Σούπερ Λιγκ: Νίκησε και έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός

Σούπερ Λιγκ: Νίκησε και έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός



Με δύο γκολ του Φορτούνη (το πρώτο με τραβηγμένο πέναλτι), ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο άδειο Καραϊσκάκη και ισοφάρισε το ιστορικό ρεκόρ του Μπούκοβι με 11 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Αστέρα στο άδειο λόγω τιμωρίας Καραϊσκάκη, ωστόσο πήρε τη νίκη με 3-1 και έκανε το 11x11, ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοση στην ιστορία του.

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε από νωρίς, έχοντας καλή στιγμή στο 2’ με δυνατό σουτ του Κασάμι (απομάκρυνε ο Μπαντής). Δύο λεπτά μετά ο γκολκίπερ του Αστέρα μπλόκαρε το σουτ του Ντουρμάζ, ενώ στo 11’ το σουτ του Σουηδού έφυγε λίγο άουτ.

Ο Αστέρας ισορρόπησε στη συνέχεια, έκλεισε καλά τους χώρους και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα.. Στο 20ό λεπτό, ο βοηθός υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Παπαδόπουλο, ο οποίος έβγαινε τετ α τετ με τον Ρομπέρτο, ενώ στο 25’ ο Ντα Κόστα έκοψε σωτήρια τον Φερνάντεζ, που ήταν έτοιμος να σουτάρει από πλεονεκτική θέση.

Στο 31’ ο Ολυμπιακός έχασε απίστευτη φάση, αφού ο Ιντέγε δεν κατάφερε να σκοράρει προ κενής εστίας, στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Αστέρας μπλόκαρε τους «ερυθρόλευκους» και δεν απειλήθηκε ξανά μέχρι το ημίχρονο αν και στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για τράβηγμά του Κασάμι από τον Γκοιάν.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ελβετός μέσος έδωσε τη θέση του στον Φουστέρ, ο οποίος έκανε επανεμφάνιση μετά από 2,5 μήνες. Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή και πίεζε για το 1-0, έχοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ντουρμάζ. Στο 52’ ο Σουηδός δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπαντή σε τετ-α-τετ ενώ στο 70’ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Δύο λεπτά μετά έγινε η φάση του αγώνα, με τον Κύζα να σφυρίζει πέναλτι σε πτώση του Μιλιβόγεβιτς μέσα στην μεγάλη περιοχή, ύστερα από μονομαχία με τον Κουρμπέλη. Η απόφαση του διαιτητή ήταν τραβηγμένη και προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις από τους παίκτες του Αστέρα.

Ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 1-0. Τα πράγματα έγιναν αμέσως πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έβρισκε περισσότερους χώρους και στο 80’ πέτυχε δεύτερο γκολ με ωραίο σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή. Έξι λεπτά μετά ο Ιντέγε έβαλε το… κερασάκι, «γράφοντας» το 3-0 με σουτ εντός περιοχής.

Ο Αστέρας μείωσε απλώς στο φινάλε με τον Γιάννου, παρότι ο Ρομπέρτο απέκρουσε αρχικά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Έλληνας επιθετικός.



Ομάδες που αφορά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

27 σχόλια:

στις 29/11/2015 22:28
anyparkto offside ston pap se tet a tet,anyparkta faoul yper tou olympiakou,penaldy komwdia tou milivojevic...eipame o gauros exei kalyterh omada oxi etsi den aksizei..oso gia to penaldy tou astera einai katharo afou o botia tou kanei faoul ektos fashs kai ton sprwxnei kathara dixws h mpala na einai kan sta podia tou...ΔΕΝ ΞΕΧΑΜΕ ΠΟΤΕ 11-5-13 ΑΛΗΤΗ ΓΙΑΧΟ ΜΑΡΙΝΑΚΗ(ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΕΡΙ Ο ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΑΣ ΕΝΑΣ ΑΛΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΜΕ ΤΗ ΜΠΟΥΓΑΔΑ ΤΟΥΣ ΤΟ 2010)ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ.ΕΚΕΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΕΣΗ ΓΤ ΕΝΑ ΠΗΡΕ ΔΙΠΛΟ Ο ΓΑΥΡΟΣ ΣΤΟ ΕΜΙΡΕΙΤΣ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΑΛΛΟ ΕΥΚΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Η ΑΡΣΕΝΑΛ(ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2005 ΓΙΑ ΜΙΑ 8αετια δηλαδη

στις 29/11/2015 22:29
μετα το 1-0 με fake πεναλντυ αλλαζουν ολα μην κοιτατε το 3-1 σαν σκορ

στις 29/11/2015 22:33
Με δύο γκολ του Φορτούνη (το πρώτο με τραβηγμένο πέναλτι) και οι συντακτες του αγωνες ειναι ολοι αντιολυμπιακοι ελα πειτε...

στις 29/11/2015 23:07
Πολύ ενδιαφέρον πρωτάθλημα βλέπουμε.

[+]  mangas01 στις 29/11/2015 23:25

στις 30/11/2015 00:17
ΧΑΑΧΑΧΧΑΑΑΧ ΕΛΑ ΡΕ ΚΑΝΤΕ ΠΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΧΧΑΧΑΧ ΣΤΟΥΣ 11 ΑΓΩΝΕΣ ΟΙ 8 ΠΑΡΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΤΗΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΣΑΣ ΑΧΑΧΑΧΑΨΑΨΑΨ

ΑΛΛΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΤΣ ΠΟΥ "ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΣΤΕ" ΘΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΕΝΑΣ 12ος ΠΑΙΚΤΗΣ?

ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕΤΕ. ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΟΡΘΙΟΙ

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΟ ΟΣΦΠ-ΑΡΣΕΝΑΛ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ. ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΟΣ.

ΚΛΑΨΤΕ ΤΩΡΑ

στις 30/11/2015 00:25
ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!!! ΑΝΤΕ ΜΑΣ ΠΡΗΞΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΣΑΣ!!

στις 30/11/2015 00:56
ακριβος απο εδω και περα στα τετοια μας!

στις 30/11/2015 01:06
τον Αστέρα Τρίπολης επειδή δεν είναι παράρτημα του γαύρου έχουν εντολές απο την εγκληματική οργάνωση του Μαρινάκη να τον γαμήσουνε!

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΡΕΚΟΡ 11/11 ΑΓΏΝΕΣ Η ΠΑΡΑΓΚΑ! ΚΑΙ ΕΙΣ ΣΚΑΤΟΤΕΡΑ!

ΕΝΑ ΝΤΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΝΟΜΟΤΑΓΗ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΠΟΥ ΝΟΙΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΗ ΑΜΙΛΛΑ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΕ ΒΑΡΙΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ Ο ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΤΑ ΔΙΣ ΙΣΟΒΙΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΤΣΕΠΑΚΙ

στις 30/11/2015 01:31
Klapste oloi mazi allo8ryskoi o ponos einai ametritos Kai euxomai na mhn teleiosei pote h pikra pou trote Kai sto paixnidi me thn arsenal 8a pikea8ei olh ellada gt olympiakos 8a einai stis 16 kalhteres omades tis europhs!! Etsi Gia na goustaroume filia se ola Ta antiolympiaka kolozoa

στις 30/11/2015 02:45
t4sos...πρεπει να εισαι κομπλεξικο ατομο.βριζεις μαανες απο το πληκτρολογιο ρε λινατσα...ειμαι σιγουροςβοτι εισαι κοτα λιρατη

στις 30/11/2015 02:48
Μιλκο7 γνωριζω καποια ατομα που ηταν ολυμπιακοι και αλαξοπιστησαν μετα...ξερω το dna-tous isos eisai kai esubapo dautous

στις 30/11/2015 09:25
Ti komplexikoi pou eiste re magkes,den mporeite na sevasteite yperomades...

στις 30/11/2015 10:03
ΒΑΓΓΕΛΑ ΓΛΕΝΤΑ ΤΟΥΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ.

στις 30/11/2015 10:10
όσοι Έλληνες υποστηρίζουν ξένες ομάδες εγώ προσωπικά το ονομάζω κατάντια!!!!!

στις 30/11/2015 11:15
Τους φτυνει η ΕΛΛΑΔΑ ολη και νομιζουν οτι βρεχει η γαυροι!!!

στις 30/11/2015 12:35
Να κλαινε οι γαυροι που πηραν ενα πεναλντι τραβηγμενο. Εσεις που δεν μπορειτε να κερδισετε καμπαλα και ηρακλη , που δεν μπορειτε να κερδισετε πανθρακικο και (καμπαλα) , και οι αλλοι εσεις οι νεοφοτιστοι δεν πρεπει να κλαιτε? Ή εσεις ειστε πεντακαθαροι? που οι προεδροι σας σας εχουν φλομωσει στην κοροιδια? ΑΝτε ξυπνατε και κοιταχτε τα χαλια σας πριν κρινετε. Το παιζεται και μαγκες

στις 30/11/2015 12:48
Aniparkta penalty ,

στις 30/11/2015 14:36
H POUTANA H MANA SOU STASOUMYDGALA MOY PIANEI THN POUTSA ME TA XERIA THS KAI META SOU MAGYREYEI NA FAS,SOU MYRIZEI POUTSILA TO FAI POUTANAS GIE????

στις 30/11/2015 14:39
Γύρισε από το σχολείο ο gimnasia και είπε να γράψει την μαλακία του!!

στις 30/11/2015 15:06
AP TO SXOLEIO H AP THN MANA SOU?TO POUSTARA TO PATERA SOU TSIMPOUKIA SE PAKISTANOUS PAIRNEI GIA NA PAREI TSIGARA

στις 30/11/2015 15:26
Δεν ασχολουμαι με πιθήκους βρίσε μάνες εσύ κομπλεξικέ ρεζίλι έχεις γίνει...

στις 30/11/2015 15:28
xaxaxaa ωραίος ο γυμνάσια έλειωσα..τέτοιο ταλέντο με φαντασία είδος υπό εξαφανίση! και μη γελάτε μιλάω σοβαρά

στις 30/11/2015 16:04
SEVASMO STON OLIMPIAKO PEDIA ALO ENA PROTATHLIMA I OMADA DEN PEZETE MEGALI PORIA ELADA KAI EUROPI ASXETA POU THA APOKLISTI APO ARSENAL KAI META ME OPIA PEKSI EUROPA STIS KARDIES MAS EXI PARI CL

στις 30/11/2015 16:18
EGRAPSE ISTORIA!!!!!! HAHAHAHA THA TO THIMASTE GIA XRONIA!!! KLEO

στις 30/11/2015 18:28
tsouzei vazelakia ?? Roufixte ta flokia tou fortounara!!!

στις 01/12/2015 11:49
BEDPROS ΠΩΣ ΤΟΝ ΤΡΩΣ?

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.