Προκριματικά Μουντιάλ: Στα τελικά με νέα νίκη το Μεξικό

20/11/2013 13:14
Την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ εξασφάλισε το Μεξικό το οποίο κέρδισε ξανά τη Νέα Ζηλανδία, αυτή τη φορά με 4-2 εκτός έδρας και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τα γήπεδα της Βραζιλίας.

Το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς το Μεξικό είχε κερδίσει με σκορ 5-1 τη Νέα Ζηλανδία στο πρώτο ματς, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες του Ερέρα να πάρουν ακόμα μια εύκολη νίκη κόντρα στην αντίπαλο τους.

Μάλιστα οι «τρικολόρες» «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη στο πρώτο ημίχρονο χάρη στο χατ-τρικ που σημείωσε ο Περάλτα μέσα σε 33 λεπτά (14’, 29, 33’)!

Στη συνέχεια η Νέα Ζηλανδία απάντησε πετυχαίνοντας δύο γκολ της τιμής, αρχικά με πέναλτι του Τζέιμς στο 80' και τρία λεπτά μετά με τέρμα του Φαλόν έπειτα από ασίστ του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Κώστα Μπαρμπαρούση.

Εν τέλει το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πένια στο 86’, βάζοντας το «κερασάκι» στην τούρτα για το Μεξικό το οποίο εξασφάλισε το εισιτήριο για το Μουντιάλ για 15η φορά στην ιστορία του!