Πριμέρα Ντιβιζιόν: Εφτάρα η Ρεάλ, καρέ ο Ρονάλντο

5/3/2016 19:23
Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει καρέ, η Ρεάλ διέλυσε με 7-1 την Θέλτα, σημειώνοντας τα έξι από τα εφτά γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό με τη Ρόμα για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, η Ρεάλ ισοπέδωσε με 7-1 τη Θέλτα και μείωσε προσωρινά στο -1 τη διαφορά από την 2η Ατλέτικο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ρεάλ ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος πέτυχε τέσσερα γκολ (50’, 58’, 64’, 76’) και έγραψε ιστορία, αφού ξεπέρασε τον Τέλμο Θάρα και έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλά στο πρώτο 40λεπτο, όμως στη συνέχεια τους πήρε η… κατηφόρα. Στο 41’ ο Πέπε άνοιξε το σκορ (η τελευταία φορά που η Θέλτα κράτησε το μηδέν στο Μπερναμπέου ήταν το 1977) και ακολούθησε το 6ο καρέ του Ρονάλντο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν (μόνο ο Θάρα έχει περισσότερα, 8). Χεσέ (77’) και Μπέιλ (81’) πέτυχαν άλλα δύο γκολ για την Ρεάλ, ενώ η Θέλτα πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Άσπας (62’).