Πριμέρα Ντιβιζιόν: Την… ξέρανε στο 90’

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Την… ξέρανε στο 90’



Με γκολ του Ράμος στο 90’ η Ρεάλ ισοφάρισε σε 1-1 την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» και διατήρησε τη μεταξύ τους διαφορά στους 6 βαθμούς. Προηγήθηκαν με Σουάρες (53’) οι Καταλανοί, που δεν τελείωσαν το ματς και το πλήρωσαν, ενώ έχασαν τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις για να πάρουν τη νίκη.

Δεν είχε νικητή το πρώτο «κλάσικο» της σεζόν ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ στο «Καμπ Νου». Οι Καταλανοί κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, ωστόσο ο συνήθης ύποπτος στα τελευταία λεπτά, Σέρχιο Ράμος σκόραρε στο 90’ και χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στη «βασίλισσα», που διατηρήθηκε έτσι με +6 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Κακό παιχνίδι με αρκετά νεύρα και λάθη στο πρώτο μέρος, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες να διαμαρτύρονται για περίπτωση πέναλτι. Στο 3’ η Ρεάλ ζήτησε την «εσχάτη των ποινών» για ανατροπή του Βάθκεθ από τον Μασεράνο, ενώ στο 40’ η Μπαρτσελόνα ζήτησε χέρι του Καρβαχάλ στην περιοχή.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεχτικές, δεν έπαιρναν ρίσκα στην επίθεση και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το παιχνίδι να κυλάει δίχως μεγάλες φάσεις. Το παιχνίδι «άναψε» κάπως στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει το διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο στο 36’ και λίγο αργότερα (38’) να μπλοκάρει νέα προσπάθεια του Πορτογάλου, που δεν έπιασε καλά το σουτ. Η τελευταία φάση ήταν στο 44’, με την Ρεάλ να φεύγει στην κόντρα και τον Πικέ να «φλερτάρει» με το αυτογκόλ, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι μετά από γύρισμα του Μπενζεμά.

Η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη στο δεύτερο μέρος και στο 53’ άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Λουίς Σουάρες έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ. Η είσοδος του Ινιέστα βοήθησε σημαντικά την κυκλοφορία των Καταλανών, που είχαν δύο-τρεις καλές στιγμές για να «καθαρίσουν» στο ματς. Κορυφαία αυτών αυτή στο 68’ με τον Νεϊμάρ να στέλνει τη μπάλα άουτ με σουτ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή. Στο 70’ το σουτ του Ινιέστα κόντραρε στον Καρβαχάλ, ενώ στο 82’ ο Ισπανός έβγαλε καταπληκτική κάθετη πάσα στον Μέσι, όμως το πλασέ του Αργεντινού ήταν άστοχο.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Ρεάλ ανέβασε την πίεση της και στο 90’ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Σέρχιο Ράμος. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μόντριτς, ο αρχηγός της «βασίλισσας» έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1. Στις καθυστερήσεις η Μπαρτσελόνα είχε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη, με τους αμυντικούς της Ρεάλ να διώχνουν τη μπάλα στη γραμμή μετά από φάση διαρκείας στην εστία του Νάβας.

Με το βαθμό της ισοπαλίας, η Ρεάλ διατήρησε το +6 από την Μπαρτσελόνα και διεύρυνε το αήττητο σερί της σε 33 παιχνίδια σ’ όλες τις διοργανώσεις. Αυτό ήταν το πρώτο ισόπαλο «κλάσικο» μετά από 9 παιχνίδια, ενώ η Μπαρτσελόνα έχει τη μικρότερη συγκομιδή βαθμών στο «Καμπ Νου» (12 από τους 21) από το 2003 μετά από 14 αγωνιστικές.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (60' Ινιέστα), Αντρέ Γκόμες (78' Αρντά Τουράν), Μέσι, Νεϊμάρ (87' Ντένις Σουάρεθ), Λουίς Σουάρες.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κόβατσιτς (86' Μαριάνο Ντίαθ), Ίσκο (66' Καζεμίρο), Λούκας Βάθκεθ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (77' Μάρκο Ασένσιο).





Στοιχεία για τον αγώνα: ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.097.0013.501.302.60114.61
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.303.009.501.851.65
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
6.252.351.877.00

Σχολιασμός

38 σχόλια:

στις 03/12/2016 19:12
Genius se ponese to goal sto 90 ?

