-5 βαθμοί και 5 αγωνιστικές κεκλεισμένων στον ΠΑΟΚ!

-5 βαθμοί και 5 αγωνιστικές κεκλεισμένων στον ΠΑΟΚ!



Με αφαίρεση πέντε βαθμών από το φετινό πρωτάθλημα, τρεις αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών και πρόστιμο 100.000 ευρώ τιμωρήθηκε ο ΠΑΟΚ για τα επεισόδια και την διακοπή του ημιτελικού του Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό. Αλλες δύο αγωνιστικές για τα ματς με Καλλονή και Πανιώνιο!

«Εξοντωτική» ήταν η ποινή που επιβλήθηκε στον ΠΑΟΚ, για τα όσα έγιναν στην Τούμπα στον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ τιμώρησε τον «δικέφαλο» του Βορρά με ποινή αφαίρεσης πέντε βαθμών από το φετινό πρωτάθλημα, τρεις αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών και πρόστιμο 100.000 ευρώ.

Στο άκουσμα της απόφασης, οι άνθρωποι του συλλόγου κάνουν λόγο για απόφαση-σκάνδαλο, τονίζοντας πως πρώτη φορά εφαρμόζεται κάτι τέτοιο. Με το -5, ο ΠΑΟΚ πέφτει στην 5η θέση με 39 βαθμούς όντας 4 βαθμούς πάνω από τον Πλατανιά και τον ΠΑΣ Γιάννινα, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε! Να σημειωθεί ότι η ΠΑΕ αναμένεται να ασκήσει έφεση κατά τις πρωτόδικης απόφασης προκειμένου να ανατραπεί αυτή η απόφαση.

Παράλληλα, στην ΠΑΕ επιβλήθηκε χρηματικό πρόστιμο 12 χιλιάδων ευρώ και άλλες δύο αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών για τα παιχνίδια με Καλλονή και Πανιώνιο! Λίγο μετά την γνωστοποίηση της τιμωρίας του ΠΑΟΚ, η ΠΑΕ εξέδωσε ανακοίνωση μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της στο Facebook:

«Εξάντλησε την...δημιουργική ερμηνεία των νόμων η επιτροπή της ΕΠΟ και καταστρατηγώντας κάθε έννοια ισονομίας, τιμώρησε με αφαίρεση 5 βαθμών και 3 αγώνων χωρίς θεατές τον ΠΑΟΚ για τον ημιτελικό και με άλλες δυο αγωνιστικές κεκλεισμένων για όσα έγιναν (;) με Πανιώνιο και... Καλλονή! Όποιος βρει αυστηρότερη ποινή άλλης ομάδας για παρόμοια περιστατικά τα τελευταία χρόνια κερδίζει», αναφέρεται χαρακτηριστικά.

Αναλύτικά η ανακοίνωση της Πειθαρχικής της ΕΠΟ:


«-Υπόθεση κατά της «ΠΑΕ ΠΑΟΚ» για αδίκημα, που προβλέπεται και τιμωρείται πειθαρχικώς στα άρθρα 14 παρ. 1 και 2 και 15 παρ. 2 του Πειθαρχικού Κώδικα της Ε.Π.Ο. και που φέρεται ότι τελέσθηκε στις 14 Ιανουαρίου 2016 (σ.σ ματς με Καλλονή). Δικάζει παρούσης της εγκαλουμένης. Κηρύσσει την εγκαλούμενη ΠΑΕ πειθαρχικά ελεγκτέα για την αναφερόμενη στο σκεπτικό πράξη, ως κατ΄ εξακολούθηση τελούμενη. Επιβάλλει στην εγκαλουμένη χρηματική ποινή ύψους έξι χιλιάδων (6.000) ευρώ και ποινή διεξαγωγής αγώνα χωρίς θεατές μίας (1) αγωνιστικής (αριθμός απόφασης 87).

-Υπόθεση κατά της «Π.Α.Ε. Π.Α.Ο.Κ.» για αδίκημα που προβλέπεται και τιμωρείται πειθαρχικώς στα άρθρα 14 παρ. 1 και 2, 15 παρ. 3Βα’ του Πειθαρχικού Κώδικα της Ε.Π.Ο. και που φέρεται ότι τελέσθηκε στις 11 Φεβρουαρίου 2016 (σ.σ. ματς με Πανιώνιο).ΔΙΚΑΖΕΙ παρούσης της εγκαλουμένης Π.Α.Ε. ΚΗΡΥΣΣΕΙ την εγκαλουμένη Π.Α.Ε. πειθαρχικά ελεγκτέα για την αναφερόμενη στο σκεπτικό πράξη. ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στην εγκαλουμένη Π.Α.Ε. τις εξής ποινές: 1) χρηματική ποινή ύψους έξι χιλιάδων (6.000) ευρώ και 2) ποινή διεξαγωγής αγώνα χωρίς θεατές μίας (1) αγωνιστικής (αριθμός απόφασης 88).

