Σούπερ Λιγκ: «Άλωσε» τη Λεωφόρο η Ξάνθη

Σούπερ Λιγκ: «Άλωσε» τη Λεωφόρο η Ξάνθη



Με γκολάρες των Ντε Λούκας (34’) και Βασιλακάκη (66’) η Ξάνθη κέρδισε με 2-1 τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Ισοφάρισαν προσωρινά με Λέτο (62’) οι «πράσινοι».

Μόλις μια αγωνιστική άντεξε στην κορυφή του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός. Η Ξάνθη, με δύο φανταστικά γκολ, κέρδισε με 2-1 τους «πράσινους» στη Λεωφόρο, επαναλαμβάνοντας το επίτευγμα της περασμένης σεζόν (νίκη με 1-0). Αξίζει να σημειωθεί πως οι Ακρίτες ήταν η τελευταία ομάδα που είχε κερδίσει στη Λεωφόρο σε παιχνίδι πρωταθλήματος, με το «τριφύλλι» να μετρούσε από τότε αήττητο 10 αγώνων!

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, όμως η υπεροχή του ήταν «φλύαρη», αφού δυσκολεύονταν να απειλήσει με αξιώσεις την εστία της Ξάνθης. Οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων είχαν σωστές τοποθετήσεις και έκοβαν τις προσπάθειες του «τριφυλλιού», που στο πρώτο 20λεπτο είχε να επιδείξει ένα σουτ του Γουακάσο (14’) και μια σκαστή κεφαλιά του Σεμπά (18’), που όμως δεν προβλημάτισαν τον Ζίβκοβιτς.

Μετά το 25’ η Ξάνθη κέρδισε κάποια μέτρα και στο 34’ κατάφερε να προηγηθεί με ένα τρομερό γκολ. Ο Ντε Λούκας εκτέλεσε απευθείας φάουλ υπό δύσκολη γωνία από τα δεξιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Στιλ, που είχε μεγάλη ευθύνη στο γκολ. Το γκολ επηρέασε τον Παναθηναϊκό, που δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι το ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Αντρέα Στραματσόνι πέρασε τον Λέτο στη θέση του Γουακάσο, με τον Αργεντινό να περνάει σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μπεργκ. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να γίνουν απειλητικοί, όμως στο 62’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν παρά το γεγονός ότι δεν είχαν απειλήσει μέχρι εκείνη την στιγμή. Ο Μέστο βρήκε τον Λέτο στην περιοχή, ο Αργεντινός έκανε το σουτ και με την βοήθεια μίας κόντρας στον Φλίσκα έφερε το ματς στα ίσια.

Ωστόσο η απάντηση της Ξάνθης ήταν άμεση, με τους Ακρίτες να εκμεταλλεύονται τη νέα λάθος τοποθέτηση του Στιλ. Στο 66’ ο Γιούνες κέρδισε την κεφαλιά από τον Μολέντο και ο Βασιλακάκης με ένα μονοκόμματο γυριστό σουτ, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, κρέμασε τον Στιλ, «γράφοντας» το 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του «τριφυλλιού» έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, όμως η Ξάνθη άντεξε την πίεση. Στο 77’ ο Ζίβκοβιτς απόκρουσε το φάουλ του Λεντέσμα και τέσσερα λεπτά μετά «έβγαλε» και το σουτ του Εμποκού. Η τελευταία φάση του αγώνα ήρθε στις καθυστερήσεις, με τον Μπέργκ να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και η Ξάνθη πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στην πρώτη τους ήττα.




Στοιχεία για τον αγώνα: ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
2.003.103.251.851.651.221.241.59
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
2.501.883.701.681.82
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.001.953.6030.00

Σχολιασμός

28 σχόλια:

στις 16/10/2016 17:58
σύντροφοι ώρα κατάνυξης και συλλογισμού..

στις 16/10/2016 18:02
ΑΡΧΙΣΑΜΕΕΕΕ…

στις 16/10/2016 18:12
ΖΑΛΙΖΕΙ Η ΚΟΡΥΦΗ Ε;

στις 16/10/2016 18:32
ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ...ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ

στις 16/10/2016 18:35
μαλιασε η γλωσσα μου .αν δεν φυγει ο μαλακοστραπατσιονης ομαδα δεν γινεται.

στις 16/10/2016 19:03
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΦΤΑΙΓΕ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ Ο ΠΑΟ ,ΤΑ ΟΦΣΑΙΝΤ ΤΩΝ ΕΠΟΠΤΩΝ , ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΟΥΛ

ΤΟΥ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΜΙΛΙ

στις 16/10/2016 19:04
ΠΑΛΙ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

στις 16/10/2016 19:27
Δεν το ειδα το παιχνιδι αλλα το ειχα παιξει 1-1 α.σ. μαζι με την ανατροπη της Φεγενορντ ρε γ@##το!!!

στις 16/10/2016 19:55
Μλραβο ρε Ξανθη! Αυτα ειναι! Ταμειο και παλι!

