Μίτσελ: «Θα κερδίσουμε με επιθετικό ποδόσφαιρο»

Μίτσελ: «Θα κερδίσουμε με επιθετικό ποδόσφαιρο»



Μόνο τη νίκη σκέφτεται ο Μίτσελ για την αυριανή αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Παρί Σεν Ζερμέν για το πρώτο παιχνίδι των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με τον Ισπανό τεχνικό να αποκαλύπτει πως η ομάδα του θα παίξει επιθετικό ποδόσφαιρο.

Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» τόνισε πως σέβεται την Παρί αλλά δεν τη φοβάται και πιστεύει πως οι παίκτες του θα πάρουν τη νίκη παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο, καθώς όπως τόνισε, δεν αναμένεται να αλλάξει τακτική σε σχέση με τα παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος.

Μάλιστα, ο Ισπανός τεχνικός ανέφερε χαρακτηριστικά: «Θα προσπαθήσουμε ο Σίλβα να κυνηγά τον Μήτρογλου και όχι το αντίθετο».

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μίτσελ:


Για την Παρί που έχει λίγα νέα πρόσωπα σε σχέση με πέρσι, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό:

«Έχει αλλάξει έναν παίκτη, αλλά έχει αλλάξει και προπονητή κι αυτό είναι σημαντικό. Σίγουρα ο Μπλαν θα είναι το ίδιο καλός όπως και ο Αντσελότι, όμως θα πρέπει να προσαρμοστεί με τους παίκτες. Σ' αυτό είμαστε ισοπαλία. Το να αλλάζεις πολλούς παίκτες μέσα σε μια χρονιά είναι σημαντική εξέλιξη, όμως εξίσου σημαντική είναι και μια αλλαγή προπονητή».

Ποια είναι η εικόνα της πλούσιας Παρί στην Ελλάδα της κρίσης:

«Είναι μια πάρα πολύ ωραία εικόνα όταν την βλέπουμε σε High Definition. Εμείς ξέρουμε πολύ καλά την Παρί Σεν Ζερμέν, είναι μια γνωστή και καλή ομάδα. Είναι από τις πιο μεγάλες ομάδες του κόσμου, γεμάτη αστέρια και το ποδόσφαιρο της είναι αναγνωρισμένο διεθνώς. Έχουμε άποψη για την ομάδα, όμως αυτό δεν φτάνει. Στο ποδόσφαιρο αυτοί που διατάζουν είναι οι ποδοσφαιριστές».

Για το αν θα αλλάξει τακτική σε σχέση με τα ματς του πρωταθλήματος:

«Δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό. Η ομάδα μας είναι σχεδιασμένη να παίζει μ' αυτό το τύπο παιχνιδιού και δεν έχουμε άλλη επιλογή. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε, θα είμαστε πολύ επιθετικοί και δεν θα αλλάξουμε σε σχέση με την Ελλάδα. Αυτός ο τρόπος παιχνιδιού μας έχει δώσει θετικά αποτελέσματα κι αυτό ελπίζουμε να συμβεί και αύριο. Θα προσπαθήσουμε λοιπόν ο Σίλβα να κυνηγά τον Μήτρογλου και όχι το αντίθετο».

Για το αν θα προλάβει την αναμέτρηση ο Μπονγκ:

«Σε λίγη ώρα έχουμε προπόνηση και θα δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται. Το πόδι του είναι πρησμένο, όμως έχουμε ακόμα 24 ώρες και θα δούμε τι θα συμβεί».

Τις συμβουλές που θα έδινε στους ποδοσφαιριστές του:

«Δεν μου αρέσουν οι συμβουλές γιατί οι παίκτες μου έχουν εμπειρία να διαχειριστούν το ματς. Είναι μια μεγάλη εμπειρία, θα έχουμε 35.000 κόσμο και αυτό σημαίνει πως θα είναι ένα ματς δόξας. Αυτό το κίνητρο, η θέληση και η ανυπομονησία είναι πλεονέκτημα για εμάς που ελπίζουμε να ισορροπήσει τα πράγματα και να φέρει έναν θρίαμβο για εμάς.

Είναι μικρή η εμπειρία μου ως προπονητής στο Τσάμπιονς Λιγκ, όμως βλέπω την ομάδα ανυπόμονη και έτοιμη και πιστεύω πως θα κερδίσουμε. Με όλο το σεβασμό στην Παρί, έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου πως θα κερδίσουμε».

