Μήτρογλου και Σάμαρης «καθάρισαν» τη Μπράγκα (video)

2/4/2016 02:23
Η Μπενφίκα ισοπέδωσε με 5-1 την Μπράγκα στη Λισαβόνα, με τους Μήτρογλου και Σάμαρη να πετυχαίνουν τα τρία από τα πέντε γκολ των «αετών».

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η Μπενφίκα. Οι «αετοί» κέρδισαν με 5-1 την Μπράγκα στο «Ντα Λουζ» και βρέθηκαν προσωρινά στο +5 από τη 2η Σπόρτινγκ.

Πρωταγωνιστές ήταν οι δύο Έλληνες, Μήτρογλου και Σάμαρης, οι οποίοι πέτυχαν τα τρία από τα πέντε γκολ της ομάδας τους. Ο «Μητρογκολ» άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με εξαιρετικό τελείωμα από το ύψος τη περιοχής, ενώ ο Γιόνας έκανε με πέναλτι το 2-0 στο 37'.

Ο Πίτσι «έγραψε» το 3-0 στο 40ο λεπτό και στο 71’ ο Μήτρογλου πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ, φτάνοντας τα 17 τέρματα στο πορτογαλικό πρωτάθλημα (3ος σκόρερ). Τέσσερα λεπτά μετά, ο Σάμαρης «έγραψε» το 5-0 βάζοντας το… κερασάκι στην τούρτα, ενώ το γκολ της τιμής για την Μπράγκα σημείωσε ο Σάντος στις καθυστερήσεις.