Οι κορυφαίοι τερματοφύλακες για το 2013

Οι κορυφαίοι τερματοφύλακες για το 2013



Τους πέντε υποψήφιους για το βραβείο του καλύτερου τερματοφύλακα για το 2013 ανακοίνωσε η Παγκόσμια Ένωση Επαγγελματιών Ποδοσφαιριστών, FIFPro στο πλαίσιο της ετήσιας βράβευσης της για την καλύτερη ενδεκάδα της χρονιάς.

Οι πέντε υποψήφιοι για το βραβείο του κορυφαίου τερματοφύλακα της χρονιάς, είναι οι: Τζιανλουίτζι Μπουφόν (Γιουβέντους), Ίκερ Κασίγιας (Ρεάλ Μαδρίτης), Πέτρ Τσεχ (Τσέλσι), Μανουέλ Νόιερ (Μπάγερν Μονάχου) και Βίκτορ Βαλντές (Μπαρτσελόνα).

Η λίστα των υποψηφίων προέκυψε από ψηφοφορία μεταξύ των επαγγελματιών ποδοσφαιριστών σε όλο τον κόσμο, στο πλαίσιο της ετήσιας βράβευσης που διοργανώνει η FIFPro για την καλύτερη ενδεκάδα της χρονιάς.

Οι υποψήφιοι για τις θέσεις των αμυντικών, μέσων και επιθετικών, θα ανακοινωθούν στις 4,6 και 9 Δεκεμβρίου αντίστοιχα.

Υπενθυμίζεται πως ο Ίκερ Κασίγιας έχει αναδειχθεί κορυφαίος τερματοφύλακας στην ενδεκάδα της FIFPro για πέντε συνεχόμενες σεζόν (!), ωστόσο είναι αμφίβολο εάν θα κερδίσει και φέτος τη θέση στην κορυφαία ενδεκάδα, καθώς ο χρόνος συμμετοχής του στη «βασίλισσα» είναι περιορισμένος.

Η κορυφαία ενδεκάδα θα ανακοινωθεί στην εκδήλωση για τη «Χρυσή Μπάλα» που θα διεξαχθεί στις 13 Ιανουαρίου στη Ζυρίχη.



Ομάδα που αφορά: ΖΥΡΙΧΗ

Σχολιασμός

19 σχόλια:

στις 02/12/2013 20:01
O Κουρτουά είναι αλλά ατύχησε επειδή παίζει στην Ατλέτικο....ούτε καν υποψήφιος!!

στις 02/12/2013 20:14
Buffon h noier oi alloi eina defirme

στις 02/12/2013 20:23
ο χαρτ αν και δεν παει καλα τελευταια αξιζει να ειναι στους υποψηφιους για τον τερματοφυλακα της χρονιας

στις 02/12/2013 21:11
ο σιριγκου της Παρι Σεν Ζερμεν δεν πρεπει να ειναι υποψιφιος τοσα χρονια η ιδιοι και η ιδιοι βγαινουν.....

στις 02/12/2013 21:32
Συμφωνω ειδικα για Χαρτ αλλα και για Κορτουα.

στις 02/12/2013 21:57
εγω πιστευω ο νοιερ θα βγει μιας και η μπαγιερν πηρε τσου.λου περυσι

στις 02/12/2013 22:07
o valdes me tpt

στις 02/12/2013 22:17
NEUER KAI BUFON GATAKIA KALOS TERMATOFYLAKAS DEN GINESE..GENIESE!!

στις 02/12/2013 22:29
mallon buffon tha psifiza i neuer kai sigoura oxi ton valdes ton troxonomo!an kai exei veltiwthei kapws fetos:P

στις 02/12/2013 23:03
Ο Ρομπερτο δεν ειναι υποψηφιος??

Στημενο ειναι.

στις 02/12/2013 23:47
giwrgos amparis kai kiriakos toxouroglou

στις 02/12/2013 23:50
o romperto pou einai?:P

στις 03/12/2013 01:50
ΤΣΕΧ!

στις 03/12/2013 11:55
valdes o korufaios gia fetos exei kanei tromerh sezon fetos mexri twra kai exei kai to megalhtero pososto aparabiasths estias gia to 2013

στις 03/12/2013 13:03
GANTONIOU KOPSE TIS MALAKIES

στις 03/12/2013 17:47
BUFFON

στις 04/12/2013 21:21
Neuer me diafora !

στις 04/12/2013 23:09
neuer με διαφορα

στις 07/12/2013 21:26
Ρε σεις ο βαλντεζ ο ασχετος ειναι μεσα και οχι ο κουρτουα κι ο βαιντερφελερ!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.