21+

21+

Γιουρόπα Λιγκ: Σταμάτησε στα 6 ο ΠΑΟΚ!

18/9/2014 23:57
Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε κόντρα στη Ντιναμό Μινσκ ο ΠΑΟΚ, ο οποίος την διέλυσε με 6-1 στην Τούμπα και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο Γιουρόπα Λιγκ. Χατ-τρικ ο Αθανασιάδης (11’, 16’, 28’), Νίκολιτς (4’ αυτ.), Παπαδόπουλος (50’) και Τζανδάρης (90’) τα υπόλοιπα γκολ, μείωσε στο 80’ ο Νίκολιτς.

Την πιο ευρεία νίκη του στην Ευρώπη μετά από αυτή επί της Πρίμπραμ με 6-1 το 2001 πέτυχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος κέρδισε με το ίδιο σκορ τη Ντιναμό Μινσκ στην Τούμπα και ξεκίνησε με το… δεξί την πορεία του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.Ο «δικέφαλος του Βορρά» πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με τον Νίκολιτς να ανοίγει το σκορ με αυτογκόλ στο 4ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια ο Αθανασιάδης με προσωπικό χατ-τρικ σε λιγότερο από 20 λεπτά (11’, 16’, 28’) -όλα από ασίστ του Ρατς- «καθάρισε» τη νίκη για την ομάδα του Αναστασιάδη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και αυτό ιδανικά για τον ΠΑΟΚ ο οποίος πέτυχε 5ο γκολ στο 50’, με τον νεοεισελθέντα Παπαδόπουλο να σκοράρει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Η Ντιναμό απείλησε για πρώτη φορά στο 52’ με ωραίο σουτ του Νίκολιτς που απόκρουσε ο Γλύκος, ωστόσο στο 63’ έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Σίμοβιτς.

Παρόλα αυτά ο Νίκολιτς κατάφερε να μειώσει σε 5-1, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε ο Τζανδάρης στο 90’ ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την πρώτη ομάδα του ΠΑΟΚ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Φιορεντίνα με τέρματα των Βάργκας, (34’), Κουαδράδο (67’) και Μπερναρντέσκι (88’) κέρδισε με 3-0 την Γκινγκάμπ στο «Αρτέμιο Φράνκι» και ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ στην κορυφή του ομίλου.