Κύπελλο Ελλάδας: Στους «8» η ΑΕΚ

Κύπελλο Ελλάδας: Στους «8» η ΑΕΚ



Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου εξασφάλισε η ΑΕΚ, η οποία κέρδισε με 2-0 την Κέρκυρα στο ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, «σφράγισε» το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Μάνταλος (51’ πεν.) και Αραβίδης (82’) τα γκολ.

Η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 την Κέρκυρα στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου, με αποτέλεσμα να γίνει η 4η ομάδα από τη Football League μετά τον Ηρακλή, τα Χανιά και τον Απόλλωνα Σμύρνης που θα δώσει το «παρών» στην αυριανή κλήρωση για τους «8» του θεσμού.

Η «Ένωση» ήταν καλύτερη, είχε την υπεροχή και «σφράγισε» το εισιτήριο χάρη στα γκολ των Μάνταλου (51’ πεν.) και Αραβίδη (82’).

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα ήταν κυρίαρχη καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, δεν απειλήθηκε από την Κέρκυρα και έψαχνε από τα πρώτα λεπτά το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε στο 25’, με τον Κουτζαβασίλη να διώχνει δύσκολα το σουτ του Ανάκογλου, ενώ στο 44’ ο Μπαρμπόσα δεν κατάφερε με πλασέ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Ωστόσο στο 51’, ο Πορτογάλος κέρδισε πέναλτι μετά από φάουλ του Γκόμεζ στην περιοχή και ο Μάνταλος δεν έχασε την ευκαιρία να «γράψει» το 1-0 για την ΑΕΚ, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα. Τρία λεπτά μετά ο Αραβίδης έφτασε κοντά στο 2-0, ωστόσο ο Γκόμεζ έδιωξε με το πόδι το σουτ του Έλληνα άσου.

Η Κέρκυρα χρειάζονταν ένα γκολ για να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση και οι αλλαγές του Γρηγορίου την βοήθησαν να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο τα σουτ του Χαβίτο (69’, 76’) δεν ανησύχησαν τον Ανέστη.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 81’, με τον Αραβίδη να διώχνει πάνω στη γραμμή τη κεφαλιά του Μαρκόφσκι. Μάλιστα στην αντεπίθεση, ο Έλληνας άσος έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από ωραία μπαλιά του Μπαρμπόσα, και με σουτ, «έγραψε» το 2-0, «κλειδώνοντας» την πρόκριση για την ομάδα του.

Στο 85’ η ΑΕΚ έφτασε κοντά σε ένα 3ο γκολ, ωστόσο η σέντρα του Μπακάκη χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με τον Ανέστη να αποκρούει την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καϊκούτ στις καθυστερήσεις, κρατώντας το 2-0 μέχρι το φινάλε.




Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΚΕΡΚΥΡΑ

Σχολιασμός

28 σχόλια:

στις 29/01/2015 18:56
ΜΠΡΑΒΟ ΑΕΚΑΡΑ!!

στις 29/01/2015 18:57
xalia itan i kerkira arketa kali i aek aksize tin prokrisi vevaia se alla match itan kaliteri

στις 29/01/2015 18:59
Θα τα πουμε γεντι κουλε, την εχετε δει και ομαδαρα τουρκοι, δεν περνατε απο εμας, ερχομαστε

στις 29/01/2015 19:02
Μπραβο ακομα μια καλη εμφανιση!!Δεν ανεβασαν πολλες στροφες,αλλα ειχαν κυκλοφορια και σπασαν το λεωφορειο της Κερκυρας..Ελπιζω ακομα καλυτερα στο επομενο ματς που λογικα θα ειναι πιο ανοιχτο!!

στις 29/01/2015 19:03
etsi re aekara arwstia pame gera mexri to tropaio

στις 29/01/2015 19:04
are arrwstiaaaaaaaa

στις 29/01/2015 19:06
aekara reeeeeeeeeeee

στις 29/01/2015 19:07
g4 poy erxeste?? den 8a mas brhte emeis hr8ame.eseis feygete

στις 29/01/2015 19:10
ekei poy eisoyn eimoyna,kai ekei poy eimai 8ar8eis:P

στις 29/01/2015 19:10
antio

στις 29/01/2015 19:12
original 8esnikhs...... pame alaniaaaa

στις 29/01/2015 19:13
Ρε g.4 Εισαι σε αλλο πλανητη??!!Ειμαστε αηττητοι σε κυπελλο και πρωταθλημα...και μιλας εσυ που σε 20 ματσ τα 12 εχετε χασει???