στις 03/12/2016 19:15
Ta realakia me 1 prwtathlima ta teleutaia 7 xronia tha panigirizoun San mpamies xaxa. Ela re tha SAS xarizei h barca kai ena prwtathlima kathe 10 xronia na exei k ligo endiaferon to prwtathlima

στις 03/12/2016 19:17
Ths eklase ta arxidia re suntakth 1-1 bghke oxi 0-3 . alla klassikoi opadoi Ths real panigirizoun kai this isopalies xaxa

στις 03/12/2016 19:20
Entwmetaksi ta dhmiourghmata twn dhmosiografwn messi k ronaldo gia ena mats akoma ανυπαρκτοι. Αλλα δεν πειραζει θα βαλουν γκολαρες με την λας παλμας. Ελπιζω η μαφια της φιφα να δωσει τη χρυση μπαλα στον γριζμαν χαλαρα ανωτερος κ απ τους 2 και χωρις το σπρωξιμο των media kai fifa

στις 03/12/2016 19:23
Χασαμε πολλες ευκαιριες κυριως στο 2ο μερος και το πληρωσαμε,δυστυχως!

Δεν εγινε κατι εγω απολαυσα το ματς..

Μαρσελο ο πιο καλος για μενα σημερα!!

lucardisio παρε φορα και χτυπα κολωνα μηπως και ξελαμπικαρεις αδερφε..

FORCA BARCA συνεχιζουμε για καλυτερα αποτελεματα!

στις 03/12/2016 19:23
δικαιο το χ σε ενα πολυ ηρεμο ματς και χωρις πολλες φασεις

στις 03/12/2016 19:26
AN DEIS ti fashs exane sto 2o dikaio o allos o mpampias pexaxtike o katsikas o aroulhs ME 2 xeria kathara sto 1o hmi xwris penalty na deinete..kai na xanoun ta axasta eidika stis kathisteriseis pww kai neymar ekei ti exase dhladh eleos kai autos pou ta grafei tin 3erane leei oti na ne grafoun se auto to site!

στις 03/12/2016 19:26
dikaiomatika..eprepe na nikhsei barca!

στις 03/12/2016 19:28
Esi pare fora genius kai orma pame sto kauli tou Ramos . arghse alla se exise esena kai ton messi. Giauto to malli tou messi enine platine ths poustaras. Antegrapse thn allh loulou ton neymar ton pithiko lol

στις 03/12/2016 19:28
Panw sto kauli #

στις 03/12/2016 19:33
hala madrid

στις 03/12/2016 19:36
Barcaa4Ever κλαψε ρε βλακα

στις 03/12/2016 19:43
Ακομα lol γραφεις? Μπορω να φανταστω την ηλικια σου πια..

στις 03/12/2016 19:43
δικαιο αποτελεσμα,δυνατο παιχνιδι με ζινταν στο τιμονι της ρεαλ δεν ξανακερδιζει η ουεφαλονα...και στο τελος παντα υπαρχει ενας σερχιο ραμος!!!

στις 03/12/2016 20:00
Χαλαρωσε ,γλιτωσες τριμπαλο! Τυχερος μεσα στην ατυχια μας εισαι..

στις 03/12/2016 20:01
Genius sto 90 ksenerwses xaxa pare kai allo lol. Paei to prwtathlima sthn aniparkth real me zidane proponhth xaxa

στις 03/12/2016 20:07
Πιο πολυ ξενερωσα στην φαση του Νευμαρ και του Μεσσι παρα στην ισοφαριση που ηξερα οτι ενα γκολ θα το εβαζαν..

Το πρωταθλημα ακομη παιζετε ,6 βαθμοι διαφορα δεν ειναι τιποτα μπροστα στα παιχνιδια που ερχονται ..!