-Υποθέσεις: α) επί της υπ’ αριθμ. πρωτ. 8411/4-3-2016 κλήσης της παρούσας Επιτροπής προς απολογία της «ΠΑΕ ΠΑΟΚ», που εδρεύει στη Θεσσαλονίκη και εκπροσωπείται νόμιμα, και της «ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ», που εδρεύει στον Πειραιά και εκπροσωπείται νόμιμα, β) επί της υπ’ αριθμ. πρωτ. 9117/10-3-2016 κλήσης της παρούσας Επιτροπής προς απολογία της «ΠΑΕ ΠΑΟΚ», που εδρεύει στη Θεσσαλονίκη και εκπροσωπείται νόμιμα, κατόπιν της υπ’ αριθμ. πρωτ. 9082/10-3-2016 άσκησης δίωξης ποδοσφαιρικών αδικημάτων του Υπευθύνου Άσκησης Δίωξης Ποδοσφαιρικών Αδικημάτων σε βάρος της. ΣΥΝΕΚΔΙΚΑΖΕΙ αντιμωλία των εγκαλουμένων ΠΑΕ τις υποθέσεις α) επί της υπ’ αριθμ. πρωτ. 8411/4-3-2016 κλήσης της παρούσας Επιτροπής προς απολογία της «ΠΑΕ ΠΑΟΚ» και της «ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ», β) επί της υπ’ αριθμ. πρωτ. 9117/10-3-2016 κλήσης της παρούσας Επιτροπής προς απολογία της «ΠΑΕ ΠΑΟΚ» κατόπιν της υπ’ αριθμ. πρωτ. 9082/10-3-2016 άσκησης δίωξης ποδοσφαιρικών αδικημάτων του Υπευθύνου Άσκησης Δίωξης Ποδοσφαιρικών Αδικημάτων σε βάρος της.

ΑΠΑΛΛΑΣΣΕΙ την ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ως προς το θέμα της διακοπής του αναφερομένου στο σκεπτικό αγώνα. ΚΗΡΥΣΣΕΙ πειθαρχικά ελεγκτέα την ΠΑΕ ΠΑΟΚ α) ως προς το θέμα της διακοπής του αναφερομένου στο σκεπτικό αγώνα, β) ως προς τα αναφερόμενα στο σκεπτικό εκτεταμένα επεισόδια, που προκάλεσαν οπαδοί της. ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στην ΠΑΕ ΠΑΟΚ α) ως προς την πρώτη πράξη: απώλεια του αναφερομένου στο σκεπτικό αγώνα και κατακύρωσή του υπέρ της ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ με τέρματα μηδέν έναντι τριών (0-3), καθώς και αφαίρεση τριών (3) βαθμών από τον πίνακα της βαθμολογίας του πρωταθλήματος στο οποίο συμμετέχει, β) ως προς τη δεύτερη πράξη: χρηματική ποινή ύψους εκατό χιλιάδων (100.000) ευρώ, ποινή διεξαγωγής τριών (3) αγώνων χωρίς θεατές και αφαίρεση τριών (3) βαθμών από το βαθμολογικό πίνακα. ΣΥΓΧΩΝΕΥΕΙ τις παρεπόμενες ποινές της αφαίρεσης βαθμών από τον οικείο πίνακα βαθμολογίας, επιβάλλοντας συνολική ποινή αφαίρεσης πέντε (5) βαθμών από τον πίνακα βαθμολογίας του πρωταθλήματος στο οποίο συμμετέχει (αριθμός απόφασης 89).
».



Ομάδες που αφορά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΟΚ

Σχολιασμός

30 σχόλια:

στις 24/03/2016 20:34
Αντί να τιμωρηθεί ο παπάς με την παρέα του τιμωρήθηκε ο ΠΑΟΚ. -5 βαθμούς και 5 ματς κεκλεισμένων των θυρών είναι υπερβολικά.

στις 24/03/2016 20:42
ΕΝΑ ΜΠΟΥΡΔΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΕΙΣΑΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

στις 24/03/2016 20:46
3 keklismeno sigoura re paidia alla /5 kai 100 xiliarika ti mas lete re ellada tis kriseis sou len oute stin agglia denvazoun prostimo 100 xiliades eleos

στις 24/03/2016 21:02
Εμπιστοσυνη στην παοκαρα παιδια.. θα σωθει φετος..ειναι βαρια η φανελα...

