Με Μήτρογλου η Μπενφίκα (video)

17/1/2016 00:58
Με τον Μήτρογλου να περνάει ως αλλαγή και να βρίσκει δίχτυα, η Μπενφίκα κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Εστορίλ και μείωσε στο -2 τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Με τη βοήθεια του Κώστα Μήτρογλου, η Μπενφίκα πέρασε με 2-1 από την έδρα της Εστορίλ και έφτασε τις έξι σερί νίκες στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Οι «αετοί» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μπονατίνι στο 11ο λεπτό και στην επανάληψη, ο Ρουί Βιτόρια έριξε στο ματς τον Μήτρογλου, στη θέση του Ραούλ Χιμένεθ.

Ο Έλληνας επιθετικός δικαίωσε τον Πορτογάλο τεχνικό για την επιλογή του, αφού στο 52’ σκόραρε με γυριστό σουτ (η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό), ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1. Αυτό ήταν το 6ο γκολ του Μήτρογλου στο πορτογαλικό πρωτάθλημα και το 9ο σ’ όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα των «αετών».

Η Μπενφίκα τελικά έκανε την ανατροπή με γκολ του Πίτσι (67’) και μείωσε στο -2 τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ, η οποία την Παρασκευή (15/1) ήρθε ισόπαλη 2-2 με την ουραγό Τοντέλα.