Πριμέρα Ντιβιζιόν: Δεύτερη ήττα για Βαλβέρδε

24/9/2013 00:58
Την δεύτερη ήττα του ως τεχνικός της Μπιλμπάο γνώρισε ο Ερνέστο Βαλβέρδε, καθώς η Εσπανιόλ πήρε τη νίκη κόντρα στους Βάσκους με 3-2 στη Βαρκελώνη και «έπιασε» την Βιγιαρεάλ στην 4η θέση της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η Εσπανιόλ πήρε προβάδισμα στο 24ο λεπτό με τον Βίκτορ Σάντσες και παρότι η Μπιλμπάο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 44’ με τον Ντε Μάρκος, ο Ισπανός χαφ ξαναέδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους πετυχαίνοντας δεύτερο προσωπικό γκολ στο 49’.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, και εν τέλει ο Σέρχιο Γκαρσία «σφράγισε» τη νίκη των Καταλανών, διαμορφώνοντας το 3-1 στο 66’. Από την άλλη, η Μπιλμπάο κατάφερε απλώς να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Ιμπάι για το τελικό 3-2.

Έτσι, η Εσπανιόλ «σκαρφάλωσε» στην 4η θέση της βαθμολογίας, εκεί όπου ισοβαθμεί με την Βιγιαρεάλ, ενώ αντίθετα, η Μπιλμπάο υποχώρησε στην 6η θέση, μετρώντας 3 νίκες και 2 ήττες.