Σαν σήμερα: 12 χρόνια από το «γαλανόλευκο» έπος! (videos)

Σαν σήμερα: 12 χρόνια από το «γαλανόλευκο» έπος! (videos)



Σαν σήμερα, πριν από 12 χρόνια, η Εθνική Ελλάδας πραγματοποίησε μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του αθλητισμού, κατακτώντας το Euro 2004 απέναντι στην οικοδέσποινα Πορτογαλία.

Το ημερολόγιο έγραφε 4 Ιουλίου! Με γκολ του Άγγελου Χαριστέα, η Εθνική Ελλάδας νίκησε με 1-0 την Πορτογαλία μέσα στο «Ντα Λουζ» και έκατσεε στο θρόνο του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Πέρασαν 12 χρόνια, αλλά όσοι το έζησαν, το θυμούνται σαν χθες…

Η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ διέψευσε όλα τα προγνωστικά και έστειλε όλους τους Έλληνες στον… έβδομο ουρανό, αποδεικνύοντας ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι απλώς ένα άθλημα.

Το ιστορικό γκολ του Χαριστέα στον τελικό:




Η πορεία της Εθνικής:




Τα ξένα ΜΜΕ για το έπος:




Πορτογάλοι οπαδοί ζητούν την Ελλάδα στον τελικό:




Όλη η Ελλάδα στους δρόμους





Ομάδες που αφορά: ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ

Σχολιασμός

22 σχόλια:

στις 04/07/2016 12:52
Περασμενα μεγαλεια...

στις 04/07/2016 13:01
Kai meta irthe i epo ta [email protected]#$ ola

στις 04/07/2016 13:41
απο τοτε εκλαιγε ο κριστιανο ο ροναλντο

στις 04/07/2016 14:07
που ναι τα χρονια ωραια χρονια με τον χελακη περιγραφη

στις 04/07/2016 14:40
καταστάσεις που μόνο εμείς οι Ελληνες έχουμε ζήσει, και όσο και αν προσπαθούν άλλοι δεν θα το καταφέρουν πότε, ότι και να λένε όλοι για την εθνική Ελλάδος να κοιτάξουν πίσω για λίγο και να νοιώσουν τι έχουμε κάνει,εγώ μόνο στην σκέψη δακρύζω ακόμα να το πιστέψω βασικά, και να μην γκρινιάζουν για τίποτα η ζωή δεν είναι μόνο επιτυχίες και νίκες, και όσοι προσπαθούν να μας την πούνε για την τώρα κατάσταση όσο και να θέλουν δεν μπορούν, μια ζωή θα είμαι υπερήφανος και δεν πα να λένε ότι θέλουν! αυτοί δεν ξέρουν και δεν έχουν νοιώσει τι έχουμε νοιώσει όλα αυτά τα χρονιά!

στις 04/07/2016 15:37
Αυτες ειναι οι ομορφιες και ανωμαλιες ταυτοχρονα του αθλητισμου!!Γευτηκε ευρωπαικη κουπα Εθνικων ομαδων ο Χαριστεας και ο Μπασινας και δεν εχει γευτει ο Δεληκαρης ,ο Χατζηπαναγης και ο Νεστοριδης..Παιχταραδες τεχνιτες παγκοσμιου επιπεδου...Αν και εκεινη η Εθνικη ομαδα τελικα με Καψη - Δελλα στην αμυνα και τον Γιουρκα δεξια πισω απο τον Γιαννακοπουλο πραγματικα να αλωνιζει, με αριστερη πλευρα Γεωργατο (αυτο το παιδι ο Σειταριδης, δεν ειχε την εξελιξη που φαινοταν οτι θα ειχε ) και την προσθηκη του Καραγκουνη που μπορει να μην ηταν Δεληκαρης η Χατζηπαναγης αλλα εγραφε δεκαδες χιλιομετρα στον αξονα..Ισως ετρεχε για εναμιση ποδοσφαιριστες μαζι...Δεν βαριεσαι...Το εζησα και αυτο μεχρι το επομενο που θα ζησω...Και θα ειναι ευρωπαικη κουπα σε συλλογικο επιπεδο με Ολυμπιακο στο ποδοσφαιρο παντοτε γιατι στα υπολοιπα αθληματα ο ΟΣΦΠ εχει παρει τα παντα...Αλλωστε ο ΟΣΦΠ ΕΙΝΑΙ ο μοναδικος συλλογος στην Ευρωπη που διεκδικει καθε χρονο σε 6 ομαδικα και αρκετα ατομικα αθληματα τιτλους στην χωρα του α

στις 04/07/2016 15:37
Αλλωστε ο ΟΣΦΠ ΕΙΝΑΙ ο μοναδικος συλλογος στην Ευρωπη που διεκδικει καθε χρονο σε 6 ομαδικα και αρκετα ατομικα αθληματα τιτλους στην χωρα του αλλα και στην ευρωπη...

στις 04/07/2016 15:53
ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΟΜΑΔΑΡΑ! ακομα το βλεπω και με πιανει ανατριχιλα και δακριζω!

στις 04/07/2016 15:54
μακαρι στο μελλον να ξαναζησουμε κατι αναλογο!

στις 04/07/2016 15:56
Συγκίνηση και ανατριχίλα 12 χρόνια μετά!

στις 04/07/2016 18:57
Τον χατζηπαναγη μονο ο κοκκαλης τον συντηρουσε. Ουτως η αλλως τοσα χρονια ο αρηκλης κι ο ηρακλαρης υποκαστατο του γαυρου ητανε.

στις 04/07/2016 18:57
Αλλα ανατριχιαζεις απλα.

στις 04/07/2016 19:03
Δημοτικο ημουν τοτε, αλλα ακομα θυμαμαι τι χαμος εγινε. Με μεγαλη νοσταλγια θυμαμαι, εστω και αμυδρα, πανηγυρισμους και φωνες. Αντε να δουμε κατι ωραιο στα προκριματικα του Μουντιαλ, οι παικτες μας αξιζουν κατι καλυτερο απο πουτσα μεσα εξω απο Φεροε...

στις 04/07/2016 19:20
ρε μαλακα αντιχουλιγκανε γιατι χαλας με τις μαλακιες σου το υπεροχο συναισθημα του 2004

στις 04/07/2016 20:53
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι όλοι εκείνοι οι ποδοσφαιριστες της εθνικής ενδεκαδατοι και αναπληρατικοι ξέρανε να κλωτσάνε καλά το τόπι σε αντίθεση με σήμερα που υπάρχουν αστοιχειοτοι ποδοσφαιριστες στην εθνική δυστυχώς

στις 04/07/2016 23:13
manoli 53 elpizeis na to 3anaparei h ellada??? xaxaxaxa! kan den 8a perasete oute se mountial oute se euro

στις 05/07/2016 11:04
ti re mlk pisteueis oti 8a pearasete pou8ena me tetoia omada?

στις 05/07/2016 11:04
akoma kai apo to giblatar 8a xasete

στις 05/07/2016 16:37
Albane gamo to spiti sou fuge apo afto to vlog re pousti karkiniari

στις 05/07/2016 22:10
to diko s to spiti re poutanagie mpastarde kai eimai poustis e? gia rwta th mana s

στις 05/07/2016 23:39
Etsi kane disilike vromiarh karkiniari ante piso stin xora sou re albane

στις 06/07/2016 13:17
esena poia einai h xwra s re mpastarde ekeinh h ellada pou dn perase sto euro?

k skase tr lexrith

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.