Πέρασε τα τεστ και παίρνει ελληνικό διαβατήριο ο Ζέκα

Πέρασε τα τεστ και παίρνει ελληνικό διαβατήριο ο Ζέκα



Ο Κάρλος Ζέκα πέρασε με επιτυχία τα τεστ για να γίνει κάτοχος ελληνικού διαβατηρίου και το αργότερο μέχρι τις αρχές του νέου έτους αναμένεται να τεθεί άμεσα στη διάθεση του προπονητή της Εθνικής Ελλάδας, Μίκαελ Σκίμπε.

Έτοιμος να αποκτήσει ελληνικό διαβατήριο είναι ο Κάρλος Ζέκα, καθώς ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέρασε επιτυχώς τα τεστ της Ειδικής Επιτροπής Πολιτογράφησης, που είναι το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου Εσωτερικών για την έκδοση ελληνικών διαβατηρίων, την περασμένη εβδομάδα.

Ο 28χρονος κλήθηκε να δώσει συνέντευξη ενώπιον των μελών της επιτροπής, απαντώντας σε ερωτήσεις για τη γνώση της ελληνικής γλώσσας και σε θέματα που αφορούν στην ιστορία και τον πολιτισμό της χώρας μας. Πλέον, απομένουν τα γραφειοκρατικά ζητήματα, τα οποία θα «τρέξει» το Υπουργείο Εσωτερικών. Το τελικό στάδιο είναι η κοινοποίηση του θέματος στην UEFA και τη FIFA προκειμένου να επισημοποιηθεί η ελληνοποίηση του παίκτη.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο ποδοσφαιριστής θα έχει στα χέρια του το ελληνικό διαβατήριο το αργότερο μέχρι τις αρχές του χρόνου, κάτι που σημαίνει ότι μπορεί να τεθεί στη διάθεση του Μίκαελ Σκίμπε για το παιχνίδι της Εθνικής με το Βέλγιο στις Βρυξέλλες (25/3).

Υπενθυμίζεται ότι ο ομοσπονδιακός τεχνικός της «γαλανόλευκης» έχει δηλώσει ότι υπολογίζει στον μέσο του Παναθηναϊκού και μάλιστα έχει ήδη έρθει σε επαφή μαζί του:

«Ελπίζουμε να πάρει σύντομα το νέο διαβατήριο, το ελληνικό διαβατήριο. Είναι ένας παίκτης πολύ καλός. Έχω μιλήσει αρκετές φορές μαζί του απ' το καλοκαίρι και θα τον ήθελα στην ομάδα. Παρότι έχω πολλούς και καλούς αμυντικούς μέσους, είναι ένας παίκτης που μπορεί να προσφέρει επιπλέον λύσεις. Περιμένουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να βγάλει το διαβατήριο», είχε αναφέρει χαρακτηριστικά.



Ομάδες που αφορά: ΚΑΡΛΟΣ, ΒΕΛΓΙΟ

Σχολιασμός

26 σχόλια:

[+]  DimitrisPAOK... στις 17/11/2016 19:11

στις 17/11/2016 19:16
trava re mpougatsa pou exeis kai gnwmh

στις 17/11/2016 19:21
Γενικά δεν μου αρέσει αυτό το φαινόμενο, παίκτες με δεδομένη προέλευση και εθνικότητα να αλλάζουν υπηκοότητα προκειμένου να παίξουν σε κάποια εθνική ομάδα "στα μέτρα τους".

Όμως, το κάνουν κατά κόρον όλες οι μεγάλες ευρωπαϊκές εθνικές, εδώ και χρόνια. (Γερμανία, Γαλλία, Σουηδία, Βέλγιο, Ολλανδία κλπ).

Ή θα μείνουμε προσκολλημένοι στο παρελθόν, ή θα ακολουθήσουμε.

(Πάντως εθνικές ομάδες αυτές οι συνθέσεις των τελευταίων ετών, δεν λέγονται. Ας τις ονομάσουν ομάδες επίλεκτων παικτών τουλάχιστον, να είναι και πιο σωστός ο όρος).

στις 17/11/2016 19:59
Βουλωνε ρε χεμο ή νεσκουικ ή όπως αλλιώς θες..

στις 17/11/2016 20:14
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΤΗΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ! ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ!

στις 17/11/2016 20:54
ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΔΙΑΒΑΤΙΡΙΟ ΧΟΡΙΣ ΧΑΡΤΙΑ ΘΑ ΠΕΡΝΕ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΦΑΙ ΚΟΤΣΟ ΤΟΝ ΠΙΑΣΑΝΕ

στις 17/11/2016 21:00
H γνωμη μου ειναι οτι: οι παιχτες που ειναι ΄΄προιοντα η΄παραγωγα του εκαστοτε πρωταθληματος και στην προκειμενη του ελληνικου δηλαδη, μπορουν να αγωνιστουν και στην εθνικη. Η εθνικη Γερμανιας που λεει ο φιλος πιο πανω, τετοιους εχει. Ολοι γεννημενοι και μεγαλωμενοι εκει δηλαδη. Ετσι ηταν και αλλα παιδια που επαιξαν στην εθνικη Ελλαδος, οπως ο Νινης ας πουμε η΄ο Καπινο κ.α. Ο Πορτογαλος δεν ειναι τετοιος, αφου ηρθε φτασμενος ποδοσφαιριστης, μετριας διαλογης βεβαια. Ας ειναι ομως, αν αισθανεται το εθνοσημο και τιμησει την φανελα της χωρας μας , καλως να παιξει. Αλλωστε δεν εχουμε και αμυντικα χαφ...