Για το αν ο Ολυμπιακός πάει για τη νίκη ή τον βολεύει και η ισοπαλία:

«Όποιος κι αν είναι ο αντίπαλος δεν ξεκινάμε ποτέ με σκοπό την ισοπαλία. Αυτό σημαίνει πως όσο κι αν θαυμάζουμε και σεβόμαστε την Παρί Σεν Ζερμέν, ο στόχος μας είναι η νίκη. Το ποδόσφαιρο μου έχει μάθει πως όποιος πάει για την ισοπαλία, είναι σαν να προσκαλεί την ήττα. Οπότε πάμε για να νικήσουμε».

Για τον τρόπο αντιμετώπισης του Ιμπραΐμοβιτς:

«Δεν ξέρω αν έχω αρκετά πλάνα για να αντιμετωπίσουμε τον Ιμπραΐμοβιτς, τον Καβάνι και όλους αυτούς τους καλούς παίκτες. Έχω πλάνα αλλά δεν ξέρω τι θα βγει αύριο. Για σκεφτείτε να είχα πλάνο αντιμετώπισης του Ιμπραΐμοβιτς και όλα τα γκολ να τα πετύχει ο Καβάνι».

Που θα κριθεί το ματς και που ποντάρει στην ομάδα του:

«Εμείς παίζουμε στην έδρα μας, έχουμε θέληση και φιλοδοξία για το αυριανό ματς, το περιμένουμε πως και πως και δεν ξέρω αν είναι αρκετό, αλλά είναι σημαντικό το κίνητρό μας.

Έχουμε επίσης μεγάλη πρόκληση για να δούμε αν η ομάδα μας μπορεί να κρατήσει τον ρυθμό που έχει στο πρωτάθλημα και κόντρα στην Παρί. Αν ήμουν μέλος της Παρί Σεν Ζερμέν δεν θα ήμουν ήσυχος...»




Στοιχεία για τον αγώνα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ
1Χ2OverUnder1X12X2
3.403.401.951.801.651.71.241.24
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
3.751.952.501.601.85
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
2.901.803.2517.00

Σχολιασμός

25 σχόλια:

στις 16/09/2013 20:19
Kala klase mas kana arxidi k meta pezeis ki epthetiko podosfero

στις 16/09/2013 20:49
x imixrono 2 teliko to matchaki aurio!!!

στις 16/09/2013 21:28
aekoulia paikse tora me ta geitonakia mou ta zoniana kai ase ta klase...

στις 16/09/2013 21:32
...eipe kai meta pethane

στις 16/09/2013 21:33
allate re tha balei goal o gayros...alla posa tha faei?

στις 16/09/2013 21:34
milan oloi milan kai oi kwloi ths Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ ...gelasame kai shmera

στις 16/09/2013 21:51
paidia den 3erei ti kai pws alla emena h giagia mou einai h katwoman afou o osfp tha pai3ei epithetiko podosfairo.kala re pame kala re gauroi vazeloi kai oloi edw sthn ellada.den to exete parei xampari to prwtathlima exei teleiwsei den yparxei pleon podosfairo.dld an pai3eis epithetika me ton saviola kai ton mitroglou h allh pou exei moura,lavetsi,cavani,ibrahimovits kai allous tosous ti tha kanei? apla na euxeste oi olympiakoi na min piasoun estw kai mia metria apodosh giati aftoi den einai oute pao etsi opws katenthse,oute paok,oute ergotelis.terma ta psemata.sas fanatizoun oi malakes kai den 3erete ti lete.egw panathinaikos eimai kai kra3te oso thelete oi gauroi apla na 3eroume ti ginetai.kai egw mporw na pw oti tha paw sthn zougla na gamisw ena liontari ti paei na pei.pws tha pai3eis epithetika otan h allh omada diathetei paixtes tetoiou epipedou.thimithete to mou metria an einai h pari tha faei panw apo 3 o olympiakos aurio na 3eroume kai ti leme.to ellhniko podosfairo teleiwse ka