στις 16/10/2016 19:55
*Μπραβο*

στις 16/10/2016 20:03
Ψυχραιμία.Τώρα θα φανεί αν πάμε για πρωταθλήμα.Σε δύο αγωνιστικές κρίνονται όλοι !

στις 16/10/2016 20:10
Tha pane gia prwtathlima leei...AXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAXAXA...diladi toso kairo pisteves oti o vazelos paei gia prwtathlimaaaaaaaaa

στις 16/10/2016 20:17
Όχι βέβαια.Τόσο καιρό είχαμε παιχνίδια της πλάκας.Ανταποκρίθηκε σχετικά καλά η ομάδα μαζί με την εμφάνιση στη Θέλτα είχε κάπως ξεφύγει της κριτικής.Τώρα έχουμε ΠΑΟΚ-Πανιώνιος-Ολυμπιακό-ΑΕΚ σε 4 αγωνιστικές.Πρέπει να μου φέρει 13 βαθμούς για να πω ότι πάω για πρωτάθλημα.Εκεί με πίεση θέλω να δω.Εκεί θα κριθεί ο Στραματσόνι κι ο Αλαφούζος.

στις 16/10/2016 20:34
Λοιπόν, μας είχατε ζαλίσει τα αρχίδια με τη Λάρισα και με τον Αποελ που χάσαμε, ρουφάτε τώρα, κατάλαβετε ότι είστε τρίτοι με τέταρτοι φέτος και αφήστε τις μαλακιούλες με τον Ολυμπιακό.

στις 16/10/2016 20:50
pali poutsa poutanes?

στις 16/10/2016 21:25
καλα κανανε και χασανε γιατι ειχαν αναγκη απο λεφτα κ το διπλο πληρωνε

στις 16/10/2016 21:48
Εαν χασει και την πεμπτη δεν τον βλεπω καλα τον στραπατσονι

στις 16/10/2016 22:37
xaxaxaxaxaxa mpeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

στις 17/10/2016 01:14
o allos 8elei 13 va8mous se 4 paixnidia panagia kai xriste mou

στις 17/10/2016 07:17
Χαχααχαχαχαχαα...κλαιωωωωώ!Θα ξεχασουμε και τα λιγα που ξερουμε...

στις 17/10/2016 07:22
Μπορει να παιρνει 3,25 βαθμους απ'τον καθενα μαζι με το ΦΠΑ λογω της δυσκολιας των παιχνιδιων.

στις 17/10/2016 11:22
Η ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΚΑΜΠΑΛΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ.

στις 17/10/2016 11:22
0 στους 11 ελληνες..... Χαιρομαι καθε φορα που χανει αυτο το πολυφυλετικο κραμα, "ομαδας" απο ΓΚΟΛ ΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑ-ΒΑΣΙΛΑΚΑΚΗ-Κ ΑΠΟ ΟΜΑΔΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕ 5 στους 11 Ελληνες τουλαχιστον. ΣΑΣ ΓΑΜΙΣΕ ΕΛΛΗΝΑΣ!!

στις 17/10/2016 11:24
ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΑΟ ΜΙΛΑΜΕ. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΠΛΕΟΝ. ΑΡΑΓΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΑΛΛΟΙ ΣΑ Κ ΕΜΕΝΑ? ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΑΚΟΥΓΑ ΠΑΝΥΓΗΡΙΖΑΝ.... ΕΠΙΔΗ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΗ Η ΟΜΑΣΔΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΓ...ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

στις 17/10/2016 11:25
αυτη η σκατο πολυφυλετικη ομαδα 'γεροντων', ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΚΕΡΔΑΕΙ!! ρε,απιστευτα πραγματα μιλαμε.

στις 17/10/2016 11:27
ειναι μικροι.. οι περισσοτεροι οπαδοι του ΠΑΟ που ειναι λοβοτομημενοι. Ενταξει δε τους κατηγορω. πως να επιβιωσει κ η ομαδα.. ολοα στη φαπα ειναι. Κ χρειαζεται πολυ σανος...

στις 17/10/2016 13:25
Γκολαρες και τα δυο γκολ της ξανθης.. ευτυχως που παιζανε οι εθνικες και κατσατε λιγο παραπανω στην κορυφη..τωρα επιστροφη στα γνωριμα σας μερη.. καλη κατρακυλα..

στις 17/10/2016 21:14
Καλησπέρα στην παρέα, καινούργιος και Παναθηναικός, αλλά συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον malaPerda, ο ΠΑΟ ήταν από τις λίγες ομάδες που άντεξε στον αφελληνισμό, μαζί με ΟΣΦΠ, ΑΕΚ και Ατρόμητο, αλλά τελικά ΚΑΤΡΑΚΥΛΗΣΕ και αυτός στις "σειρήνες" των αλλοδαπών ποδοσφαιριστών αμφιβόλου ποιότητας, το ρεζουμέ είναι: Χωρίς έλληνες ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΑΔΑ... Ακόμα και ο Ολυμπιακός που τα τελευταία χρόνια είναι μακράν ο καλύτερος, θα έχει πρόβλημα κι αυτό θα φανεί...

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.