Κόπα Αμέρικα: Το σήκωσε μετά από 12 χρόνια η Βραζιλία

8/7/2019 01:01
Η Βραζιλία κέρδισε με 3-1 το Περού στον τελικό του «Μαρακανά» και κατέκτησε το Κόπα Αμέρικα για 9η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 2007! Έβερτον (15’), Ζεσούς (45+3’) και Ριτσάρλισον (90’ πεν.) οι σκόρερ για την «Σελεσάο», ισοφάρισαν προσωρινά με Γκερέρο (44’ πεν.) οι «Ίνκας», που δεν εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν στο τελευταίο 20λεπτο.

Η Βραζιλία είναι η νέα πρωταθλήτρια Νοτίου Αμερικής! Η «Σελεσάο» επικράτησε με 3-1 του Περού στο «Μαρακανά» και κατέκτησε το Κόπα Αμέρικα για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια. Ήταν ο 9ος τίτλος της «καναρίνια» στη διοργάνωση και ο 5ος που κατακτά ως οικοδέσποινα σε ισάριθμες διοργανώσεις που φιλοξένησε. Να σημειωθεί ότι το επόμενο Κόπα Αμέρικα θα γίνει σε ένα χρόνο στα γήπεδα της Αργεντινής

Οι οικοδεσπότες ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη ευκαιρία τους στο παιχνίδι, όταν στο 14’ ο Ζεσούς έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Έβερτον από κοντά δε δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μετά το 1-0, με την Βραζιλία να είχε τον έλεγχο και να έψαχνε τον τρόπο για ένα δεύτερο γκολ. Το Περού αδυνατούσε να απειλήσει με αξιώσεις όμως στο 41’ ο Τιάγκο Σίλβα έκανε χέρι στην περιοχή και ο Γκερέρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Οι χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, αφού στις καθυστερήσεις ο Φιρμίνο έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο, ο Αρτούρ έφυγε στην κόντρα και μοίρασε στον Ζεσούς, ο οποίος με εύστοχο πλασέ έκανε το 2-1

Η «Σελεσάο» μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και είχε καλές στιγμές με Κουτίνιο και Φιρμίνο για ένα τρίτο γκολ. Το παιχνίδι έδειχνε να στραβώνει στο 70’, με τον Ζεσούς να δέχεται δεύτερη κίτρινη, όμως το Περού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, έχοντας να επιδείξει δύο σουτ των Τράουσο και Τόρες. Τα πάντα τελείωσαν στο 87’, με τον Ζαμπράνο να υποπίπτει σε ανόητο πέναλτι πέφτοντας πάνω στον Έβερτον και ο Ριτσάρλισον με εύστοχο χτύπημα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.