Σιγα τρομαξαμε...Νικησατε νικη βολου και ζακυνθο και πανθρακικο και νομιζεις οτι εγινες ομαδα...Εμεις ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ KAI ΘΑ ΤΟ ΝΙΩΣΕΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ...

στις 29/01/2015 19:14
Ekei pou eis eimoun nai sosta t eipe ...makari k t deytero!!!!Bravo mori aekara....a kai mn ksexniomaste......emproooooooos AITEEEEE

στις 29/01/2015 19:24
ενα καλο ματς και απο τις δυο πλευρες...η κερκυρα ειχε κλειστει πολυ βεβαια αλλα καταφερε ως ενα σημειο να σταματησει την αεκ!αλλα μετα απο το πρωτο γκολ αναγκαστηκε να ανοιχτει και να φαει και δευτερο!δικαια προκριση αλλα αν η αεκ θελει να φτασει ακομα παραπερα στο κυπελλο πρεπει να ανεβασει στροφες!ο θρυλος θα την κερδιζε ανετα αμα παιζαμε τωρα!

στις 29/01/2015 19:30
4 ομαδες απο απο τις 8 ερχονται απο την β εθνικη...για να δειτε οτι πλεον η football league εχει περισσοτερο ενδιαφερων απο την α εθνικη!!

στις 29/01/2015 19:42
g.4 Αντιο φιλαρακι...Καλη θητεια στα "χωραφια" της Γ εθνικης!Ειδες πως γυριζει ο τροχος....

στις 29/01/2015 19:46
solid polu swsth parathrhsh...

στις 29/01/2015 20:28
.AEK MONO AEK OPOIOS SAS GAMAEI EINAI A.E.K

στις 29/01/2015 20:37
tha ithela na pw kati se olous tous filous tis omadas m aek..sas parakalw min apeuthineste se kananenan allothrisko pragmatika tous dinete aksia pera apo tin plaka kratiste auto pou sas lew akoma kai stin kathimerinotita sas.i aek peire to kupelo kai den to kseroun merikoi

στις 29/01/2015 22:18
g.4 mhn milas gia thn aek,koita thn omada pou oi paiktes ths den exoun na fane kai tous dinei xartziliki o gattuso.

στις 29/01/2015 22:18
*sou

στις 29/01/2015 23:00
ΜΟΝΟ ΑΕΚ Κ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΚΥΠΠΕΛΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΑΛΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!! ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ

στις 29/01/2015 23:00
ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΤΡΕΝΟ..

στις 29/01/2015 23:03
συμφωνω με badbiter τι να πεις για αλλους ΜΟΝΟ ΑΕΚ !!!!! μπαλαρα κ ομαδα με ολη την σημασια της λεξης

στις 29/01/2015 23:43
EIMASTE RRWSTOI KAI EINAI PIA ARGA ADERFIA MOU ENWSITES.

στις 30/01/2015 01:20
mpalara paizoume,,,8a paroume thn koupa aneta me teteies emfaniseis,,aekaraaaaaaaaaaaaaaaaa

στις 30/01/2015 11:28
ΑΕΚ ΙΔΕΑ ΜΟΝΑΔΙΚΙΑ..

Εικόνες αλησμόνητες

Ισοβια μες το μυαλό μου,

μες του Βοσπόρου τα στενά

ξεκίνησε το ονειρό μου,

το φέραν οι παππούδες μας

στης Φιλαδέλφειας τα μέρη, εκεί σε πρωτογνώρισα κι ολόκληρη η Γη το ξέρει.. ΟΟΟ ΑΕΚΑΡΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΟΟ ΑΕΚΑΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ.. ΟΟΟ ΑΕΚΑΡΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ ΜΟΝΟ ΑΡΧΗ.. ΠΑΜΕ ΡΕ ΑΕΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!

στις 30/01/2015 12:05
AEK-OSFP stous 8

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.