στις 16/09/2013 21:55
0-3 0-4 ειναι το ματς ευκολα

στις 16/09/2013 22:03
re paidia den 3erw an tha erthei 0-3 h 0-4 to thema einai oti an o osfp parei to x tha einai kwlofardos dld mou sygkrineis twra tous podosfairistes tou olympiakou kai tou kathe olympiakou me aftous.sygkrineis mitroglou kai saviola me ibraximovits kai cavani?? tha trelathoume twra na 3exasoume thn mpala pou 3eroume.to oti mporei na einai xalia kai na mhn nikhsei nai to dexomai oxi omws oti tha pas an pai3eis mia omada me tetoious podosfairistes otan esu diatheteis tous malakes kai paixtes pou an tous ithele kapoia metria omda premier.la liga,campionato,lige 1 kai se alla prwtathlimata den tha tous eixes alla tous exeis giati einai petamenoi kai xwma gia tetoia prwtathlimata kai 3afnika erxontai edw kai sas fanatizei o marinakis kai o kathe marinakis.o saviola emeine eleutheros kai den ton ithele kaneis paixtaras,nai sthn ellada einai megalh paixtoura sthn eurwpi den tha epiaze oute 2 kathgoria

στις 16/09/2013 22:04
xaxaxaaxax re ti leei to noumero?

στις 16/09/2013 22:05
poio noumero re vlaka exeis podosfairistes sthn ellada tetoiou epipedou eisai xazos h paristaneis ton ilithio?

στις 16/09/2013 22:19
varethika na diavazw tis malakies tou ozil10@ xaxaxax

στις 16/09/2013 22:28
g/g

στις 16/09/2013 22:47
Δύσκολο το ματσάκι αλλά μπορούμε να το χτυπήσουμε.Αν παίξουμε φούλ επίθεση θα τα μαζεύουμε.Θέλει υπομονή και όλα θα πάνε καλά.Πιστεύω σε καλό αποτέλεσμα.

στις 16/09/2013 23:08
Vlepo polla sxolia toy styl (tha faei 3,4, x hmixrono 2 teliko,kai alla polla)

Alla vlepo pos kai osa den ftanei h alepoy ta kanei kremastaria!!!

Perastika sas kseroles!!!

Kai toy xronoy fountoynia!!!!!!!!!!!!!

στις 16/09/2013 23:22
Μαγκες το ποδοσφαιρο ειναι ομαδικο αθλημα κ δεν εχει αδικα τον χαρακτηρισμο βασιλιας των σπορ,οσοι εχουν απο τωρα βγαλει σκορ ας το παιξουν χοντρα,εγω παντος ξερω οτι ουτε κερδιζει παντα ο καλυτερος ουτε το φαβορι,περισοτερο δε σε τετοιου επιπεδου παιχνιδια,ποιος περιμενε καποτε τον ΠΑΟ να παει τελικο?

στις 16/09/2013 23:50
re paxare pai3e kamia malakia na sou fygei h kaula mas exeis pri3ei ta arxidia mas ta exeis aknei planhtes

στις 17/09/2013 00:00
re ozil10 dn elega gia sena gia ton mitsel elega

στις 17/09/2013 00:14
ok re file

στις 17/09/2013 00:27
Αν η Παρι παιξει οπως επαιξε στα ματς πρωταθληματος τοτε το 1Χ δε θα μου κανει εντυπωση. Αν ομως ανεβασει στροφες στο chl, τοτε δεν εχει καμια τυχη ο ολυμπιακος. Και επειδη πιστευω οτι ΟΛΕΣ οι ομαδες αλλαζουν προσωπο στο chl (και ο Ολυμπιακος) λεω διπλο, ισως με DNB. Μιλαμε για την ομαδα που περισυ κοντραρε την Μπαρτσα, στον οσφπ θα κολωσει?

στις 17/09/2013 00:29
Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο μπορεί να κρατήσει το χ .. ρε πλάκα μας κάνεις; 3 μπαλακια θα φαει κ καλά θα είναι

στις 17/09/2013 02:57
Καλα ναι, ολα τα φαβορι θα πεταξουν 3αρες στους αντιπαλους τους γιατι απλα εχουν πανακριβα ροστερ. Παντα ετσι δεν γινεται? Πανιβλακες οπαδοι...

στις 17/09/2013 12:24
shmera valte nova exei tsonta!!! gangbang apo 11 gallous!!!

στις 17/09/2013 13:34
xaxaxa nikadros21 xaxaxa

στις 19/09/2013 23:21
kerdise me epithetiko podosfairo bravoooooooo

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.