Σούπερ Λιγκ: Άνετη νίκη για Ξάνθη

27/10/2014 22:01
Μετά το Κύπελλο, η Ξάνθη κέρδισε τη Νίκη Βόλου και στο πρωτάθλημα, καθώς οι Ακρίτες πήραν τη νίκη με 2-0 στα Πηγάδια και ανέβηκαν στην 10η θέση, «βυθίζοντας» παράλληλα τους Βολιώτες στην τελευταία θέση. Κλέιτον (47’) και Σολτάνι (54’) τα γκολ.

Με δύο γκολ σε 7 λεπτά, η Ξάνθη κέρδισε με 2-0 τη Νίκη Βόλου στα Πηγάδια και πήρε βαθμολογική «ανάσα», σε αντίθεση με τους νεοφώτιστους που έμειναν στην τελευταία θέση με μόλις τρεις βαθμούς.

Ανώτερη η ομάδα του Λουτσέσκου, η οποία είχε ευκαιρίες με τους Καπετάνο (31’) και Σολτάνι (40’) για να ανοίξει το προβάδισμα και στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της Νίκης πετυχαίνοντας δύο γκολ σε 7 λεπτά με τους Κλέιτον (47’) και Σολτάνι (54’).

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και μάλιστα γλίτωσαν ένα 3ο γκολ, με τον Κλειτον να είχε δοκάρι στο 83’, ενώ ο Καπετάνος αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 88’.

Στους 9 βαθμούς έφτασε η Ξάνθη η οποία «σκαρφάλωσε» στην 10η θέση, με τη Νίκη να μένει τελευταία με 6 ήττες σε 7 παιχνίδια.