Εφαρμογή του instant replay στην Σέριε Α!

Εφαρμογή του instant replay στην Σέριε Α!



Ιστορική απόφαση στην Ιταλία, καθώς από τη νέα σεζόν οι διαιτητές στην Σέριε Α θα μπορούν να συμβουλεύονται το βίντεο για να λαμβάνουν αποφάσεις κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών.

Η τεχνολογία μπαίνει για τα καλά στο ποδόσφαιρο. Μετά τη Goal-Line Technology, από τη νέα σεζόν οι διαιτητές στην Σέριε Α θα μπορούν να κάνουν χρήση instant replay.

Ο λόγος για την τεχνολογία VAR (video assistant referee) που εφαρμόζεται μέχρι στιγμής πειραματικά από την FIFA και δίνει την ευκαιρία στους διαιτητές να βλέπουν σε βίντεο τις επίμαχες φάσεις προτού πάρουν οριστική απόφαση.

«Τα νέα είναι τα εξής. Από την πρώτη ημέρα της νέας σεζόν θα γίνει χρήση της τεχνολογίας VAR. Περιμένουμε μόνο την έγκριση από το Διεθνές Συμβούλιο Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας. Δεν θα υπάρξει χρήση της συγκεκριμένης τεχνολογίας στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας», δήλωσε ο πρόεδρος του συνδέσμου διαιτητών Ιταλίας Μαρσέλο Νίτσι.

Ο ίδιος πάντως, σε σχετική ερώτηση το 2014 για το αν θα πρέπει οι διαιτητές να συμβουλεύονται τα ριπλέι, είχε εμφανιστεί αρνητικός και μάλιστα χρησιμοποίησε ένα ιδιαίτερο επιχείρημα: «Ριπλέι κατά τη διάρκεια αγώνων; Αυτό δεν είναι πραγματικό ποδόσφαιρο. Όλοι ονειρευόμαστε να δούμε τη Μόνικα Μπελούτσι γυμνή αλλά δεν θα βλέπαμε τις ακτινογραφίες της»!



Ομάδα που αφορά: ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

12 σχόλια:

στις 21/04/2017 20:44
Καιρος ηταν!!!

στις 21/04/2017 21:35
αντε μπραβο, σειρα να περνουν ολα τα υπολοιπα πρωταθληματα...

στις 21/04/2017 22:57
πρεπει να ειμαι απο τους ελαχιστους με με χαλαει αυτο που ειναι θεμα χρονου να γινει παντου...οχι οτι μαρεσει η αδικια αλλα ακομα και αυτο ακομα και οι λαθος αποφασεις των διαιτητων ανηκαν στην αγρια ομορφια του αθληματος.τωρα καταστρεφεται και αυτο.

στις 22/04/2017 00:03
Στο ελληνικο πρωταθλημα δεν προκειται να μπει ποτε γιατι εχουμε διαιτηταρες!

στις 22/04/2017 00:58
Τελευταία φορά που σπρώχνουν την Ρεάλ για φέτος από του χρόνου θα εγκατασταθεί και στη Λα Λίγκα! Χαρείτε όσο μπορείτε..

Κο κο κορακια

στις 22/04/2017 02:45
haha re mbarcelon ti ironia re pios milai

στις 22/04/2017 20:29
Μαθε ελληνικα πρωτα εχεις και γνωμη για Μπαρτσα αμπαλε...χαχαχαχα Μιλαν ειπαμε? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 22/04/2017 23:58
Tι χαχα ρε genius? Πιτσιρικας εισαι. Ναι Μιλαν ειπαμε αυτη που σε εχει βιασει αρκετες φορες στο παρελθον και μονο με σαπια πεναλντι περνουσες στην επομενη φαση (βλεπε 4-5 χρονια πριν 4-0 στο καμπ νου). Σε εχω βιασει αμετρητες φορες δεν θα μιλας για την ΜΙΛΑΝ

στις 22/04/2017 23:58
Οταν μας φτασετε καλως. Προς το παρων τελικος 1994 4-0 και 7 - 5 :)

στις 22/04/2017 23:59
Εμαθε το καθε παιδακι που υποστηριζει την ομαδα-μοδα να μιλαει για την τεραστια ΜΙΛΑΝ.

στις 23/04/2017 15:44
Πότε σηκωσες τελευταία φορά τσάμπιονς Λίγκ και πότε πρωτάθλημα σαλιγκάρια της Ιταλίας? Για το παρελθόν ξέρω να μιλάω και εγώ και κάτι τελευταίο η ομάδα μόδα που λες στη παρούσα φάση σε ξεκολιαζε με ευκολία αλλά έτσι είναι όταν δεν ξέρεις ότι η καλύτερη τριπλετα σε επίθεση ανήκει στη Βαρκελώνη,θα μάθεις..

στις 23/04/2017 15:44
Πίνε σόδα καις ουίσκι μπας; και ξεχάσεις χαχα

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.