika/mesi-o-%C2%ABkoryfaios%C2%BB-tis-fifa-kai-tis-adidas

στις 14/07/2014 18:17
Μέσι ο «κορυφαίος» της FIFA... και της Adidas

Με το τέλος του τελικού του Μουντιάλ και την Γερμανία να πανηγυρίζει για την κατάκτηση του τέταρτου παγκοσμίου κυπέλλου στην ιστορία της, ο Αργεντίνος σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα και της «Adidas» Λιονέλ Μέσι ανέβηκε στην εξέδρα των επισήμων για να παραλάβει το βραβείο του κορυφαίου ποδοσφαιριστή, τη «Χρυσή Μπάλα». Ένα ερώτημα γεννήθηκε σε όλο το γήπεδο: «Γιατί;». Δίπλα του περιχαρής ο Γερμανός Μάνουελ Νόιερ κρατώντας το βραβείο του κορυφαίου τερματοφύλακα. Τουλάχιστον αυτός κρατούσε το βραβείο του δικαιωματικά έχοντας εξαιρετικές επιδόσεις, βάσει και των αριθμών, στο τουρνουά.

Ο Ντιέγκο Μαραντόνα μετά τη λήξη του τελικού εξέφρασε τη λύπη του για την απώλεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου, σημειώνοντας πως οι παίκτες της Αργεντινής κατέθεσαν τη ψυχή του στο γήπεδο. Όμως ο Μαραντόνα εξέφρασε και την αντίθεσή του για το βραβείο που δόθηκε στον Μέσι, τον οποίο σε πολλές περιπτώσεις ο έχει στηρίξει στο παρελθόν. Η επιλογή ήταν λανθασμένη, είπε σημειώνο

στις 14/07/2014 18:19
ντας πως οι παίκτες της Αργεντινής κατέθεσαν τη ψυχή του στο γήπεδο. Όμως ο Μαραντόνα εξέφρασε και την αντίθεσή του για το βραβείο που δόθηκε στον Μέσι, τον οποίο σε πολλές περιπτώσεις ο έχει στηρίξει στο παρελθόν. Η επιλογή ήταν λανθασμένη, είπε σημειώνοντας πως το βραβείο θα έπρεπε να είχε δοθεί στον Χάμες Ροντρίγκες της Κολομβίας, ο οποίος μόλις σε πέντε παιχνίδια πέτυχε έξι γκολ.

Η λίστα για τους υποψήφιους «κορυφαίους» του Μουντιάλ προφανώς και δεν κλείνει στο Χάμες Ροντρίγκες, καθώς υπήρξαν πολλοί ποδοσφαιριστές που εντυπωσίασαν με τις εμφανίσεις τους στο τουρνουά της Βραζιλίας. Μεταξύ αυτών ο Τόμας Μίλερ, ο Χαβιέ Μασεράνο, ο Μανουελ Νόιερ, ο Άριεν Ρόμπεν κ.α. Όμως η FIFA αποφάσισε: Ο Λιόνελ Μέσι, με πολλές μέτριες εμφανίσεις μεταξύ αυτών και στον τελικό, είναι ο «κορυφαίος» του παγκοσμίου κυπέλλου. Άλλωστε υπάρχει πάντα και η Adidas που παρεμπιπτόντως ήταν και χορηγός της βραβείου της «Χρυσής Μπάλας». Σημειώνεται πως για πρώτη φόρα ο «Κορυφαίος Παίκτης» του Μουντιάλ αναδείχτηκ

στις 14/07/2014 18:20
ε από επιτροπή της FIFA και όχι με ψηφοφορία, όπως συνέβαινε μέχρι σήμερα.

