Προκριματικά Euro: Ανέβηκε κορυφή το Βέλγιο (video)

1/4/2015 00:42
Με γκολ του Φελαϊνί στο 9ο λεπτό, το Βέλγιο κέρδισε με 1-0 το Ισραήλ στην Ιερουσαλήμ και ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου.

Σε παιχνίδι που είχε αναβληθεί τον Σεπτέμβριο λόγω του τεταμένου κλίματος στη λωρίδα της Γάζας, το Βέλγιο κέρδισε με 1-0 το Ισραήλ στην Ιερουσαλήμ και ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου, ισοβαθμώντας με την Ουαλία στους 11 βαθμούς.

Το γκολ της νίκης για την ομάδα του Βίλμοτς πέτυχε στο 9ο λεπτό ο Φελαϊνί, ο οποίος σκόραρε ξανά μετά τα δύο γκολ που σημείωσε στο παιχνίδι του Σαββάτου με την Κύπρο. Οι Βέλγοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, ωστόσο το Ισραήλ ανέβασε την απόδοση του στην επανάληψη και είχε δύο ευκαιρίες με σουτ του Ζάχαβι (57’, 60’), που απόκρουσε ο Κουρτουά.

Στο 62’ το Βέλγιο έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Κομπανί, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άντεξαν την πίεση και έφυγαν με τη νίκη από το Ιερουσαλήμ. Έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» έπιασαν την Ουαλία στην κορυφή με 11 βαθμούς, ενώ το Ισραήλ έμεινε στην 3η θέση και στο +3 από την 4η Κύπρο.