[+]  MHTSOTAKHS-7 στις 24/03/2016 21:05

[+]  stasoumugdala στις 24/03/2016 21:18

στις 24/03/2016 21:30
σιχαματα τισ κοινωνιασ μην σχολιαζεται σε ποστ τησ ΠΑΟΚΑΡΑΣ μασ.. φυγετε παλιοσυχαμενα οντα μηδενικα

στις 24/03/2016 21:34
ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝΕ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1. ΜΗ ΒΓΕΙ Ο ΠΟΥΣΤΗΣ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΕΥΡΩΠΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΤΟΝ Α ΓΥΡΟ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝ-ΒΛΑΚΙΚΟ ΤΟΝ ΗΔΗ ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΕΝΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ Β ΓΥΡΟ ΕΓΙΝΕ ΤΟΣΟ ΠΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ Α; ΑΝ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΤΡΕΜΑ ΟΧΙ ΤΟ ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΤΡΕΜΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ.

2. ΜΗ ΒΓΕΙ ΕΥΡΩΠΗ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥΣΤΗΣ Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΠΟΥ ΠΕΡΣΙ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΚΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΜΑΔΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΑ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΦΕΤΟΣ Η ΚΕΡΚΥΡΑ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΚΟΜΠΟΤΗ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

3. ΜΗ ΜΕΙΝΕΙ Ο ΠΑΟΚ ΕΚΤΟΣ 5ΑΔΑΣ. ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟ GAY ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΖΕΛΑ. ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΘΕΙ Η ΒΑΖΕΛΑ. -20 ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΗΣ 21ΗΣ ΝΟΕΜΒΡΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΑΠΟΓΟΝΟ ΤΟΥ 6ΟΥ ΣΤΟΛΟΥ. ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΑΞΙΖΕ Η ΑΕΚ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, 2ΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΠΑΟΚ, 3ΟΣ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, 4ΟΣ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ, 5ΟΣ Ο ΖΕΛΑΣ, 6Α ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ, 7Ο ΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ, 8Η Η ΒΕΡΟΙΑ, 9ΟΣ Ο ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ, 10Η Η ΞΑΝΘΗ, 11ΟΣ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ, 12ΟΣ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ, 13Η Η ΛΙΒΑΔΕΙΑ, 14Η Η ΚΑΛ

στις 24/03/2016 21:35
Υ.Γ. ΓΑΜΩ ΤΗ ΦΑΡΑ ΤΩΝ ΑΡΕΙΑΝΩΝ.

στις 24/03/2016 21:39
γιατι ρε φιλε μας βριζεις..; εμεις σας θελουμε στην κατηγορια.. μακαρι να σωθειτε παντως.. καλη επιτυχια στην προσπαθεια σας...

στις 24/03/2016 21:57
αντιχουλιγκανε κλαψε! παρτε τα ρε ψευτομαγκες πρωταθλητες κκαι κυπελουχοι ελλαδος! καθε χρονο τα ιδια σιχαματα ειστε

στις 24/03/2016 22:13
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΤΙ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΜΑΛΑΚΑ..... ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΡΟΠΟΣ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΟΠΟΤΕ ΧΑΝΟΥΝ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΟΡΚ ΜΕΣΑ.......ΦΤΙΑΞΤΕ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ.......

στις 24/03/2016 22:47
ΚΑΛΟ ΑΦΑΝΙΣΜΟ

[+]  2kefalos.. στις 24/03/2016 22:57

στις 24/03/2016 23:16
Stin ellada opote thymomaste xairomaste....tin mia eimaste eyrw-pei kai tin alli ellinarades.ta themra moy sygxraritiria stin atsalakwti EPO.ginetai kalyteri kai apo to ESR siga siga.bravo.ayrio pame oloi goudi na toys sfyksoyme to xeri.

