Σούπερ Λιγκ: Ποδαρικό με τριάρα για ΑΕΚ

Σούπερ Λιγκ: Ποδαρικό με τριάρα για ΑΕΚ



Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Πλατανιά στα Πηγάδια και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το 2016. Μπαρμπόσα (26’, 31’) και Τζεμπούρ (81’) τα γκολ, με δέκα από το 77’ οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Ράμος.

Όπως και στον πρώτο γύρο, η ΑΕΚ κέρδισε με 3-0 τον Πλατανιά και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της για το νέο έτος.

Από το ξεκίνημα του ματς η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ έδειξε όρεξη να πιέσει ψηλά τους παίκτες του Πλατανιά, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη. Ωστόσο για περίπου 25 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καταφέρει να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Πλατανιά, κάνοντας αρκετά λάθη στην τελική πάσα.

Παρόλα αυτά, η «Ένωση» χρειάστηκε μόλις μια ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στο 26’, ο Αραβίδης έκλεψε την μπάλα κοντά στη μεσαία γραμμή, έδωσε στον Βάργκας, εκείνος γύρισε στην περιοχή και ο Μπαρμπόσα έστειλε με τακουνάκι τη μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά μετά ο Πορτογάλος «χτύπησε» ξανά, «γράφοντας» το 2-0! Ο Βάργκας έκλεψε τη μπάλα και έδωσε στον Αραβίδη, αυτός έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Μπαρμπόσα και ο Πορτογάλος δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του.

Με το σκορ στο 2-0, η ΑΕΚ έδωσε χώρο στον Πλατανιά, ο οποίος είχε πρόβλημα στη δημιουργία και απείλησε μόλις μια φορά μέχρι το ημίχρονο. Στο 40’, ο Μιλούνοβιτς επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Ανέστης ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε τη μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος ο Παράσχος έριξε στο ματς τους Ράμος και Γουνδουλάκη, ωστόσο ο Πλατανιάς απείλησε μόλις δύο φορές την εστία της ΑΕΚ. Στο 61’ το γυριστό σουτ του Κουλιμπαλί μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ ενώ στο 65’ η κεφαλιά του Αφρικανού ήταν άστοχη.

Στη συνέχεια ο Πογιέτ γύρισε το σύστημα σε 3-5-2, ρίχνοντας στο ματς τους Τζεμπούρ και Λαμπρόπουλο αντί των Μπαρμπόσα και Βάργκας. Στο 73’ ο Σωτηρίου απόκρουσε το σουτ του Γιόχανσον και στη συνέχεια της φάσης ο Τζεμπούρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής ακύρωσε λανθασμένα το γκολ ως οφσάιντ.

Τρία λεπτά μετά ο Πλατανιάς έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Ράμος με δεύτερη κίτρινη και στο 81’ η ΑΕΚ «κλείδωσε» τη νίκη. Ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα και ο Τζεμπούρ με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 3-0.



Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

Σχολιασμός

15 σχόλια:

στις 03/01/2016 17:06
Είμαι χοντρή, νομίζω ότι δεν με θες πια!

-Έλα μη λες βλακείες...αφού σου έχω πει, είσαι το έτερον μου δυόμιση

ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ ΣΤΑΣΟΥ ΜΥΓΔΑΛΑ

στις 03/01/2016 17:11
kai gia 3 sunexomeno paixnidi mas akuronoun goal

στις 03/01/2016 17:23
το δευτερο γκολ πολυ καλο! θυμισε το χτεσινο του ρουνευ

στις 03/01/2016 17:25
ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ ΤΑΣΟΥ

-ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙς ΚΡΑΓΙΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

-ΓΙΑΤΙ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

-ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙς ΚΑΝΕΙ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ!!!ΜΩΡΗ ΚΑΡΙΟΛΑ

στις 03/01/2016 18:03
Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για το άριστο ξεκίνημά της στο 2016 και στο β γύρο! Τώρα απομένει να έρθει ο ΟΦΗ στην σούπερλιγκ και ΠΑΟΚ-ΟΦΗ συνιδιοκτησία να φάμε την Μαρινακοπαράγκα! Συλλυπητήρια στον Πλατανιά που έχασε με τέτοιο βαρύ σκορ στη δύσκολη έδρα του. Δε θέλω να πέσει. Η Κρήτη θα είναι χωρίς ομάδα. Ο πρεζέμπορας έριξε με το έτσι θέλω την ΟΦΑΡΑ στη γ εθνική και τον γαυροτελάκο τον άφησε στη β ενώ αυτός ήταν για γ. Ο Πλατανιάς πρέπει να μείνει. Διστυχώς θα πέσει η Καλλονή η φίλη μου. Κρίμα. Όλα αυτός ο πέτσινος πρεζέμπωρ τα κανονίζει. Ό,τι μου πάει στραβά αυτός φταίει.

στις 03/01/2016 20:02
ΕΤΣΙ ΤΟ ΜΠΟΥΛΟ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 3ΑΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΣΣΑΡΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ ΚΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΚΟΛ...ΟΛΟΙ ΛΕΤΕ ΤΙΣ ΠΙΠΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ Η ΑΕΚΑΡΑ ΚΕΝΤΗΣΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΣΕ ΜΠΟΥΛΟ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΠΙΚΕΡ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΗΘΟ ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΤΟΝ ΤΖΙΜΠΟΥΡ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΜΥΝΤΙΚΟ ΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΕΡΝΕ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟ ΠΙΣΩ...Ο ΒΟΗΘΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΦΣΑΙΝΤ...ΤΟΝ ΜΠΟΥΛΟ ΟΛΟΙ...

στις 03/01/2016 20:03
ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΗΝ ΑΕΚ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΝΤΡΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΑΜΑΕΙ...

στις 03/01/2016 20:04
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΔΕΚΑΤΟ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΡΟΣΤΕΡ ''ΜΕΓΑΛΩΝ''ΟΜΑΔΩΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΣΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ....ΜΠΟΥΛΟΟΟ...

στις 03/01/2016 21:11
niko xalara man..! wraio podosfero i aek alla min pernei aera akoma me tin vathmologia ..! exei 14 agonistikes akoma..! makari na kanei kati kalo kai na ginei pio antagonistiki ap tou xronou milame panta (2016 septemvri) gt twra oti kai na leme sta play off tha doume tin sinexia tou protathlimatos..!olo to thema ekei tha pexti..!

στις 03/01/2016 23:01
Μπραβο στην κουλα που κρατησε σταθερα στους -18 την απκσταση απλ τον θρυλο...

στις 03/01/2016 23:14
Μπράβο στην ΑΕΚ. Εάν ο Λεβαδειακός είναι καλύτερος από τον Πλατανιά εφέτος θα το στήσει ο θείος Βαγγέλας και η παρέα του.

στις 03/01/2016 23:40
kai niko kati last gia na min trelenese ..! antiolumpiakoi einai oloi oxi antiaketzides :) ..!

στις 03/01/2016 23:41
aektzides*

στις 04/01/2016 20:36
στασου πουτσααααααααααααααα γιατι δεν ασχολησε με το μπουρδελο σου και να σταματησεις τα σχολια για την ΑΕΚ???σε τρωει το κωλαρακι σου εε??πουστογαυρε

στις 05/01/2016 13:45
ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΚΟΥΛΑ?

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.