Μουντιάλ 2014: Διέλυσε τους Ελβετούς η Γαλλία (video)

Αφορά τον αγώνα ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ - ΓΑΛΛΙΑ

Ασταμάτητη ήταν κόντρα στην Ελβετία η Γαλλία, καθώς οι «τρικολόρ» διέλυσαν την ελβετική ομάδα με 5-2 ενώ είχαν ευκαιρίες και χαμένο πέναλτι για περισσότερα τέρματα! Ζιρού (17’), Ματουιντί (18’), Βαλμπουενά (40’), Μπενζεμά (67’) και Σισοκό (73’) τα γκολ, μείωσε με τους Τζεμαϊλί (80’) και Τζάκα (87’) η Ελβετία.

Η Γαλλία έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Ελβετία, καθώς η ομάδα του Ντιντέ Ντεσάν πήρε τη νίκη με 5-2 και βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «τρικολόρ» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε ένα λεπτό χάρη στα γκολ των Ζιρού (17’) και Ματουιντί (18’) και παρότι ο Μπενζεμά έχασε πέναλτι στο 32’, οι Γάλλοι πέτυχαν 3ο τέρμα στο 40’ με τον Βαλμπουενά.

Στην επανάληψη, η Γαλλία ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, με τον Μπενζεμά να «γράφει» το 4-0 στο 67’ ενώ στο 73’ ο Σισοκό με ωραίο πλασέ στην κίνηση έδωσε προβάδισμα πέντε τερμάτων στους Γάλλους, με την Ελβετία να μειώνει για το τελικό 5-2 με τους Τζεμαϊλί (80) και Τσάκα (87’).

Στοιχεία για τον αγώνα: ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ - ΓΑΛΛΙΑ