Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Άλωσε» το «Μπερναμπέου» η Ατλέτικο

Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Άλωσε» το «Μπερναμπέου» η Ατλέτικο



Με γκολ του Γκριεζμάν (53’) η Ατλέτικο κέρδισε με 1-0 την Ρεάλ στο «Μπερναμπέου» και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου, αφήνοντας την «βασίλισσα» στο -9 από την Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς να έχουν και παιχνίδι λιγότερο.

Η Ατλέτικο ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Μαδρίτης με αντίπαλο την Ρεάλ. Οι «ροχιμπλάνκος» νίκησαν με 1-0 την «βασίλισσα» στο «Μπερναμπέου» και άφησαν τη συμπολίτισσα οριστικά εκτός τίτλου.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία που έφυγε νικήτρια σε τρεις διαδοχικές επισκέψεις (σ.σ. σε παιχνίδια πρωταθλήματος) από το «Μπερναμπόυ», ενώ έμεινε αήττητη για έκτο σερί ντέρμπι απέναντι στην συμπολίτισσα. Οι «ροχιμπλάνκος» μείωσαν προσωρινά στο -5 τη διαφορά από την Μπαρτσελόνα, την ώρα που η Ρεάλ κινδυνεύει να βρεθεί ακόμα και στο -12!

Με εξαίρεση ένα φάουλ του Ρονάλντο που πήγε πάνω στον Όμπλακ (32’), η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν δεν απείλησε σε κανένα σημείο την Ατλέτικο στο πρώτο μέρος. Αντίθετα οι «ροχιμπλάνκος» είχαν δύο σημαντικές στιγμές στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου για να πάρουν το προβάδισμα. Στο 40’ ο Νάβας πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση σε μακρινό σουτ του Γκριεζμάν και δύο λεπτά μετά ο Κοσταρικός πορτιέρο έδιωξε σε κόρνερ το διαγώνιο σουτ του Κόκε.

Η Ρεάλ δυσκολεύονταν να διασπάσει την άμυνα της Ατλέτικο και απείλησε για πρώτη φορά στο 48’, με τον Ρονάλντο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Όμπλακ.
Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν σ’ αυτή τη φάση και στο 53’ η Ατλέτικο πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Γκριεζμάν έπαιξε εξαιρετικά το 1-2 με τον Λουίς Φιλίπε και με ωραίο πλασέ εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νάβας, «γράφοντας» το 1-0.

Στο 66’, η Ατλέτικο «άγγιξε» ένα δεύτερο γκολ, όμως ο Σαούλ δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Νάβας. Δύο λεπτά μετά, ο Ρονάλντο σηκώθηκε ολομόναχος για κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Όμπλακ! Στο 71’ ο γκολκίπερ της Ατλέτικο πραγματοποίησε νέα επέμβαση, διώχνοντας εντυπωσιακά το σουτ του Μαγιοράλ, ο οποίος αντικατέστησε στο ημίχρονο τον τραυματία Μπενζεμά.

Η Ρεάλ έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης και στο 75’ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γκάμπι στον Ντανίλο. Στο 84’ η κεφαλιά του Ρονάλντο δεν ανησύχησε τον Όμπλακ και στο 88’ το σουτ του Ντανίλο πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Η Ατλέτικο κράτησε το μηδέν και έφυγε με σπουδαία νίκη από το «Μπερναμπέου», μένοντας ζωντανή στη μάχη του τίτλου.



Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, ΝΤΕΡΜΠΙ

Σχολιασμός

21 σχόλια:

στις 27/02/2016 19:00
Super Atletico.

στις 27/02/2016 19:04
γαμησι απο ολες τις τρυπες η μεγαλυτερη πελατισα

στις 27/02/2016 19:10
ΔΕ ΧΟΝΕΥΩ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ. ΣΥΜΑΠΘΩ ΟΜΩΣ ΜΠΑΡΤΣΑ.

στις 27/02/2016 19:11
entaxei den itan stimeno ka8olou kai to ktlvenw ! na mhn mporeis na nikiseis thn vigiareal & xetafe sto kalderon . kai na nikiseis thn real sto gipedo ts kati paei na pei auto tsakalia ;-) bobes gia lefta kai i bala na paei na gami8ei auto einai to stoixima tou shmera !