στις 03/12/2016 20:22
ΧΥΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΤΙ ΠΟΥΤΣΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠALIIII

στις 03/12/2016 20:22
ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΛΕΣΤΕ ΤΟ ΑΜΠΕΛΑΛΕ ΧΑΘΗΚΕ Ο ΜΕΣΣΙ ΠΑΛΙ

στις 03/12/2016 20:33
Χαθηκε? Σε καταλαβαινω γιατι δεν ειδες το ματς,μαλλον μπαλετο θα εβλεπες.. ΑΛΛΟΣ ΧΑΘΗΚΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΟΛΟΙ ..Γλιτωσατε τριμπαλο χαλαρωστε 24 παιχνιδια μεχρι το τελος του πρωταθληματος,ολα παιζονται

στις 03/12/2016 20:39
Genius σε βλέπω ισορροπημένο ρε παλιομαλακα πες κάτι να γελάσω σήμερα γτ απ το πρωί γαμιετε η ψυχολογία μ ρ

στις 03/12/2016 20:53
Γεια σου ρε πακο,ξεμεινα ρε κοπανε απο μαλακιες αλλα μιας και το λες ,μολις εκλασα σαν βροντη ακουστηκε ρε,το τρυπησα το βρακι μου ρε,μολις το ειχα ραψει!

στις 03/12/2016 21:09
o Ronaldo δν υπηρχε? Πως φαινεται ποσο αμπαλος εισαι

στις 03/12/2016 21:31
Δες επαναληψη των αγωνα και χτυπα και το κεφαλι σου με δυναμη λεγοντας "Δεν θα ξαναπω μαλακια αλλιως θα ρουφηξω μια κλανια απο του τζινιους το κολαρακι!"

στις 03/12/2016 21:37
Ειχε βαλει γκολ στο 90 σε τελικο ΤΣΛ και μαλιστα σε derbi madrileno.

Ειχε βαλει γκολ στο 90 σε τελικο ευρωπαϊκού σούπερ καπ.

Ε, δεν θα βάζε ενα και σε clasico;...

στις 03/12/2016 21:41
Επισης ξεχασα να πω μοιρασμενο το παιχνιδι ..στο πρωτο ημιχρονο καλυτερη η Ρεαλ....στο δευτερο καλυτερη η Μπαρτσελωνα ειδικα και μετα αφου εβαλε και τον Ινεστα..αλλα και η Ρεαλ διορθωσε το λαθος με τον Επιθετικο με τον Μπενζεμα..και εβαλε αλλον..ΓΙα μενα δικαιο το αποτελεσμα..ΡΑμος ψυχαρα..Ρεαλ για παντα..

στις 03/12/2016 21:55
Όλο μαλακιες είσαι

στις 03/12/2016 22:10
να πω και εγω συο λογια..

ισοροποιμενο το παιχνιδι για εμενα..

εια πολυ μεγαλες ευκαιριες και οι δυο πλευρες...

ναι η μπαρτσελονα ειχε τις δυο μεγαλυτερες με μεσσι και σουαρεζ..

ομως και η ρεαλ ειχε καποιες μεγαλες φασεις για ν προηγηθει πρωτη και μετα το 1-0 για να ισσοφαρισει πιο νωρις ...

Μεσσι και Ροναλντο καθολου εξαφνισμενοι , πολυ καλο παιχνιδι και απο τους δυο..

τωρα ας περασουμε στα στατιστικα.. Μπαρτσελονα 11 τελικες με 2 στο στοχο Ρεαλ 14 τελικες με 5 στο στοχο.. Δικαιο το 1-1 σε ενα απο τα πιο κρυα και βαρετα el clasiko των τελευταιων ετων.. Αυτα και απο εμενα ....συνεχιζουμε , το πρωταθλημα εχει ακομα ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ , αν η Ρεαλ κερδιζε σημερα το πρωταθλημα θα ειχε τελειωσει ...αλλα τωρα ακομα παιζεται...

στις 03/12/2016 22:58
δικαιο αποτελεσμα η ρεαλλ κυριαρχισε στο 1ο ημιχρονο δε τα καταφερε ομως και οι 2 ομαδες φωναζουν σωστα απο 1 πεναλτυ στο 4 1 μαρκαρισμα του μασερανο π εριξε κατω δε θυμαμαι ποιον και στο 22 το χερι του καρβαχαλ στο 2ο ημιχρονο η ρεαλ ξυπνησε στο 80 και πηρε την ισοπαλια π της αξιζε στο 90 με τον ραμος το πρωταθλημα συνεχιζεται εχει πολυ δρομο ακομα και για τους 2 , ηταν 1 μετριο κλασικο , μεσσι και ροναλντο κανανε καλο παιχνιδι και οι 2 αυτα....