Με την επιλογή Μέσι διαφώνησε ακόμη και η οπαδική «Ole» της Αργεντινής, αλλά πολλοί άνθρωποι του ποδοσφαίρου. «Παράλογη Χρυσή Μπάλα», έγραψε στο Twitter ο προπονητής του Μεξικού. Ένα μήνυμα με πολλά ερωτηματικά ανέβασε ο Ρουντ Γκούλιτ. Αντιδράσεις υπήρξαν και από τους Λίνεκερ, Γκούτι, Φέρντιναντ, Μπάρτον και άλλους. Οι αντιδράσεις ήταν πολλές και από φίλους του ποδοσφαίρου. Ενδεικτικά:

στις 14/07/2014 18:20
«Ο Μέσι καλύτερος παίκτης για τη FIFA με χορηγία Adidas. Διαφημιστική διάκριση χωρίς νόημα», έγραψε ένας χρήστης του Twitter. «Ο Μέσι είναι ένας υπέροχος παίκτης, αλλά δεν ήταν ο κορυφαίος του Μουντιάλ», ανέφερε ένα άλλο σχόλιο. «Πόσα πλήρωσε για να πάρει το βραβείο», τονίζεται σε ένα ακόμη τιτίβισμα.

στις 14/07/2014 23:32
Δικιο εχει αλλα ειναι πολυ παπαρας αλλα λεει πριν και μετα τον τελικο

στις 14/07/2014 23:33
Και στην τελικη ιωση ειχε στον τελικο 3 φορες αιμετο εκανε

στις 15/07/2014 08:43
ΜΕΓΑΛΕ ΝΤΙΕΓΚΟΟΟΟ

στις 15/07/2014 08:57
ναι μαλλον ιωση εχει το τελευταιο εξαμηνο...και εχει κανει εμετιλα σε ολα τα γηπεδα του κοσμου...χααχχαχαχαχαχα....ανθρωπος ειναι κ αυτος...και τον ενοχλουν τ φαρμακα...λογικο...ολοι παιρνουν....ειχε κ πολυ αγχος...του εχουν σπασει τ παπαρια με τν μαραντονα...ΔΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΙΧΤΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΕΠΟΧΩΝ....ΑΙΝΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.....

Υ.Γ. στσασου μυγδαλα αντε κ γαμησου αγορι μου...μας τ εχεις κανει ζατιερες...με τν μαραντονα...τον πρεζακια του παγκοσμιου ποδοσφαιρου....επειδη ηξερε εκει λιγο μπαλα...

στις 15/07/2014 09:32
KAΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΥ ΞΕΡΝΑΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΡΑΣΙ ΠΕΤΑΩ "ΡΟΥΚΕΤΕΣ" ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΣΙ ΜΕ ΞΕΠΕΡΑΣΕ...ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ... ΣΩΣΤΟΣ Ο ΚΑΡΑΦΛΟΜΑΝΑΡΗΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥ,ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΝΑΛΟΓΩΣ...

Υ.Γ. ΚΑΡΑΦΛΟΜΑΝΑΡΙ... ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ ΕΣΥ ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ..ΛΑΣΠΟΛΟΓΕ...ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΕΖΑΚΙΑΣ..ΚΟΚΑΚΙΑΣ ΗΤΑΝ... ΑΪΝΤΕΕΕΕ..ΕΔΩ ΗΡΘΑΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ...

στις 15/07/2014 09:34
Ο ΠΕΛΕ ΤΙ ΗΤΑΝ...?

στις 15/07/2014 09:37
Ο ΠΕΛΕ ΗΤΑΝ ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΤΕΛΗ... 6ΑΡΙ.. ΚΑΛΗ ΤΕΧΝΙΚΗ, ΟΧΙ ΚΑΛΑ ΤΡΕΞΙΜΑΤΑ..ΚΑΛΟΣ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΥΠΟΥ ΤΡΙΠΟΛΗ-ΒΕΡΟΙΑ-ΜΠΑΟΥΓΚ... ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΤΕ ΓΤ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ Ο ΜΠΑΟΥΓΚ... ΑΠΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ...

στις 15/07/2014 09:38
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΑΑΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 15/07/2014 18:04
Ta eipe polu swsta o Marantona.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.