στις 27/02/2016 19:11
ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΚΑΚΟ, ΑΥΡΙΟ ΜΕ ΝΙΚΗ Η ΜΠΑΡΤΣΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ +8. ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ Η ΤΣΕΛΣΙ. ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Β ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΡΑ

στις 27/02/2016 19:11
Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ! ΤΕΛΙΑ!

στις 27/02/2016 19:12
ΔΕΝ ΧΩΝΕΥΩ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΟΥΛΙΓΚΑΝΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ. ΣΥΜΠΑΘΩ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΙΑΚΩΒΟ

στις 27/02/2016 19:17
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΕΙΣ ΤΟΝ ΙΑΚΩΒΟ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΕΠΑΙΞΕ ΡΕΑΛ ΣΤΟΝ 1

στις 27/02/2016 19:22
ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ : Ο ΙΑΚΩΒΟΣ

στις 27/02/2016 19:25
Ποιος ειναι ο ιακωβος ρε παιδια..;

στις 27/02/2016 19:25
μπραβο ρε ατλετικαρααα

στις 27/02/2016 19:26
Η ατλετικο ειναι η μονη ομαδα που εχει περασει τρεις σερι χρονιες (στο πρωταθλημα) απο το μπερναμπεου νικητρια.. Αυτο τα λεει ολα..

στις 27/02/2016 19:29
bravo athletiko ise omadara ke su aksize i niki...kseftila real pali to bulo pires ke ade ke bib kseftilismeni omada

στις 27/02/2016 19:34
γαμημενη ρεαλλλλλλλλλ σε παιξαμε και μας εστειλες κουβα

γαμω τα εκατομμυρια σας μουνια...

στις 27/02/2016 19:36
Ρε στεφανε τι " αντε και μπιπ" λεε ρε..; φοβασαι μην σου βαλει προστιμο το Ε.Σ.Ρ ; πες το ανοιχτα... Ρεαλ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ...

στις 27/02/2016 19:36
ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ? ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΗΔΕΙΩΝ...: "Ο ΙΑΚΩΒΟΣ" ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

στις 27/02/2016 19:54
πελατισα της ατλετικο η ρεαλ τα τελευταια χρονια! και μεσα και εξω στη φαπα την εχει! αφεντικο της μαδριτης η ατλετικο

στις 27/02/2016 21:38
ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΕΙΣ, ΑΝ ΕΠΑΙΞΕ ΑΥΤΟΣ ΡΕΑΛ 1 ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΛΟ!! ΤΟΥ ΧΡΩΣΤΑΤΕ ΧΑΡΗ ΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 28/02/2016 01:47
«Aν οι συμπαίκτες μου ήταν στο επίπεδο μου, τότε θα ήμασταν πρώτοι»διευκρίνισε πως όταν είπε αυτό το πράγμα εννοούσε το επίπεδο φυσικής κατάστασης τουσ , όχι το επίπεδο παιχνιδιού. «Εγώ δεν είμαι καλύτερος από κανέναν από τους συμπαίκτες μου». ΒΓΑΛΤΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΒΛΑΚΑ ,ΠΟΥ ΠΡΩΤΑ ΘΑΒΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΡΟΛΑ....

Υ.Γ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΟΥΝ ΠΑΙΚΤΕΣ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ!...

στις 28/02/2016 13:30
μαγκεσ o ronaldo edikse ke pali ton eaytoty me tin dilisi py ekane..poso gamimenos ke kseftiaas ise re ronalntoo ...akoma ke o mesi py ine kaliteros olon den exei dhlosi kati tetio ke oti ine to noymero 1...ti na pis bgalte ta syberasmata magkes giati me ton ronalto to sixama exo pia sixathi

στις 28/02/2016 16:29
ΟΣΟΙ ΚΡΙΝΕΤΕ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ΜΑΤΣ (που φυσικα υπαρχουν) ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑΝ ΑΠΟ ΑΣΘΕΝΕΤΕΡΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΤΟΤΕ ...ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ....ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΠΙΚΑ ΝΤΕΡΜΠΥ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ... ΚΑΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΛΟΣΤΟΙΧΗΜΑ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.