στις 25/03/2016 00:04
ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΟΙ ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΈΡΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ Π.Α.Ο.Κ. ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΔΟΘΗΚΑΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΠΑΟΚ -5 ΚΑΙ -3 ΒΑΘΜΟΙ ΠΛΕΥΟΦΦ ΠΡΟΠΕΡΣΙ(=-15 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ) ΚΟΛΟΓΑΥΡΟΙ ΓΚΕΙ ΟΙ ΠΙΟ ΦΛΩΡΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΦΛΩΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗ ΔΙΣΙΤΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ..ΑΡΙΑΝΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΚΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΤΡΑΚΤΕΡΡΡΡ

Υ.Γ. ΠΑΟΚ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΘΑ ΣΑΣ ΓΑΜΑΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ

στις 25/03/2016 02:33
na aferesun kai apo tn alimpiako vathmus na parei h aek to protathlima na piaso to stixima

[+]  stasoumugdala στις 25/03/2016 02:41

στις 25/03/2016 05:29
Οι γαύροι είσαστε τόσο αγριεμένοι που πανηγυρίζετε μέχρι και για δικαστικές αποφάσεις σε βάρος του τέταρτου, που πέφτει στην πέμπτη θέση, ή απλώς δεν ξέρετε τι σας γίνεται;

Αλήθεια ρε, στα παιχνίδια με Καλλονή και Πανιώνιο τι ακριβώς έγινε και τιμωρήθηκε ο ΠΑΟΚ; Ακούστηκαν "αντεθνικά" και υβριστικά συνθήματα για το... Τουρκολίμανο;

Γελοίες αποφάσεις ξεπουλημένων πρωτοβάθμιων δικαστηρίων, που πάντα "διορθώνονται" στα επίσης ξεπουλημένα εφετεία. Μακακίες δηλαδή, για να 'χουμε να λέμε...

στις 25/03/2016 05:30
Καλά ρε σεις εκεί στον

στις 25/03/2016 05:44
Όσο να πεις, αν δεν σημαδεύεις τον τερματοφύλακα των "φιλοξενούμενων" με αεροβόλα, δεν είσαι "ευρωπαϊκή" ομάδα. Μαντέψτε που έχει συμβεί και πόσο τιμωρήθηκαν αυτοί που το έκαναν, για να τελειώνει κι αυτό το παραμυθάκι με την "ζούγκλα" της Τούμπας. Άντε, κάθε χρόνο κλάψα για τα δήθεν έκτροπα σε βάρος τους τα παραχαϊδεμένα και τα συστημικά της "ελληνικής" πολιτείας.

στις 25/03/2016 10:46
Antihooligane pitsirika anadre,gamw th fara th dikia sou pou den 3ereis poios einai o pateras sou poutanes gie mouliko.Logiko einai na sunxizontai oi kologuftoi tosa xronia poines xadi adimetopizan kai tous vrikie mia sovarh poinh kai taraxthke h omada twn upourgwn

στις 25/03/2016 11:12
καλη σου μερα μαρινακη.τους βαζελους τους πηγεςαψαλτους τους μεγαλους παοκαρεςτους εστηλες για βρουβες και μενουν μονο οι χανουμισες και αν γινη το κυπελοαυτοι θα χορευουνε κρασι λαμαρ για σου βακγελαρα ο ολυμπιακος και ο πειρεας δικο σου.εμεις στηρηζουμε την κυριαρχιασου.

στις 25/03/2016 12:45
se mia tenia epistimonikis fantasias o osfp timorite me apoklismo cl gia 5 xronia,prostiomo 1 mirio,xoris opadous gia 3 xronia,me aferi bathmon analoga me to posous tha mazepsi,kai telos se kathe agonistiki ena kilo gauro sto pangko tou osfp! pedia dite tin tenia gamaei!

στις 25/03/2016 16:33
γαυροι μουνοσκυλα θα πεθανετε

στις 25/03/2016 16:34
σκατογαυρε Παπα γαμιεται το σπιτι σου

στις 25/03/2016 18:02
παοκια ο αφανισμος ειναι κοντα..... κλαψτε και αστε τον αρη και ασχοληθειτε με τους εκκατομυρια οπαδους σας!ρεζιλια

στις 25/03/2016 20:03
ksekinise polemos vlepw na katevainoun paokia athina ...me th dikaiosynh ta xei kanei plakakia o gauros , xairontai pou adikountai oi alloi ginontai epeisodia kai aytoi ataraxoi , de katalavainoun pos h omada tous pou kerdizei to kanei gia ta lefta , summetexoun san trelloi s' ayto anti na pan sto marinaki-kokali kai na tou poun fere mas kai mas ki o allos agorazei karavia

στις 25/03/2016 20:37
Για να μάθετε να είστε πρωτόγονοι και χούλιγκανς βουτηγμένοι στο μπάφο.

στις 27/03/2016 09:55
Σωστά, ο άλλος τζάμπα τη φέρνει την ηρωίνη με το Noor 1; Κλέφτης να γίνει ο άνθρωπος; Άκου μπάφο! Τρε μπαναλ!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.