Πρέμιερ Λιγκ: Νίκη-«οξυγόνο» για Κρίσταλ Πάλας

4/12/2013 00:36
Με γκολ του Σαμάκ στο 42’, η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε με 1-0 της Γουέστ Χαμ στο εντός έδρας ντεμπούτο του Τόνι Πούλις στον πάγκο της και ξεκόλλησε από τη τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Την πρώτη του νίκη ως τεχνικός της Κρίσταλ Πάλας πανηγύρισε ο Τόνι Πούλις, καθώς οι «αετοί» αναδείχθηκαν νικητές στη λονδρέζικη μονομαχία με την Γουέστ Χαμ στο «Σέλχαστ Παρκ» (1-0) με αποτέλεσμα να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το σκορ της αναμέτρησης έκρινε στο 42ο λεπτό ο Μαρουάν Σαμάκ, με την Πάλας μάλιστα να είχε καλές στιγμές για να διπλασιάσει το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη των νεοφώτιστων στο πρωτάθλημα, με τους Λονδρέζους να φτάνουν πλέον τους 10 βαθμούς.

Τρείς βαθμούς περισσότερους έχει η Γουέστ Χαμ η οποία συνεχίζει να προβληματίζει, μετρώντας τρείς ήττες στα τέσσερα τελευταία της παιχνίδια.