Football League: «Όρθια» στη Ριζούπολη η ΑΕΚ (video)

Football League: «Όρθια» στη Ριζούπολη η ΑΕΚ (video)



Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάνταλου στο 81’, η ΑΕΚ, που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 23’ και με εννέα από το 87’, έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης και διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα. Ένταση και επεισόδια στη Ριζούπολη στο φινάλε του αγώνα.

Παρότι έμεινε με δέκα παίκτες από το 23ο λεπτό και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 29’, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης και να διατηρήσει το αήττητο στο πρωτάθλημα.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή βαθμολογική απώλεια για την ΑΕΚ, η οποία έχασε με αποβολές τους Πλατέλλα και Μάνταλο, ενώ στο 86’ είχε δοκάρι με τον Μπρέσεβιτς για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η «Ένωση» προσπαθούσε από τα πρώτα λεπτά να διασπάσει την άμυνα του Απόλλωνα, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρία (της ακυρώθηκαν σωστά δύο γκολ ως οφσάιντ) και τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα στο 23’, όταν ο Πλατέλλας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Έξι λεπτά μετά ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει προβάδισμα, με τον Κοτσώνη να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά στην περιοχή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα προσπάθησε να απαντήσει και είχε δύο καλές στιγμές με κεφαλιά του Μάνταλου (32’) και πλασέ του Τζανετόπουλου (45+1’), ωστόσο στο 50’ χρειάστηκε την απόκρουση του Ανέστη σε τετ-α-τετ με τον Ανγκούλο για να μείνει ζωντανή στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση τους, είχαν δύο ευκαιρίες με κεφαλιές του Μπρέσεβιτς (68’, 70’) και στο 78’ ο Αραβίδης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Χατζησήση.

Ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση, «γράφοντας» το 1-1 στο 81’, ενώ πέντε λεπτά μετά η ΑΕΚ «άγγιξε» την ανατροπή, με τον Μπρέσεβιτς να στέλνει με ψαλιδάκι τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο 87ο λεπτό, η «Ένωση» έμεινε με 9 παίκτες, με τον Μάνταλο να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Ένταση και επεισόδια σημειώθηκαν στο γήπεδο της Ριζούπολης αμέσως μετά το τέλος του αγώνα. Οι οπαδοί των δύο ομάδων συγκρούστηκαν για αρκετά λεπτά με την αστυνομία να είναι απούσα.




Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

21 σχόλια:

στις 02/02/2015 20:24
wow aekara ti ekanes 1-1 me appolon me ekpliseis

στις 02/02/2015 20:27
Με 9 παίκτες και παρόλα αυτά ήμασταν καλύτεροι.Μπράβο στα παιδιά.

Ανεκδιήγητη διαιτησία.

στις 02/02/2015 21:15
Υπαρχουν ακομη οπαδοι του απολλωνα;;;;;χαχαχαχαχαχαχα ηρθαμε

στις 02/02/2015 21:23
Den Yparxei tropos na xasoume....OTI KAI NA KANETE LAMOGIA.TELEIWSATE

στις 02/02/2015 21:23
Πάλι πέναλτυ βρωμιάριδες!!!!

στις 02/02/2015 21:32
Απο του χρονου στην α θα χανετε και απο τις κωλοπετινιτσες και θα γελανε και τα τσιμεντα μαζι σας χαχα

στις 02/02/2015 21:50
emsi pernume penalty pou iparxun 1 ayto.. itan mia kaki emfansii opos kanun oles oi omadess fsiologiko 2 .. kai 3 tou xronu nai tha rixnume sto kathena 6ara kl les foot

στις 02/02/2015 21:51
Η ΑΕΚ πρεπει να αγορασει 50!ποδοσφαιριστές και να τους μοιρασει σε ολη την α εθνικη.μονο ετσι θα παρει Πρωτάθλημα. Το υ χρονου.....

στις 02/02/2015 21:52
TREMETE OLH THN A.E.K KAI FAINETAI!!!

στις 02/02/2015 21:58
Λεβαδειακός Πανιώνιος Κέρκυρα Βέροια Εργοτέλης Πλατανιάς οφη καλλονη Πανθρακικός Ξάνθη Γιάννενα 11 ομαδες ολες του θρυλου...3 ποντοι στον πρωτο γύρο και μετα στο δευτερο μοιράζονται μεταξυ τους οποις χρειαζεται βαθμους.τα παίζουν Και στοστοιχημα και κονομανε ολοι μαζι..ετσι παιρνει πρωταθληματα ο επενδυτής ολυμπιακος..

στις 02/02/2015 22:01
Μετα τα χθεσινα δεν την βλεπω καλα την βεροια οποιος σηκωνει κεφαλι στο αφεντικο τον τρωει το σκοταδι

στις 02/02/2015 22:09
Ελπιζω να παμεινουμε αήττητοι και στη συνέχεια και να μην συνεχίστουν οι κοκκινες....

στις 02/02/2015 22:40
Από πέναλτι σε πέναλτι πηγαίνει η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Μάλιστα, σήμερα στο «Γεώργιος Καμάρας» πήρε άλλο ένα, ώστε να ισοφαρίσει τον Απόλλωνα Σμύρνης, κάτι που έκανε έξαλλους τους παίκτες, τους οπαδούς και τους προπονητές των γηπεδούχων.

Ο Αραβίδης «κέρδισε» το πέναλτι από τον Χατζηζήση, σε μία φάση που ο μπακ του Απόλλωνα πρέπει να έχει απίστευτη δύναμη για να καταφέρει με το ένα χέρι να σηκώσει τόσο ψηλά τον επιθετικό της ΑΕΚ.

στις 02/02/2015 22:41
Ο διαιτητής, όμως, έδωσε κανονικά το... πέναλτι, με το οποίο η ΑΕΚ ισοφάρισε το παιχνίδι.

Εμείς, πάντως, περιμένουμε από τους «αντικειμενικούς» ανάλογο σχολιασμό της φάσης, όπως «φαγώθηκαν» χθες με τον Ολυμπιακό.

στις 02/02/2015 22:44
Όμως, η αποβολή του Σωτήρη Μπαλάφα ήταν 100% σωστή, μιας και φέρεται να είπε στον διαιτητή «τι κάνεις ρε μαλ...; Κίτρινη στο πρώτο φάουλ;».

Πάντως, ακόμα και ο ίδιος ο μέσος της Βέροιας παραδέχτηκε στους ανθρώπους της ομάδας του ότι έβρισε τον ρέφερι Ιωαννίδη!

στις 02/02/2015 23:27
20 xronia paragka re kai milate re karkinogayroi

στις 03/02/2015 02:41
Erxontai ta sixamata sthn a ..sas exoun faei ta oneira kai nomizete oti olh h superleague einai pararthmata tou xontrou... Ante aneveite na prosgiw8eite

στις 03/02/2015 03:35
re malakes me duo kokkines lete na eixame kai diaitisia...ma teleiws vodakia ..

στις 03/02/2015 03:36
sthn veroia akoma gelane kai ta ntouvaria san kai esas..

στις 03/02/2015 03:43
twra exei seira anesths kai mparmposa..;;

στις 03/02/2015 08:55
re manga kinhsh MMA tou kanei o amuntikos ti thes na mhn to dwsei?ante kane mas ti xarh pou tha milhseis kai si gia diathsies gelane kai ta patwmata

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.