στις 03/12/2016 23:13
MONO KAI MONO STO 37' PERASE 4 AMUNTIKOUS THS FARPA,TI NA LEME TWRA? -6 KAI PARTE KOUBERTA GIA TO KRUUUUOOOOOO

στις 04/12/2016 00:19
mi milaqte gia fasis re karnabalia k epidi ta vlepete ola proton xeri ekane k o rakitits k de to edose deuteron prin to goal tis barca ti ekane i barca mono real ypirxe se fasis troton to goal pou proirthe apo faoul den itan faoul tetarton tis tis ekane i barca me ta tp 0-1 pou anixtike i real k vrike xorous gt opoios exi pexi mpala katalaveni ti leo alo mats sto 0-0 alo sto 1-0 k pempton ante gia gt poli milousate merika edo mesa k xwris ton kaliteros mas pekti fetos kateme bale aseton kroos pou ine to timoni tis omadas k 6 to leo k to xana leo o star tis omadasas ine o neymar pat=rteto xampari k xekolate apo to aniparkto messi k an tou dosoun auta pou dinoun sto messi agonistika o neymar tha pari xrisi mpala me klista matia k ime real kokalo mi to xexnate auta k ntithite kala exi krio leme -6 oxxaooxao

στις 04/12/2016 00:22
oso yparxoun tetoies diaithsies h barcelona 8a elpizei opoios exei dei paixnidia ths eidika fetos 3erei pws phre thn nikh sthn valencia kai pws phre va8mo sthn sosiedad alla kai etsi vriskete 6 va8mous pisw kai na exei na paei deytero gyro mesa sthn real eno h real epai3e eidh mesa se barca kai atletico

στις 04/12/2016 00:41
aaaaa xexasa to penalty pou ekane o maerano sto lucas ne exete dikio i barca ine adikimeni eeere glentia xaxaxaxiste hia ton poutso osi milate gia dietisia mi po pos pires to vathmo apo sosiedad ala de leo

στις 04/12/2016 01:16
καρμελο προσπαθησε αλλη μια,απλα αυτη φορα ελληνικα παρακαλω!

στις 04/12/2016 01:17
τι*

στις 04/12/2016 02:12
Carmelo δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω τις μαλακιες που γραφεις ,απλα ειδα για το"φαουλ" του μασερανο στον βασκεθ που λες, πολυ απλα ο βασκεθ πεφτει σαν σακι (δυσκολη φαση για διατητη).. και για πες μου ρε σπιρτο το χερι που κανει ξεκαθαρα ο Καρβαχαλ? Ξεκαθαρο που το πνιγει ο διαιτητης..αν ειδες το ριπλευ με τις 360μοιρες θα καταλαβαινες τωρα βγαλε χολι!

ΥΓ ΕΓΩ ΘΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΜΙΛΑΤΕ ΕΝΩ 24 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ!!

στις 04/12/2016 11:13
ΗΑLA MADRIDDDDD....Τωρα χωρις πλακα δε μπορω να φανατιστω για μια ξενη ομαδα οπως βλεπω πιο πανω<καναμε φασεις,ειμασταν ατυχοι> κ.λ.π να την κανουν αυτην την καζουρα Ισπανοι να πω οκ...Τωρα για το ματς δε το ειδα.Πηγε στο +6 η Ρεαλ που την ψιλοπαω αν τυχει να δω ματς ξενης ομαδας αυτη θα ειναι η Ρεαλ..Αλλα το να πω επρεπε να νικησουμε με τιποτα..ΠΑΟΚ ρε

στις 04/12/2016 15:02
Άστοχο αυτό που είπες,άμα ήταν έτσι οι φίλαθλοι της Μπάρτσα θα ήταν μόνο ισπανοί και το γήπεδο θα ήταν μισό από κόσμο,στο λέω γιατί όταν είχα πάει περίπου πριν δύο χρόνια το γήπεδο στο καμπ νου είχε φιλάθλους από όλο τον κόσμο (μπαρτσας)! Και δεν είμαι φανατισμενος..αν ήξερες την σημασία του φανατισμού δεν θα το έλεγες,πήγαινε θύρα 7 και δεν ξέρω που αλλού σε γήπεδο Ελλάδας να δεις φανατισμό και καραγκιοζιλικια! Έχετε χάσει την έννοια της αγάπης για το ποδόσφαιρο..

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.