[+]  manolis.S3 στις 17/11/2016 21:04

[+]  manolis.S3 στις 17/11/2016 21:05

στις 17/11/2016 21:09
Εξαιρετικη προσθηκη για την εθνικη σε θεση που την εχουμε αναγκη

στις 17/11/2016 21:36
den mas ekkane o Kastigiosta 21 tou xronia gia ethniki kai mas kanei o Zeca sta 28 tou!!!!!!!!!!1eleos.

στις 17/11/2016 21:56
METRIOS ALLA ME POLI TAPERAMENTO

[+]  milko7 στις 17/11/2016 22:30

[+]  milko7 στις 17/11/2016 22:31

στις 17/11/2016 23:06
Φιλε milko7 και μονο που συγκρινεις αντετοκουνμπο με τη περιπτωση ζεκα τι να πω...ο ενας Ελληνας γτ γεννηθηκε,πηγε σε ελληνικο σχολειο ,μεγαλωσε με ελληνικα ηθη κ εθιμα, γραφει ελληνικα,εχει ελληνικο διαβατηριο απο τη γεννηση του και ιθαγενεια ,δε ξερω καν αν ξερει και τη γλωσσα της χωρας απο την οποια καταγεται κλπ κλπ ...και μου συγκρινεις τον ζεκα που ειναι εδω 3-4 χρονια, δεν μιλαει ελληνικα,αμα τον ρωτησεις που ειναι η αρτα θα σου πει στη Κρητη,δεν ξερει να γραφει, ηρθε στα 25+ Ελλαδα και θα τον κανουμε Ελληνα και να παιζει και στην εθνικη??Σοβαρα μιλας τωρα??Φιλικα παντα ρε μαν αλλα μη λεμε και οτι θελουμε να σκεφτομαστε καποια πραγματα πρωτα πριν τα πουμε...Καλη συνεχεια

στις 18/11/2016 02:26
Τυφωνα...σωραιος...

στις 18/11/2016 02:35
Βασικα δειτε γενικοτερα το φαινομενο των εθνικων... τρανο παραδειγμα η εθνικη (ο θεος να την κανει) γερμανιας..ζητημα να βρειτε 1-2 γνησιους γερμανους.. ας το συνηθισουμε αυτο το φαινομενο σιγα σιγα..θαναι σαν καποιου ειδους "μεταγραφες"... μερος της παγκοσμιοποιησης..αργα η γρηγορα θα γινοταν..

[+]  lucadirisio στις 18/11/2016 09:58

στις 18/11/2016 09:58
Στάσου, υπάρχουν αρκετοί γηγενείς γερμανοί παίχτες στην εθνική τους. Υπάρχουν όμως αρκετοί με άλλη καταγωγή ή μισή-μισή γερμανική και μία άλλη. Ψάξτο και θα βρεις παραπάνω από 1-2 όπως λες γερμανούς γερμανούς παίχτες. Απλά έχουν αρκετούς με άλλες καταγωγές

στις 18/11/2016 11:51
ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΠΕΡΑΣΕ?

στις 18/11/2016 13:06
Να στηρίξουμε τον Σκίμπε και τις επιλογές του.Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα μέχρι τώρα αποτελέσματα,περιττό να γίνουμε εμπειρογνώμονες από τώρα.Η εθνική Ελλάδος είναι μέτριας δυναμικότητας δεν αλλάζει κάτι με την προσθήκη Ζέκα,αλλά αν καταφέρει να περάσει στο Μουντιάλ τότε είναι έργο προπονητή!

στις 18/11/2016 13:41
γελανε τα τσιμεντα

στις 18/11/2016 13:49
ΓΕΝΙΚΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ.... ΑΛΒΑΝΟΙ, ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ, ΡΩΣΟΙ, ΓΕΩΡΓΙΑΝΟΙ Κ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΚΛΥΣΑΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ Ή ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ... ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΕΚΑ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ???

στις 18/11/2016 14:44
Μπράβο στο παλικάρι που θέλει να προσφέρει στην εθνική μας.Ενα παιδί φιλότιμο που ματώνει τη φανέλα όταν παίζει και εμπνέεται απο το εθνόσημο όπως και ο συμπατριώτης του Φερνάντο Σάντος κι όχι σαν κάποια ελληνοειδή που καίνε ελληνικές σημαίες που αμφιβάλλω κιόλας οτι είναι έλληνες...!

στις 18/11/2016 15:54
Jordan κερναω καφεδακι στην αιγλη...

στις 19/11/2016 14:44
Κατι ακουγεται κατα εξωτερικο μερια παιχτες δεν ανανεωνουν με τις ομαδες τους..Δε κανουν καμια κρουση οι παραγοντες της Εθνικης που θελουν να λεγετε και ΕΛΛΑΔΑ??Εξω οι ξενοι απο την Εθνικη ρε προβατα

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.